Нови находки доказват древния произход на античния Артезиан в Крим
Археолози и доброволци от Артезианската археологическа експедиция в Крим откриха потвърждение за по-древния произход на античния град Артезиан. Това съобщи на ТАСС Николай Винокуров, ръководител на археологическата експедиция, професор в катедрата по история на древния свят и средните векове в Московския държавен педагогически университет.
„Открит е фрагмент от древен съд за смесване на вино с вода. Това е атрибут на изцяло гръцкия начин на живот. Той е бил част от комплекта за пътуване, който ранните гръцки заселници са донесли със себе си. Това е най-ранната древна находка в артезианския обект, която датира от VII – VI век. пр. н. е.“, каза Винокуров. По думите му от началото на настоящия археологически сезон са били намерени монети от антични до средновековни, съответстващи на всички етапи от живота на селището.
Артезианското селище се намира в Ленинския район на Република Крим. Това е голяма крепост със сложно разположение на жилищни квартали и отбранителни структури от различни периоди на време.
Селището е било един от напредналите аванпостове в системата от боспорски укрепления, защитаващи жизнените центрове на Боспорското царство от номади, които постоянно нахлували в Крим от посоката на Перекоп.
На територията на Артезиан археолозите са открили много ценни находки. Така сред артефактите от последните години е мраморната глава, която вероятно принадлежала на статуята на цар Фарнак в образа на Зевс, тя датира от I век пр. н. е. Също така археолозите са намерили и останките на храма на Зевс Генарх.