НС прекрати дерогацията за “Лукойл” и премахна таксата за пренос на руски газ
Парламентът реши да се увеличи капитала на АЕЦ “Козлодуй” с 1,5 млрд. лв. с цел изграждане на 7-и и 8-и блок на площадка №2 на атомната централа по технология АР1000
Със 144 гласа “за” парламентът въведе забрана за износ на горива, произведени от руски петрол от 1 януари, а от 1 март се забранява работата на “Лукойл” с руски нефт. Така страната ни прекратява предсрочно дерогацията за внос на руски петрол, одобрена от ЕК.
Депутатите решиха още да отпадне търговската такса от 20 лв. за мегаватчас върху вноса и транзита на руски природен газ. До отпадането на таксата се стигна след като Унгария постави ултиматум към страната ни и заплаши да наложи вето за Шенген.
“Прекратяване на дерогацията за износ от 1 януари към трети държави и прекратяването на внос на нефт от 1 март ще лиши “Лукойл”, а от там и Кремъл, от допълнителните печалби за финансиране на военните му усилия в Украйна. Според оценки на анализаторите, бизнес оценките за “Лукойл България” осигуряват около 3 млрд. долара печалба за “Лукойл” от началото на руската инвазия, формирана от отстъпката от около 20 долара за барел сорт “Урал”, както и около 4% от общите приходи в руския петролен бюджет за 2023 година”, заяви Делян Добрев – председател на комисията по енергетика, депутат от ГЕРБ-СДС.
Със 143 гласа парламентът реши да се увеличи капитала на АЕЦ “Козлодуй” с 1,5 млрд. лв. с цел изграждане на 7-и и 8-и блок на площадка №2 на атомната централа по технология АР1000.
Решенията бяха взети без дебати, но на фона на сблъсъци и скандали в пленарната зала.