НС прие лица с двойно гражданство да могат да бъдат депутати и министри
Най-скандалното е, че можеш да станеш министър без никаква уседналост в страната, за народен представител поне е 18 месеца
За народен представител да може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната, реши парламентът с приети на второ четене промени в Конституцията.
„За“ бяха 163 народни представители от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС, 20 – „против“ от „БСП за България“.
Досега за депутат се изискваше кандидатът да няма друго гражданство, освен българско.
Министри занапред ще могат да са и български граждани, които имат и друго гражданство и отговарят на условията за избиране на народни представители, реши парламентът с приети на второ четене промени в Конституцията. Досега изискването беше те да са само български граждани и да отговарят на условията за избиране на депутати.
За министрите обаче няма да важи изискването за уседналост – да са живели последните 18 месеца в страната.
И при този текст, както и при промяната, отнасяща се до избора на народни представители, от „БСП за България“ бяха категорично против.
„Конституцията на Република България, както повечето европейски конституции и като американската, изрично въвежда абсолютна забрана лица с двойно гражданство да бъдат избирани за народни представители, министри, президент и вицепрезидент. Това е така, защото тези длъжности са сърцевината на висшата държавна власт и държавния суверенитет. Tова, което се предлага, е недопустимо, защото е предателство към държавния ни суверенитет”. Това заяви заместник-председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Иван Ченчев по повод предложението на управляващите хора с двойно гражданство да могат да бъдат висши държавници.
От парламентарната трибуна той се обърна към Кирил Петков с цитат от клетвата за гражданство на Канада: „Заклевам се във вярност към Негово Величество крал Чарлз Трети, крал на Канада, неговите наследници и приемници, че ще спазвам стриктно законите на Конституцията на Канада”. Г-н Петков правилно се отказа от гражданство на тази държава.“
Народният представител от БСП цитира изказвания на народни представители от управляващото мнозинство при първоначалните дебати. „Въпреки че са подписали проекта за решение, те се обявяват против – твърдят, че така прониквали хора във властта, които няма да служат на нашата държава. И още много доводи в тази посока”, каза още Ченчев.
„С това си предложение, тъй като го правите необмислено и набързо, вие изобщо пропускате възможността за това, че има български граждани по рождение и български граждани, които придобиват това си качество впоследствие. На практика, по този начин отваряте възможността един чужденец в момента, в който получи българското си гражданство, веднага да се кандидатира за народен представител или да стане министър“, обърна внимание заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин.
Мая Димитрова обърна внимание, че изискването за 18-месечна уседналост, което се въвежда, е абсолютно невъзможно да се докаже.
„Освен това, държавата не е наясно колко са българите, които имат повече от едно гражданство, колко от тях живеят в чужбина, къде живеят в чужбина“, обясни народният представител от БСП.
Димитрова подчерта, че и Общественият съвет към Комисията по конституционни въпроси е с отрицателни и критични становища по промяната за двойното гражданство.
„Аз съм убедена, че всеки един от нас си спомня клетвата, която ние положихме като народни представители. Призовавам ви още веднъж да помислите дали няма да поставите в опасност националния интерес и националната сигурност на страната“, апелира тя народното представителство.