Н. Пр. г-жа Дай Цинли: Динамиката в търговските и икономическите връзки на Китай с България е добра
Българо-китайски бизнес форум в хотел „Хилтън“ в София събра над стотина български и китайски бизнесмени, сред които представители на седем известни китайски компании и десетки български. Той премина под знака на 75-ата година от създаването на КНР и от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай
В слово на форума посланикът на Китайската народна република в България г-жа Дай Цинли изтъкна добрата динамика в търговските и икономически връзки на Китай с България. Сътрудничеството между България и Китай през последните години се радва на много добро развитие. Така Н. Пр. оцени състоянието на двустранните отношения между двете приятелски срани.
Износът на България към Китай расте през 2023 година с 23,7 процента, с което се намалява отрицателното търговско салдо на страната. Китай се превръща в третия по големина търговски партньор за България и втората по големина дестинация за износ, посочи Н. Пр. Дай Цинли. Тя изтъкна, че България е най-големият търговски партньор на Китай в областта на селското стопанство в Централна и Източна Европа, и изрази надежда за задълбочаване на връзките в тази област. Предпоставка за това е, че двете икономики се допълват много добре и че предприятията на двете страни имат интерес от разширяване на сътрудничеството.
Н. Пр. Дай Цинли акцентира върху факта, че България е най-големият търговски партньор в областта на селското стопанство в Централна и Източна Европа. Дипломатът изрази надежда за задълбочаване на връзките в тази сфера.
Двете икономики се допълват много добре, смята посланикът. Според нея предприятията от двете страни имат интерес от разширяване на сътрудничеството.
„Китайските предприятия инвестират в автомобилната промишленост, в машиностроенето, новата енергия и в други сфери в България. Регионалното сътрудничество и културният обмен между хората също нарастват“, изброи Дай Цинли. „В България също има преструктуриране на икономиката, интензивно изграждане на структурата на електрониката и развитието на изкуствения интелект. Надяваме се, че България ще участва в изложенията в Китай – за вносни стоки, за електронна търговия, за представяне на селскостопанските продукти на България, и ще увеличава износа си към Китай. А също така да представя и своите туристически продукти“.
В речта си г-жа посланикът припомни, че Шанхай е побратимен град на София, което може да се използва и за задълбочаване на регионалните връзки.
Наред с посланията и пожеланията за разширяване на стопанските контакти между България и Китай, тя направи и обзор на процесите в китайската икономика и нейното растящо значение за световното стопанство.
„Китай е основен партньор на повече от 140 страни в света. Веригата на производство е цялостна и развита. Разполага и с висококачествени трудови ресурси. Формата на развитие като социалистическа пазарна икономика дава също много добри резултати“, каза посланикът на КНР у нас.
Тя припомни, че китайската икономика показва положителна тенденция на ръст от миналата година насам. През 2023 година БВП на страната е надхвърлил 16 трлн. евро с ръст от 5,2 процента. В три сфери – автомобилното производство, соларните продукти и литиевите батерии, покачването е достигнало 30 процента, съгласно нейната информация.
Тази положителна икономическа тенденция се затвърждава и през първите пет месеца на годината. Търговията със стоки е нараснала с 6,3 процента през тези месеци.
„Пътят на Китай към модернизация и отваряне към света предоставя много възможности за развитие на икономиката“, изтъкна посланичката и призова участващият бизнес от двете страни да се възползва пълноценно от възможностите, които днешният форум предоставя. Н. Пр. Дай Цинли увери публиката, че посолството на Китай ще съдейства по всякакъв начин на процеса на задълбочаване на двустранните бизнес контакти. Тя определи като добра възможност това да се случи в годината, когато КНР и България отбелязват 75 години от установяване на дипломатически контакти.
Форумът в София бе организиран от ЦНССКЦИЕ
Събитието събра над стотина бизнесмени от двете страни, сред които представители на седем известни китайски компании, както и на редица български компании. Организатор бе Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между страните от Централна и Източна Европа (ЦНССКЦИЕ), базиран в София, а поводът бе посещението на делегация от Шанхайския съвет за насърчаване на международната търговия и на Международната търговска камара на Шанхай в България.
Форумът се проведе при голям интерес от българска и китайска страна и се превърна в платформа за размяна на мнения сред представители на бизнес средите, на неправителствения и на държавния сектор за възможностите за разширяване на плодотворното двустранно сътрудничество.
В рамките на форума част от китайските компании представиха дейността си, включително: Shanghai Oujian Network Development Group Co., Ltd. (митническо обслужване, транспорт, логистика, електронна търговия и др.), Shanghai Guide Technology Co.,Ltd. (осветление), Shanghai Westwell Technology Co., Ltd. (автоматизация на процеси в пристанищата, безпилотни тежкотоварни превозни средства) и Shanghai Xiangguan Digital Technology Co., Ltd. (изложения).
Китайската делегация бе водена от г-н Ян Дуншън, заместник-председател на Шанхайския съвет за насърчаване на международната търговия, и г-жа Уан Лей генерален секретар на Международната търговска камара на Шанхай. В бизнес делегацията от Шанхай участваха китайски компании от хранителните вериги, митническото обслужване и внос-износа на храни, автомобилната индустрия, изкуствения интелект и автономните моторни средства, интелигентното осветление, строителството и търговските изложения.
На откриването на Българо-китайския бизнес форум в препълнената до край зала присъстваха и се изказаха д-р Георги Тахов, министър на земеделието и храните, Н. Пр. г-жа Дай Цинли, посланик на КНР в Република България, Николай Павлов, заместник-министър на икономиката и индустрията, домакинът на събитието д-р Момчил Станишев, директор на ЦНССКЦИЕ, както и Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата. Презентация пред гостите направи и Мила Ненова, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ).
Модератор на събитието бе д-р Валентин Катранджиев от Дипломатическия институт в Министерството на външните работи. Той изтъкна, че очакванията от форума са положителни, защото българо-китайските двустранни контакти стъпват на трайна основа и едновременно с това са напълно прагматични. Форумът се провежда в годината, когато се отбелязва 75 години от установяване на дипломатически отношения между България и Китай. Д-р Катранджиев обърна внимание и на значението на историческия факт, че България е втората страна в света, която признава КНР четири дни след нейното основаване на 1 октомври 1949 г. Държавното и политическото ръководство на КНР високо цени този факт, обясни модераторът. Много е важно да се подчертае също, че между двете страни няма спорни, нерешени въпроси, изтъкна още представителят на Дипломатическия институт. Той отбеляза и факта, че отношенията между България и Китай се крепят на принципите на равнопоставеността, на реципрочността, взаимното зачитане на външнополитическата ориентация на двете страни. А от 2019 г. отношенията се надграждат и до стратегическо партньорство, което според него е безспорен успех.
Ръст в аграрната търговия
Като домакин на събитието, д-р Момчил Станишев, директор на ЦНССКЦИЕ, отбеляза многообразието от начини, по които България и Китай са успели да развият двустранните си отношения през годините.
Той се спря на интересната история на българския художник Марин Върбанов, който живее в Китай, жени се за китайка и е основател на Института по съвременна текстилна пластика в Китайската академия по изящно изкуство в Ханджоу.
Д-р Станишев отчете наличието на ръст в аграрната търговия между двете държави и подчерта, че целта на ЦНСССКЦИЕ е да подпомага малките и средните предприятия в тази насока. Директорът на ЦНСССКЦИЕ изрази убеждението си, че успешното българо-китайско сътрудничество може да се гради върху малки, но постоянни и устойчиви съвместни проекти, и пожела успех на участниците във форума и двустранните бизнес срещи.
В рамките на форума беше подписан Меморандум за сътрудничество между Центъра за насърчаване на сътрудничество в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ и Международната търговска камара на град Шанхай.
В приветствието си към гостите на българо-китайския бизнес форум д-р Георги Тахов, министър на земеделието и храните, отбеляза нарастването на двустранната селскостопанска търговия между България и Китай през 2023 г. – общо 640,6 млн. долара, или с 37.4% над нивото от 2022 г., като през 2023 г. положителното търговско салдо за България достига 395 млн. долара.
Министър Тахов също така открои важната роля на ЦНСССКЦИЕ за българо-китайското сътрудничество в областта на селското стопанство и посочи успешни проекти на центъра, като създаване и развитие на демонстрационни зони и павилиони за продукти в областта на селското стопанство.
Шанхай е на първо място сред градовете – икономически центрове в Китай
Ян Дуншън, заместник-председател на Шанхайския съвет за насърчаване на търговията, посочи, че през 2023 г. регионалният БВП на Шанхай е над 4,7 трилиона юана, като градът е на първо място сред градовете – икономически центрове в Китай. Шанхай е и една от най-популярните инвестиционни дестинации за чужд капитал. Според Ян Дуншън българската роза, киселото мляко и виното се радват на висока репутация в Китай. От тази година, добави Ян Доншън, е в сила и План 7.0 за оптимизиране на бизнес средата в Шанхай. По линия на това направление са открити поредица от международни дейности в Сингапур, Хонконг, Барселона, Ню Йорк и други места под надслов „Инвестирай в Шанхай. Споделете бъдещето“. Целта на избраната посока на развитие е да се превърне Шанхай в гореща точка за инвестиции и създаване на бизнес от глобални компании.
Николай Павлов, заместник-министър на икономиката и индустрията, отбеляза, че за 2023 г. стокообменът между България и КНР възлиза на над 4 млрд. долара, а ръстът на българския износ е близо 33% на годишна база. Според него съществуват възможности за привличане на китайски инвестиции в сектори, в които България има традиционни предимства и които осигуряват висока добавена стойност.
Китай – традиционен партньор
В изказването си Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), се спря върху важността на секторите, които представляват китайските компании, като ги призова да разгледат възможността за инвестиции в България. Модераторът напомни, че Българската търговско-промишлената палата е една от най старите стопански организации в България, създадена през далечната 1895 г. За БТПП Шанхай е традиционен партньор, напомни Цветан Симеонов. Аз за първи път съм бил там през 1994 г. с делегация на българския бизнес, придружаваща тогавашния български министър на външните работи Станислав Даскалов в една много плодотворна визита с практически резултати, каза той. Особено важно за България сега е да започнем с електронната търговия, за да можем да допринесем за развитието на търговията между България и Китай, изтъкна председателят на БТПП. Той отбеляза, че в автомобилния сектор Българи през последните години е показала значителен ръст. Около 400 фирми сега предоставят части за произведените в Европа автомобили и ако българските фирми започнат да доставят части и за Китай, това ще бъде голям скок, каза председателят на БПТ.
В своята презентация г-жа Уан Лей, генерален секретар на Международната търговска камара на град Шанхай, посочи, че Шанхайския съвет за насърчаване на международната търговия (CCPIT Shanghai) и Международната търговска камара на град Шанхай (CCOIC Shanghai) развиват активна дейност в области като насърчаване на търговията и на инвестициите, търговски изложения, както и правни услуги.
През 2023 г. Шанхайският съвет за насърчаване на международната търговия е бил домакин на над 80 посещения от над 40 държави и региони. В областта на международните изложения и панаири е създадена специална структура – SIEC Group, която през 2023 г. е организирала над 50 изложения и е привлякла над 12 000 посетители. Беше представена и арбитражната дейност към двете институции.
Китайските инвестиции у нас са 150 милиона евро, има потенциал за увеличаване
Мила Ненова, изпълнителен директор на БАИ, наблегна в своята презентация на профила на България като дестинация за инвестиции.
Тя отбеляза, че към момента китайските инвестиции в България възлизат на 150 млн. евро, а сертифицираните проекти по Закона за насърчаване на инвестициите са 3, което говори за неизползван потенциал в тази сфера. Г-жа Ненова открои скорошна китайска инвестиция в областта на производството на части за целите на автомобилната индустрия, като подчерта възможностите за китайски инвестиции в бързо растящи сектори в България.
Любомир Михайлов