Н. Пр. Дун Сяодзюн: Като стратегически партньори, Китай и България, работят за напредък в двустранните отношения
Инициативата “Един пояс, един път” привлече над три четвърти от страните по света и 32 международни организации, генерира близо един трилион долара инвестиции, припомни посланикът на КНР у нас, по повод Националния празник на Китай
Уважаеми зам.-председатели на 49-ото Народно събрание г-н Цончо Ганев, г-н Кристиан Вигенин, председател на парламентарна група г-н Костадин Костадинов и народни представители,
Уважаеми представители на дипломатическия корпус,
Уважаеми министри г-н Тодор Тагарев, г-жа Зарица Динкова и други министри,
Ваше Величество Симеон Ⅱ,
Уважаеми областни управители и кметове,
Скъпи сънародници,
Дами и господа, приятели,
Добър вечер на всички!
Изключително щастлив съм да бъда заедно с всички вас тук, за да отбележим 74-ата годишнина от основаването на Китайската народна република. Бих искал да поздравя всички уважаеми гости. Бих искал също да изразя сърдечните си благодарности на всички приятели, които отдавна ценят и подкрепят Китай и развитието на китайско-българските отношения. Специално благодаря на Н. Пр. г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България и други приятели за поздравителни писма.
През изминалите 74 години, под ръководството на Комунистическата партия на Китай (КПК), нашият народ върви по пътя на социализма с китайска специфика, постигна забележително икономическо развитие и дългосрочна социална стабилност. Тази година е първата от всеобхватната реализация на ръководните принципи на 20-ия конгрес на КПК, и китайското правителство и народ работят усилено за постигане на целта за втория стогодишен юбилей през 2049 г., когато Китайската народна република ще чества вековния си рожден ден, и за цялостно насърчаване на великото национално възраждане чрез модернизация в китайски стил. Независимо от промените във външната среда, Китай няма да спре темпото си на развитие, нито ще отслаби усилията си да играе полагащата му се роля в глобалното управление.
С постепенното възстановяване от въздействието на епидемията от Ковид-19, китайската икономика поддържа добър импулс за растеж. През първата половина на тази година БВП на страната ни нарасна с 5,5 процента на годишна база, значително по-бързо от три процентния ръст за миналата година и средния темп на растеж от 4,5 процента през трите години на епидемията. Това превръща Китай в една от най-бързо възстановяващите се икономики в света. Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че китайската икономика ще нарасне с 5,2 процента тази година, допринасяйки с повече от 30 процента за глобалния растеж.
Тази година се навършват също така 10 години от началото на инициативата „Един пояс, един път“. През това десетилетие инициативата привлече за участие над три четвърти от страните по света и 32 международни организации, генерира близо един трилион долара инвестиции и реализира повече от 3000 проекта за сътрудничество. Следващият месец Китай ще бъде домакин на Третия форум за международно сътрудничество „Един пояс, един път“. Ние ще работим с останалите страни, за да извлечем поуки и очертаем планове, така че устойчивото и висококачествено развитие на сътрудничеството в рамките на „Един пояс, един път“ да продължи. Готови сме да засилим сътрудничеството с всички страни, включително и с България, за да дадем положителен принос за глобалния мир, развитие и просперитет.
Приятели,
74-ата годишнина от създаването на Китайската народна република бележи и 74-ата годишнина на китайско-българските отношения, които преминаха през своите периоди на спадове и възходи.
Благодарение на общите усилия, политическият обмен между нашите страни постига стабилен напредък. Като стратегически партньори, Китай и България винаги са се отнасяли един към друг с взаимно уважение и са се подкрепяли по въпроси, свързани с техните основни интереси и загрижености.
Благодарение на общите усилия, двустранното икономическо и търговско сътрудничество реализира значителен напредък. За трета поредна година износът на българска селскостопанска продукция за Китай нараства с повече от 50%. Проектът за производство на зелена енергия от биомаса с мощност 16 мегавата, реализиран с помощта и сътрудничеството на китайска компания, бе завършен в края на август и ще има положителен принос за устойчивото развитие на местната околна среда.
Благодарение на общите усилия, културният и човешкият обмен между двете страни дава плодове. Дейности като Фестивала на драконовите лодки, Чай за хармония: културен салон и серията събития “Лято с китайската култура в България” и други бяха добре приети от българите. Все повече китайски и български студенти учат нашите езици, изграждайки важен мост за двустранния обмен.
Догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. На тази нова отправна точка в историята, Китай е готов да работи за задълбочаване на взаимното политическо доверие с България, да засилва практическото сътрудничество в различни области, да обогатява непрекъснато съдържанието на стратегическото ни партньорство и да създава повече блага за двата народа.
Следващата седмица е традиционният китайски празник „Средата на есента“, едно прекрасно време за семействата да се съберат заедно. Специално по този повод от посолството приготвихме традиционните за празника лунни сладки „юебин“. Заповядайте да ги опитате!
И накрая, бих искал да се възползвам от възможността да ви представя нашата нова колежка Уан Мин. Тя поема длъжността от министър-съветник Йен Дзиенцюн, чийто мандат приключи, и той се върне в Китай. Бих искал да помоля всички приятели да подкрепят активно работата г-жа Уан Мин.
А сега ви предлагам да вдигнем тост за 74-ата годишнина от основаването на Китайската народна република, за просперитета на Китай и България, за нашата вечна дружба и за здравето на всички гости.
Честит Празник!