Н. Пр. посланик До Хуанг Лонг: Виетнам и България са традиционни приятели, връзките ни имат огромен потенциал
Нашата страна постигна революция в битката с бедността – при 58% през 1993 г. до 2,93% днес
Българските фирми, които имат достъп до виетнамския пазар с повече от 100 милиона души, но и чрез Виетнам като портал ще имат достъп до други пазари в АСЕАН и азиатските страни
Производство на електронни продукти наскоро се очерта като индустрията с най-голям принос към БВП, следвано от производство на каучук, пластмасови изделия, механика и автомобили
Н. Пр. посланикът на Социалистическа република Виетнам в Република България До Хуанг Лонг е роден през 1964 г. Има висше образование със специалност “Английска филология” от Ханойския институт за чужди езици и Ханойския педагогически университет и по икономика от Ханойския университет. Специализирал е в различни периоди в Австралия и в САЩ. Има защитен докторат по икономика в Университета по национално стопанство. Заемал е отговорни длъжности към Комисията по външни отношения към управляващата Виетнамска комунистическа партия, вкл. директор на дирекции «Отношения между хората» и «Западна Европа – Северна Америка». От 2015 – 2018 г. е извънреден и пълномощен посланик на СР Виетнам в Египет, а от началото на 2022 г. – в Република България.
Женен, баща на 4 деца.
В навечерието на националния празник на Социалистическа република Виетнам – 2 септември, той бе любезен да отговори на въпросите на ЗЕМЯ:
-Прави впечатление, че Виетнам води изключително активна и миролюбива и балансирана външна политика. За година официални гости на Виетнам бяха президентите на Съединените щати Джо Байдън, Китай Си Дзинпин и на Русия Владимир Путин, както и лидерите на основните съседни страни – нещо много рядко в днешния размирен и пълен с противоречия свят. Каква е „тайната“ на този външнополитически успех?
– През изминалата година Виетнам постигна исторически напредък в отношенията си с традиционните приятели, съседните държави, страните от АСЕАН и много други важни партньори. Към днешна дата Виетнам е установил дипломатически отношения със 193 държави, от които 30 държави са стратегически партньори или всеобхватни стратегически партньори (включително 5 постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН). Сред лидерите, посетили Виетнам през изминалата година, се откроява президентът на САЩ Джо Байдън (10 – 11 септември 2023). По този повод двете страни надградиха отношението си до ниво Всеобхватно стратегическо партньорство за мир, сътрудничество и устойчиво развитие. Генерален секретар и президент на Китай Си Дзинпин и съпругата му посетиха Виетнам (12 – 13 декември 2023 г.). Двете страни се споразумяха да изградят „общност със споделено бъдеще” между Виетнам и Китай. Президентът на Русия Владимир Путин също посети Виетнам (19 – 20 юни 2024 г.). Двете страни излязоха със Съвместно изявление за задълбочаване на всеобхватното стратегическо партньорство между Виетнам и Руската федерация.
Тъй като световната политическа и икономическа обстановка продължава да бъде сложна и непредвидима, умелото поведение и създаването на стратегически баланс за Виетнам в отношенията с държавите се разглежда като ефективна формула. Тази школа се нарича „виетнамската бамбукова дипломация“. Той съдържа непоколебим принципи и гъвкави тактики; мек, умен, но и много издръжлив и свиреп; гъвкав, креативен, но много смел и непоклатим пред всички трудности и предизвикателства, за независимостта и свободата на нацията, за щастието на народа; със солидарност, милост, но винаги решителни и упорити в защита на националните интереси.
Крайната цел на виетнамската дипломация е да гарантира националните интереси; насърчаването на „мир, приятелство, сътрудничество и развитие“, равенство, взаимно уважение на суверенитета, законни права и интереси, разрешаване на разногласия в духа на приятелство в съответствие с Хартата на Организацията на обединените нации и международното право. Виетнам се противопостави на всички актове на тормоз, политика от позицията на силата, блокади и едностранно ембарго. Виетнам се противопоставя и на използването и заплахата за използване на сила в международни отношения. Горните принципи помагат на Виетнам да защитава и поддържа суверенитета, териториалната цялост, като същевременно помага за избягване на конфронтация и въоръжени конфликти, за да развие мирна, стабилна и устойчива страната.
– Кои са основните отрасли на икономиката и индустрията, които Виетнам развива приоритетно? Знаем, че имате подчертани успехи не само в традиционните сфери, но и в нови и високотехнологичните производства?
– Откакто Виетнам осъществи процеса на реформи преди почти 40 години, структурата на икономиката на страната претърпя трансформация към индустриализация, с постепенно намаляване на селското стопанство и постепенно увеличаване на индустрията и услугите. Четирите сектора с най-голям принос към икономиката днес включват производство, селско стопанство, търговия и добив на минерали. Текстил, обувки и хранително-вкусовата промишленост все още са основните движещи сили за сектор промишленото производство. Производство на електронни продукти наскоро се очерта като индустрията с най-голям принос към БВП, следвано от производство на каучук, пластмасови изделия, механика и автомобили.
Стратегията за индустриално развитие на Виетнам до 2035 г. идентифицира седем приоритетни промишлени групи, включително машиностроенето и металургията; химикали; земеделие – горско стопанство – преработка на рибни продукти; текстил; обувки; електроника и телекомуникации; нова енергия и възобновяема енергия. По-специално, Виетнам се фокусира върху насърчаването на развитието на области, които носят висока добавена стойност за икономиката, в крак със световните тенденции като изкуствен интелект, цифрова трансформация, зелена трансформация, полупроводници, електрически автомобили.
– Наближава един важен и за двете страни юбилей – 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между нашите страни. Какви са перспективите за бъдещото развитие на нашите двустранни отношения?
– Двете страни поддържат добро традиционно приятелско отношение. Виетнам винаги отдава значение на насърчаването на отношенията на сътрудничество с България и България също така винаги смята Виетнам за един от най-важните партньори в Азия. Добрите политически отношения между двете страни са солидна основа за развитието на сътрудничество и доверие във всички области.
През последните 74 години двете страни редовно са обменяли делегации на високо ниво и са прилагали механизми като междуправителствената комисия, политически консултации. Председател на Народното събрание на Виетнам посети България през септември 2023 г. Председателят на Народното събрание посети Виетнам през януари 2024 г. Двете страни активно и ефективно координираха изпълнението на много споразумения за сътрудничество в областта на икономиката – търговия, инвестиции, образование – обучение, наука – технологии, култура – туризъм, отбрана – сигурност, правосъдие… През септември 2023 г. Народното събрание на България ратифицира Споразумението за защита на инвестициите между Виетнам и Европейския съюз (EVIPA).
Виетнам и България все още имат много възможности за насърчаване на двустранните отношения до ново ниво, с цел изграждане на стратегическо партньорство. Двете страни активно се подготвят за посещение на високо ниво до края на 2024 г. С оглед към 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения (8 февруари 1950 г. – 8 февруари 2025 г.), двете страни ще се координират за укрепване на политически консултации на високо ниво; отбелязване на 75-ата годишнина; насърчава обмена на делегации между министерства, ведомства, градове на двете страни. В допълнение към насърчаването на традиционните области на сътрудничество, двете страни също активно проучват и търсят нови възможности за икономическо сътрудничество, като се възползват от ползите от икономическите споразумения като Споразумението за свободна търговия между ЕС и Виетнам (EVFTA), Споразумение за защита на инвестициите между ЕС и Виетнам (EVIPA).
Що се отнася до многостранното сътрудничество, двете страни имат традиция на добро сътрудничество на международни и регионални форуми, подкрепяйки се взаимно на важни позиции в ООН. България многократно е заявявала подкрепата си за възгледите и позицията на Виетнам за разрешаване на спорове по мирен път, въз основа на Устава на ООН и международното право, включително Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г.
– Как ще убедите българския бизнес да води по-активни връзки с Виетнам, да създава съвместни бизнес проекти? Какви са ползите и предимствата от това да внасяш, изнасяш или инвестираш във Виетнам, да работиш с виетнамски фирми?
– Виетнам и България са традиционни икономически и търговски партньори. Въпреки това дейностите по търговско и инвестиционно сътрудничество между двете страни не са съизмерими с потенциала и предимствата на всяка от страните. Виетнам се счита за един от най-отворените пазари за търговия в света с 16 подписани споразумения за свободна търговия (ССТ), включително с Европейския съюз (EVFTA). Благодарение на споразумението EVFTA, над 90% от данъчните линии за внос и износ между Виетнам и България са намалени до 0%, което създава големи предимства за бизнеса на двете страни в търговията и инвестициите.
Като географското местоположение Виетнам се намира в центъра на Югоизточна Азия. Българските фирми, които имат достъп до виетнамския пазар, ще имат възможност да получат достъп не само до вътрешния пазар на Виетнам с повече от 100 милиона души, но и чрез Виетнам като портал за достъп до други пазари в АСЕАН и другите азиатски страни. Продуктите на България и Виетнам не съвпадат, не се конкурират, а се допълват. В частност българските селскостопански продукти като пшеница, слънчогледово масло, млечни продукти, месо от всякакъв вид и др. са продукти, които се търсят на виетнамския пазар и в момента се внасят от други страни. От своя страна, виетнамски продукти като ориз, черен пипер, кашу, тропически плодове – са продукти, които Виетнам може да отговори на нуждите на българския пазар с качество и конкурентни цени.
– Виетнам е определян като един от „икономическите тигри“ на региона на Азия, но е и подчертано социална държава. Кои са най-важните мерки за подобряване на живота и социалното благосъстояние на обикновените граждани? Какви успехи бяха постигнати в тази сфера?
– Виетнам винаги е последователен в принципа, че икономическият растеж трябва да бъде свързан с осигуряване на социална сигурност, създаване на условия при които всичките хора може се наслаждават на резултата на развитието на страната. Всяка година държавата отделя близо 20% от бюджета за социално осигуряване и социални политики. В същото време държавата мобилизира участието на бизнеса, социалните организации, насърчавайки волята на народа за решаване на социални проблеми.
Един от забележителните примери на ефективността на политиките за социално осигуряване на Виетнам са резултатите от политиката на намаляването на бедността, която се смята за „революция“. Средният процент на бедност във Виетнам намалява с около 1,5% всяка година. От 58% през 1993 г. – на 2,93% през 2023 г. Средната продължителност на живота на виетнамците се е увеличила от 62 години през 1990 г. на 73,7 години през 2023 г. Индексът на човешко развитие (HDI) е с забележително подобрение, нарастващо с близо 50% в периода 1990 – 2022 г., извеждайки Виетнам от позиция 127/187 през 2012 г. до позиция 107/193 през 2022 г. в класацията на ООН.
През ноември 2023 г. Централният комитет на Виетнамската комунистическа партия издаде резолюция за подобряване на качеството на социалната политика до 2030 г., с визия до 2045 г., която постави цел Виетнам да бъде сред горната група в региона по HDI през 2030 г.; а до 2045 г., сред горната група на света.