Олга Гажева: Българското оръжие за Украйна убива и българи
Искам българите да бъдат заедно с Русия, защото това е нашата история, каза пред ЗЕМЯ председателката на Мелитополската автономия на българите
В Крим сме на Международния фестивал „Български срещи“ по покана на българската общност и лично на нейния лидер Иван Абажер, а поводът е 30-тата годишнина от основаването на Българската община „Паисий Хилендарски“ и 220-тата годишнина от преселването на българите в Крим. Делегацията, в която имам удоволствието да участвам в качеството ми на издател на в. „Русия днес-Россия сегодня“ и на председател на Форум „България-Русия“ са изтъкнати български общественици, учени и публицисти с ясна гражданска позиция. Сред тях са бившите народни представители от БСП проф. Ваня Добрева, проф. Христо Монов и Страхил Ангелов, както и Стефан Георгиев от Младежкото обединение на БСП в Пловдив, Христо Маринов от Фондация „Народно единение“ и асистентът по геополитика в Казанския университет Станислав Младенов. В богатата на събитие програма са предвидени дискусии и срещи с представители на местното самоуправление, на интелигенцията, с много обикновени граждани в Крим. Припомняме, че Иван Абажер каза в началото на събитието: „Поканените гости от други страни ще видят как живее Крим като част от Русия, как живеят българите, как се развива техният език и култура. Вярваме, че именно методите на публичната дипломация ще помогнат да се донесе истината на хората в България Руски Крим“, каза той.
Паметник на Светите братя Кирил и Методий в Севастопол, издигнат по инициатива и с дарения от българската общност, начело с Иван Абажер
Абажер напомни, че сега в района живеят около две хиляди българи, но като се вземат предвид смесените бракове, те са много повече. Българите започват да усвояват Кримския полуостров още през 6-7 в. сл. н. е., когато тук възникват първите селища. Втората вълна на преселване на българи в Крим е през 19 век от Османската империя.
Абажер каза, че ще бъде заснет филм за живота на българската общност в Крим и изпратен в България.
„Българите в Крим са едни от най-активните жители на Крим, те единодушно подкрепиха обединението на региона с Русия през 2014 г.“, напомни техният лидер, цитиран от ТАСС.
Сред гостите на събитието е и една млада българка от Запорожка област Олга Гажева, която е председател на Местната национално-културна автономия на българите в Мелитополския градски окръг на върналата се с Референдум към Русия част от украинската Запорожка област. Организацията е създадена през юни 2023 г.
Олга Гажева (с моминска фамилия Янева) е родом от село Богдановка, което има руско име, но български характер, както разказва самата тя. Такива български села в Запорожието има 37, в които живеят почти 30 000 българи.
Българите се преселват в Приазовието през 1861-1862 г., няколко години след Кримската война (1853-1856 г.). Преди това са живели в южната част на Бесарабия. До средата на 19 век тази територия принадлежи на Русия, а когато според Парижкия мирен договор Южна Бесарабия, заедно с десетки български села, отиват към княжество Молдова, цели села се преместват в Приазовието.
По инициатива на българската общност в Запорожието, от 1 септември т.г. е възстановено експериментално в едно от училищата преподаването на български език, съобщи за ЗЕМЯ г-жа Гажева. Но от позитивното разговоряме ни тръгва и към една човешка трагедия, която официалните ни медии премълчават – с оръжие, доставяно от България украинските власти обстрелват и бълггарите в района, в който живее Олга:
– От колко време родът ви живее в Запорожието?
– Моят род се е преселил в Запорожието през 1862 г. Селото, в което съм израснала се нарича Богдановка, а по-рано се е наричало Чешма варовита.
– Разкажете, какво се случи на 30 октомври в град Бердянск, където сега живеете?
– На 30 октомври Бердянск беше подложен на масиран обстрел с безпилотни летателни апарати. За съжаление пострада дома на моя колега, председателят на Националната културна автономия на българите в градския окръг Бердянск Николай Николаевич Жилин.
За щастие нито той, нито семейството му са били в къщи в този момент, но домът му силно е пострадал, изпочупени са прозорците, изрешетени са стените.
– Искате да кажете, че българската общност във вашия район е обект на обстрели и бомбардировки?
– Искам да се обърна към българските власти да спрат доставките на оръжие за Украйна, защото иначе те участват в убиването на техни сънародници.
В Запорожка област живеем компактно около 35 000 българи, никой не ни нарушава правата. Живеем в Русия и се чувстваме добре.
Убедена съм, че българският народ ни подкрепя. Българските власти трябва да се замислят, какво в действително се случва тук.
– Виждали ли сте да ви обстрелват с оръжия, произведени в България?
– Ще ви разкажа за един случай отпреди няколко месеца. Мой колега от Херсонска област Генадий Генадиевич Недялков разказа, че след масиран обстрел са намерили снаряди, на които е имало надписи на български.
– Кажете нещо на българите, на български език.
– Моля ви, станете, вдигнете се, ние сме ваши хора, които живеят тук. Искаме вашата помощ. Не искаме тази война. Искаме да живеем заедно. Искам, както отдавна го желая, българите да бъдат заедно с Русия, защото това е нашата история.
1 Коментари
[…] ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Олга Гажева: Българското оръжие за Украй… […]
Коментарите са затворени