ООН: Инициативата „Един пояс, един път“ е необходима за развитието на съвременния свят

Мнозина авторитетни политици, представители на международни организации, експерти и медии коментираха на широко и на дълбоко резултатите от състоялия се в Пекин трети форум на върха на страните от „Един пояс, един път“. Особено внимание в коментарите за това важно международно събитие привлече обсъждането на темата за модернизацията като общ стремеж на всички хора по света, чието реализиране не е лесна задача. Как да се реши тази задача, посочи китайският президент Си Дзинпин в речта си на откриването на форума. Китайският лидер изрази желанието на КНР да задълбочи партньорството със страните в рамките на „Един пояс, един път“ за висококачествено съвместно изграждане на инициативата и за съвместно насърчаване на модернизацията на държавите по света. Той обяви 8 китайски действия за подкрепа към висококачественото общо изграждане на „Един пояс, един път“, които откриват добри перспективи за съвместното изграждане на инициативата през следващите десет години. Експерти коментираха, че в момент на глобалната несигурност и предизвикателства Си Дзинпин изразява решимостта на Китай за висококачествено бъдещо развитие на „Един пояс, един път“.
Особено висока оценка форумът в Пекин получи от ООН. В интервю за Китайската медийна група заместник генералният секретар на ООН Мигел Моратино заяви, че предлагането от Китай на инициативата „Едни пояс, един път“ преди десет години е било далновиден ход и към момента тя е „необходима за развитието на съвременния свят“. Като важен член на ООН, Китай може да допринася със своята визия и осъществими решения за днешното глобално управление, подчерта Моратино.
„Един пояс, един път“ е много важна за напредъка на собствената програма на ООН и затова ние бяхме първата международна организация, която подписа меморандум за сътрудничество с Пекин с тази инициативата“, посочи още Мигел Моратино.
Коментирайки срещата в Пекин и нейното значение за света, унгарският премиер Виктор Орбан обърна внимание, че в следващото десетилетие Китай ще изгради триизмерна мрежа на взаимосвързаност по „Един пояс, един път“, което ще предостави възможности за възстановяване на конкурентоспособността на Европа, коментира Орбан. Той призова Европа и страните от целия свят да търсят възможности за реализиране на взаимно свързване.
Взаимно свързаността е в основата на инициативата „Един пояс, един път“ и беше ключова дума на форума в Пекин в словата на представителите на страните, участващи в инициативата. Основните задачи на следващия етап от развитието ще бъдат насърчаване на „твърда взаимосвързаност“ на инфраструктурата, „мека взаимосвързаност“ на стандартите и „взаимосвързаност между сърцата на хората от различните страни“.