ООН и държавни институции се обединиха в борбата за укрепване на доверието в демократичните процеси
На 16 и 17 януари 2024 г. на посещение в България беше Н. Пр. Дейвид Фернандес Пуйана, посланик и постоянен наблюдател на Университета за мир на ООН и към ЮНЕСКО в Париж, и Службата на ООН в Женева.
По молба на службата на ООН в Женева, съгласувано с централата на ЮНЕСКО в Париж, по време на своя престой в България г-н Фернандес беше придружаван от проф. Стоян Денчев, известен български университетски преподавател, учен и политик.
По предварително съгласувана програма на 16 януари от 15:00 ч., в сградата на Народното събрание се състоя среща на Н. Пр. Фернандес със заместник–председателя на 49-ото народно събрание от парламентарната група на ДПС г-жа Филиз Хюсменова.
Срещата премина при взаимен интерес към обсъжданите проблеми и от двете страни, като основната теза на разговорите се отнасяше предимно до правото на достъп до информация на българските граждани, както и до проблемите на достъпността и прозрачността на информацията в съвременната социална практика в нашата страна.
Изтъкната беше ролята на ООН, както и нейната образователна и научна структура „Университетът за мир“ в осъществяването на глобални и регионални инициативи, свързани с дипломацията и нейната съвременна форма – кибердипломацията за укрепването и запазването на мира в света.
Разговорите между тях се проведоха на английски, френски и испански език, които зам.-председателят на НС владее свободно, а гостът остана очарован от нейния професионализъм и високи интелектуални, морални и човешки качества.
Срещата приключи с покана от посланика към г-жа Хюсменова за работно посещение в Женева, в рамките на което да продължат ползотворните дискусии по актуалните теми и да поставят основите на бъдещи съвместни инициативи.
Час по-късно посланик Фернандес проведе работна среща и с проф. д-р Галин Цоков, министър на образованието и науката на Република България. Господата се обединиха около идеята да работят съвместно за реализацията на дългосрочни и краткосрочни обучения, насочени към проблемите, свързани с достъпа на информация, които да бъдат проведени както в България, така и в чужбина за университетски преподаватели, учители в българските средни училища.
По-късно същия ден посланик Фернандес беше на посещение в Министерството на външните работи на Република България (МВнР), където се състояха срещи с водещи дипломати и директори на дирекции към Министерството.
Сутринта на 17 януари, отново в сградата на Външното министерство, г-н Фернандес и г-жа Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт към МВнР, подписаха Меморандум за сътрудничество между ръководения от нея Дипломатически институт и Университета за мир на ООН.
Малко по-късно същия ден посланикът взе участие в кръгла маса на тема „Достъпност и прозрачност в дипломацията – Правото на достъп до информация в укрепването на доверието и демократичните процеси“, която се проведе в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), София. Кръглата маса се състоя в изпълнение на научноизследователски проект на тема „Публичност и прозрачност на информацията. Изследване и развитие на процедурите, свързани с нарушаване на правата за достъп до информация на гражданите“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката на Република България.
В нея участие взеха също така и ректори на водещи университети в страната, дипломати, видни наши експерти и анализатори, учени и общественици, преподаватели, служители, студенти и докторанти на УниБИТ.
Проф. Петева и Н. Пр. Фернандес подписват Меморандум
След представените научни доклади и съобщения и последвалите дискусии по темата на кръглата маса, ректорът на УниБИТ, проф. д.н. Ирена Петева и Н. Пр. Дейвид Фернандес подписаха Меморандум за съвместно сътрудничество между двата университета – УниБИТ и Университета за мир на ООН.