Опазване на екологичната среда чрез използване на научно-технически средства
В очите на повечето хора сателитните изображения от дистанционно наблюдение може да са обикновени цветни снимки, но в очите на Сон Лин, професор в Университета за наука и технологии в Шандун, и неговия екип, те са „съкровище“, съдържащо много информация.
С помощта на изследване на алгоритми и конструиране на модел, изследователите са в състояние да анализират данните в сателитни изображения от дистанционно наблюдение и да получат основната информация, казва проф. Сон. Той отбеляза, че изображението от сателитно дистанционно наблюдение играе ключова роля в екологичното възстановяване и управление, като наблюдение на изгаряне на слама и горски пожари в голям мащаб, наблюдение на замърсяването на повърхностните води, замърсяването на въздуха и натрупването на твърди отпадъци и анализиране на условията на горите, пасищата и влажните зони.
Китай пое по нов път към изграждането на модерна социалистическа страна във всички отношения. Насърчаването на хармоничното съжителство между човека и природата е отличителна черта на китайската модернизация.
Идеята за „хармонично съжителство между човека и природата“ определя нова посока за екологичното възстановяване и управление на Китай и поставя по-високи изисквания, свързани с иновативни технологии и методи за управление на околната среда.
Науката и технологиите ефективно започват подкрепят екологичното възстановяване и управление на Китай.
От 2011 г. до 2020 г. общите патентни заявки на Китай за изобретения в областта на екологичните технологии възлизат на 60 процента от общия брой в света, което го прави най-активната страна в иновациите в екологичните технологии в света. Това се посочва в публикувана неотдавна бяла книга, озаглавена „Зеленото развитие на Китай в новата ера“.
Китай вече предприе и редица мерки, за да гарантира, че резултатите от изследванията в областта на екологичната наука и технологии за околната среда са точно съобразени със специфичните нужди.
През 2019 година Министерството на екологията и околната среда стартира национална комплексна платформа за услуги за внедряване на научно-технически постижения в екологична среда.
В момента платформата е събрала над 4800 изключителни научно-технологични постижения, с общо повече от 2,2 милиона гледания на технически записи.
С научно-технологичното развитие по-модерни технологии ще бъдат приложени към практиките на екологично възстановяване и опазване на околната среда, което се очаква допълнително да подобри ефективността на управлението и да осигури помощ за изграждане на модерна система за управление на екологичната среда, обяснява проф. Ши Лей от китайския университет „Ренмин“.
Китайските власти всестранно насърчават изграждането на цифров Китай. Използването на цифровите технологии за овластяване на екологичното управление се превръща в решаващ метод за правителството да подобри своя капацитет за управление на екологичната среда.
Китай също активно проучва начини да разбере стойността на екологичните продукти. Бързо се развиват нови модели на екологични индустрии, като например градско модерно земеделие, земеделие за отдих, екотуризъм и бутикови жилища. Мащабът на „зелените“ индустрии продължава да расте.
Силата на науката и технологиите, проявена в процеса на екологично възстановяване, носи екологични и икономически ползи на китайския народ.
Това е не само отражение на ориентираната към хората идея за развитие в областта на екологичното управление, но също така отразява „китайската мъдрост“ за хармоничното съжителство между човека и природата, казва професор Ши Лей.