Опит да се избегне неизбежното
С всеки изминал ден нов социалистически Китай заема първенстващи места – като се почне от сферата на потреблението и се стигне до челното място в числеността на военноморски единици. Всичко това води към датата 2027 г., която мнозина сериозни западни анализатори смятат за разделителната линия, след която Поднебесната заема първото място като икономическа сила на планетата.
Лично за мен тази дата е малко по-далеч от реалната. Скоростта, с която КНР постига първите места в различни сфери на живота, е показателна в това отношение. Но официален Вашингтон продължава да упорства. След играта на „дикаплунг“ (разкачване, разделение), започната от бившия президент Тръмп в сферата на микроелектрониката, неговия наследник Байдън продължава в този стил.
Според информация на „Блумбърг“ от началото на август, се очаква администрацията във Вашингтон да обяви серия нови мерки, ограничаващи достъпа на Китай до чипове с памет за изкуствен интелект и свързано с тях оборудване.
Но в електронната „война“ Вашингтон – Пекин нов Китай печели победа след победа. На пазара вече са микрочипове MadeinChina с размер 7 нанометра (седем милионни части от метъра!). Пекин е впрегнал огромна армия експерти и вече диша във врата на Вашингтон и в това отношение. А добре известно е каква степен на важност и значение се отдава именно на микрочиповете в съвременните технологии.
Очевидно тази „нова“ ограничаваща инициатива на Байдън в микроелектрониката е пореден опит да се избегне неизбежното и е осъдена на провал.