Орбан не пуска Швеция в НАТО
На пътя на разширяването на НАТО се появи ново препятствие. На членството на Швеция в алианса пречи не само Турция, но и Унгария. В понеделник там стартира извънредна сесия на парламента, която ще продължи три дни. Ако през това време депутатите не ратифицират споразумението за членството на Швеция в НАТО, скандинавската страна няма да стане пълноправен член на алианса поне до есента.
Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан за пореден път хвърли предизвикателство на своите западни съюзници. След провала на преговорите за разблокиране на средствата на Евросъюза, отделени за неговата страна и замразени, когато ръководителят на унгарското правителство отказа да съкрати своите властови пълномощия, той започна да препятства членството на Швеция в НАТО.
Досега на окончателното присъединяване на Швеция към алианса пречеше само Турция. Тя има много претенции към шведските власти. Ключовите от тях засягат сътрудничеството в борбата с противниците на турския лидер Реджеп Тайип Ердоган – кюрдските сепаратисти и привържениците на проповедника Фетхуллах Гюлен. Диалогът между двете страни беше усложнен и от изгарянето на Корана в Стокхолм. Сега ръководството на НАТО прилага максимални усилия Турция и Швеция да намерят общ език преди срещата на най-високо равнище на НАТО във Вилнюс на 11 и 12 юли.
Орбан нееднократно заявяваше, че парламентът, в който мнозинство има проправителствената партия „Фидес”, протака ратификацията на споразумението за членството на Швеция в НАТО изключително с технически прийоми. Пролетната сесия на парламента завърши, а споразумението така и не беше ратифицирано. Някои медии, като се позовават на източници в унгарските органи на властта, съобщиха, че Орбан планира да даде път на членството на Швеция в НАТО броени дни преди вилнюската среща.
„Получи ли Орбан разрешение от Путин да гласува за членството на Швеция в НАТО?”, ехидно попита в социалните мрежи опонентът на унгарския премиер и заместник-председател на партията „Демократична коалиция” Агнес Вадаи.
Съдейки по неотдавнашните събития, Орбан разчита все пак да си вземе от ЕС замразените 12 милиарда евро. Затова той непрекъснато вдига залозите в търга с Брюксел. В понеделник унгарският министър на външните работи Петер Сиярто неочаквано заяви, че неговата страна ще се обърне към Евросъюза с молба да продължи с още една година изключването на страната от антируските санкции. То ще позволи на унгарската енергийна група MOL да експортира в Чехия нефтопродукти, произведени благодарение на доставките на руска суровина по нефтопровода „Дружба”. Сиярто твърди, че тази допълнителна година е необходима на енергийната група, за да завърши модернизирането на принадлежащия й нефтопреработвателен завод „Словнафт”, който се намира в Словакия. Без тази модернизация, твърди той, MOL не може да се откаже от руския нефт.
Едновременно с това обаче не си струва да се преувеличава значимостта на въпроса за ратифициране на споразумението за членството на Швеция в НАТО. Тя на практика е вече в НАТО. Всички гаранции, които може да й даде алиансът, вече са получени, нейните въоръжени сили вече са интегрирани. Става въпрос за юридическите формалности. А тяхното спазване за Швеция и НАТО не е повече въпрос на престиж и потвърждаване на способността да се гарантира единство на западните редици в условията на противопоставянето на Русия.