Отново протест на културните дейци за достоен живот и нормално заплащане
Премиерът Денков се скри от протестиращите, те са категорични, че 0, 4% от БВП за култура е геноцид
Национален протест под наслов “Народ без култура е народ без бъдеще!” организираха днес синдикатите в сектора.
Те се събраха по обяд пред Министерство на културата, а недоволството е заради ниския бюджет за култура.
Преди малко повече от месец – на първи ноември в деня на народните будители, културните дейци отново протестираха за пари. Тогава се събраха пред Столичната библиотека, но недоволство имаше на различни места в страната.
Сега протестът ще е пред културното министерство, а искания са формулирани в 3 точки – да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения; осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, и ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри и фолклорни ансамбли и театри.
Протестиращите твърдят, че заплатите в културния сектор са много по-близки до минималните, отколкото до средните за страната.
Настоява се и за гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в споменатите състави, постигнат в браншовите колективни трудови договори.
Протестът на културните дейци приключи в ранния следобед. Протестиращите се разотидоха, след като не успяха да разговарят нито с министър-председателя, нито с министъра на културата.
Но се заканиха: “Отиваме да организираме нашите безсрочни стачки в цялата страна”.
Преди обед в сряда културните дейци излязоха на национален протест. Той започна пред ресорното министерство и приключи пред Министерски съвет. Недоволството беше под надслов „Народ без култура е народ без бъдеще!”.
“Повече така не може”, “Помислете за хората на театъра”, “Спрете геноцида на българските музиканти и танцьори”, “не е срамно да помислим и за културата”, гласяха лозунгите.
Исканията са за законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения в сектора. Недоволните настояват и за ясна политика за опазване на общинските театри и оркестри.
Хората на изкуството протестираха и на 1 ноември. Тогава, по думите им, са получили обещание от финансовия министър за 50% ръст в средствата, което обаче не е изпълнено.
Служителите от Държавния куклен театър в Пловдив също се включиха в националния протест. Унизителна. С тази дума артистите от театъра определят ситуацията, в която се намират.
„Искаме да се приеме завеният 1 процент бюджет за култура. Искаме да ни се предоставят подходящи условия за работа, Спокойствие, за да се концентрираме върху това, което правим. А не, след като свършим репетиция, да мислим как да свържем двата края, като след това отидем да работим по барове и ресторанти”, заяви в ефира на „Здравей, България” актьорът Велизар Евтимов.
Колегите му споделиха, че заплащането е твърде ниско и затова се търсят и други начини за допълнителни доходи.
Малко преди протестиращите да се разотидат, демонстрацията ескалира. Културните дейци се опитаха да пробият полицията, за да влязат в Министерски съвет с искане някой да слезе да говори с тях. Те скандираха: “Денков слез!”. Полицията отговори на напрежение, като започна да бута протестиращите назад.
“От Министерски съвет не желаят да ни обърнат внимание, затова нека компактна група от нас да идем на среща със заместник-министрите”, призова Христо Мутафчиев.
И каза, че ако няма резултати, ще има затваряне на културни институции безсрочно и масови стачки. “Ако след 10 минути никой не слезе при нас, ние ще влезем при тях, за да говорим с тях”, заявиха протестиращи пред Министерския съвет.
Малко преди ескалацията на напрежението депутатът от ГЕРБ Тома Биков слезе при протестиращите.
“Този бюджет, предложен за културата тази година, беше написан от Министерството на финансите – това наричам диктат. Този бюджет, който е недостатъчен, вече е в парламента. Едното, което може да направим, е да отменим рестрикциите за сценичните изкуства и да ги пратим в Министерството на културата и Министерския съвет”, каза той и добави, че от 2015-а г. сценичните изкуства работят с един и същи стандарт. “Има 28 млн лв. увеличение, които трябва да отидат в проекти. Ще направя предложение да отидат за културните институти. Културата е точно толкова важна, колкото икономиката за едно общество. Борбата продължава, няма да е лесно”, добави още депутатът от ГЕРБ.
“Отдавна говорим, че 0,4% за културата е престъпление срещу културата. В основата на националната ни сигурност са образованието и културата”, каза Ивайло Вълчев, заместник-председател на ИТН, който също се появи на протеста.
“Театри и актьори няма да дойдат от чужбина, имаме наши. В наше лице имате хора, които не само са на ваша страна, а и сме едни от вас. Искрено се надявам, че това, което Биков каза, ще се случи в залата. Ако следващия път се връщате, лично аз ще ви отворя врата, за да питате когото трябва“, добави още той.
АСЕН ВАСИЛЕВ ЗА ПРОТЕСТА: НЕ ВИЖДАМ ЗА КАКВО ПРОТЕСТИРАТ!
Ако някой в държавата иска 50 на сто увеличение на заплатите при пет процента предвидена инфлация, това очевидно няма да се случи. Това коментира пред журналисти в парламента министърът на финансите Асен Василев. Поводът за коментара са протестите на заетите в сектор “Култура”.
В парламента Асен Василев се срещна с председателя на комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Йордан Цонев за уточняване на графика, по който ще бъдат приети законопроектите, свързани с бюджета за догодина.
“Бюджетът за култура е увеличен значително спрямо миналата година – над 50 млн. лв. са за сценични изкуства и с 28,5 млн. лв. за музеи, читалища и библиотеки. Не виждам за какво протестират”, каза министърът, без да обясни защо бюджетът пада до 0, 4% от БВП, при положение, че в програмата си ПП-ДБ обещаваше сериозен ръст в парите за култура и в реално, и в процентно изражение.