Оттеглиха предложението към СОС за преименуване на улица „Виолета Якова”
На състоялото се на 27 юли заседание № 81 на Столичния общински съвет внесеното в дневния ред под точка 103 предложение за преименуване на софийската улица „Виолета Якова”, назована така в чест на известната героиня от антифашистката съпротива, бе оттеглено от една от вносителките му, съобщи сайтът “Барикада”. Още преди то да бъде разгледано, съвносителката му Яна Тодоранова, съветник от ДБ, заявява, че оттегля предложението, тъй като е получила допълнителна информация по темата. Другият съвносител – съветникът от ДБ Веселин Калановски, е изглеждал видимо недоволен, но не е взел думата, разказват наблюдавали онлайн излъчването на заседанието на СОС.
Припомняме, че внесеното още през юни предложение на Калановски и Тодоранова бе разгласено вчера, на 26 юли, в социалните мрежи и в някои медии. Информация за него публикува и „Барикада”, позовавайки се на коментар във Фейсбук на председателя на Градския съвет на Българския антифашистки съюз-София Борис Цветков.
Последва остро критична към намерението за преименуване на улица „Виолета Якова” реакция в социалните мрежи, включително и от представители на еврейската общност, част от която е била и антифашистката героиня. Със специална позиция против инициативата на двамата съветници от ДБ излезе Българският антифашистки съюз (БАС), в лицето на председателя си Евгений Белий.
Аргументацията на вносителите за тяхното искане за преименуване на улица „Виолета Якова” е с обиден контекст както спрямо нейната лична памет, така и спрямо паметта на всички участници в антифашистката съпротива в България. Никъде в текста, вменяващ на Якова „подривни терористични акции и политически убийства”, не се споменава, че антифашистката съпротива в България, в която участва и останалата вечно на 21 години Виолета, се разгръща у нас по времето, когато държавата ни е официален съюзник на нацистка Германия. Участниците в подобни съпротивителни движения в същия период из цяла Европа са признати от държавите в антихитлеристката коалиция за участници в общата борба срещу най-мракобесните сили, започнали Втората световна война. А наличието на организирано антифашистко движение у нас, включително и партизанско, е основанието страната ни да е освободена от плащане на репарации след края на войната.