От утре в страната се въвеждат временни противоепидемични мерки заради епидемичното разпространение на коклюш
От 9 май 2024 г. до 31 юли 2024 г. се въвеждат временни противоепидемични мерки заради епидемичното разпространение на коклюш. Това е посочено в заповед на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева. Заповедта е публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването, пише БТА.
Мерките предвиждат регионалните здравни инспекции да организират на регионално ниво извършването на имунизации срещу коклюш по желание на бременни жени с документиран период на бременността между 27 и 36 гестационна седмица включително. Имунизацията на бременните срещу коклюш е еднократна, препоръчителна и безплатна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание. Ваксинирането ще се извършва в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции и/или в създадени за целта имунизационни кабинети в определени от тях лечебни заведения.
Регионалните здравни инспекции всеки понеделник ще изпращат в Министерството на здравеопазването информация за броя на извършените имунизации на бременни. Здравните инспекции, на които е съобщен случай на коклюш, ще извършват епидемиологично проучване и ще предписват необходимите противоепидемични мерки по отношение на болния, контактните му лица и външната среда.
При регистриране на случай на коклюш в организиран детски и ученически колектив да се засилят мерките по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под, да се осигурят достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала; да се провежда ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив, се допълва в заповедта. Посещение в детското заведение или в училище е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, че детето не е заразно болно.
Националният център по заразни и паразитни болести, регионалните здравни инспекции в София, Варна, Плевен, Пловдив и Стара Загора да организират възможността за извършване на лабораторна диагностика на заболели, определени като възможен или вероятен случай на коклюш, се допълва в документа. Лекарят, със съгласието на болния или на негов родител, настойник/попечител, може да вземе клинична проба (назофарингеален секрет) за провеждане на безплатно лабораторно изследване по метода RT-PCR и да я изпрати, чрез регионалната здравна инспекция, на територията на областта, на която работи, до Националния център по заразни и паразитни болести или на регионална здравна инспекция.
Всички общопрактикуващи лекари да направят преглед на имунизационния статус на децата от пациентския си списък, подлежащи на имунизация и реимунизация срещу коклюш и да предприемат действия за своевременното им имунизиране при достигане на съответната възраст и без необосновано отлагане, се добавя в заповедта.
Към момента в страната са регистрирани 843 случая на коклюш, заяви на брифинг днес в Министерския съвет служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. Данните на Националния център по заразни и паразитни болести от 7 май показваха, че от началото на годината регистрираните случаи на коклюш в страната са 797. В седмицата 29 април – 5 май 2024 г. са регистрирани 189 случая на коклюш, а в предходния седемдневен отчетен период са регистрирани 291 случая.
В началото на април в две столични болници починаха две бебета, които са били заразени с коклюш, като и двете деца не бяха навършили двумесечна възраст.
Коклюшът в Европа продължава да се разпространява с ускорени темпове, като за цялата минала година в ЕС са регистрирани общо 25 хиляди случая, а само за първото тримесечие на 2024 г. случаите са вече 32 хиляди. Това съобщи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев на брифинг в Министерския съвет, който цитира данни от т.нар. Бърза оценка на риска на Европейския център по контрол на заболяванията в Стокхолм.
Според оценката рискът от заразяване с коклюш е висок само за деца до 1 година и най-вече за неимунизираните или непълно имунизираните, отбеляза държавният здравен инспектор. За децата над 1 година, тийнейджърите и възрастните рискът се определя като умерен, което важи за всички европейски страни. Документът завършва с три препоръки: постигане на пълна и навременна имунизация на възможно най-ниската възраст при новородените, имунизация на бременните жени и усилен надзор, включващ по-достъпна диагностика, издирване на контактните и лечение, информира Ангел Кунчев. “Професионално съм удовлетворен, че те повтарят стъпките, които ние сме предприели още преди една седмица”, посочи той.
Той каза, че от утре сутрин всяка бременна жена, която иска да получи имунизация срещу коклюш, може да го направи в разкритите имунизационни пунктове в страната.
Ситуацията към момента се развива според очакванията, каза Кунчев и допълни, че официално регистрираните случаи на коклюш в страната са със сто по-малко от тези през миналата седмица, което според него е очаквано. Той подчерта, че епидемиологичното разпространение не приключва, а има задържане на случаите заради празниците и ваканцията в училище, което ще бъде наваксано през тази седмица.