Офицери от запаса участваха в тържествата под връх Шипка
Поднесени бяха цветя в памет на българските опълченци и руските солдати, загинали за нашата свобода
По традиция общинският съвет СОСЗР „Шипка“ – гр. Казанлък, се включи активно в националното честване на 146-годишнината от Шипченската епопея под патронажа на президента на РБ.
Пред паметника на свободата на връх Св. Никола начело със знамето на организацията, носено от знаменосеца Стефан Тонев, се построихме за участие в официалната церемония на честванията, но като зрители.
Изкачихме този чутовен връх, за да отдадем почит към българските опълченци и войните на императорската армия на Царя Освободител, които в августовските жеги на 1877 година проливаха кръвта си за нашето право да имаме държава.
След пристигането войните от запаса по традиция посетихме и малко известния паметник на мястото на избитите от засада 276 руски войници край единственото изворче за питейна вода в този район.
Тук, в подножието на командния пункт на командира на българското опълчение ген. Столетов, поднесохме цветя за загиналите руски солдати. След едноминутно мълчание групата се насочи към храма на свободата – Шипка. Събраните хиляди родолюбиви българи и организирани туристи от цялата страна изкачиха почти хилядата стъпала на свещения връх.
На площадката в подножието на паметника беше посрещнат и почетния караул и централния духов оркестър. След приемането на строя и отдаването на почести Президентът на републиката Румен Радев изнесе силно дълбоко съдържателно и вълнуващо слово с много подкрепящи възгласи от събралото се множеството.
Заупокойна молитва отслужи великотърновският митрополит Григорий в съслужение със свещеници от габровската духовна околия.
Фрагмент от одата „Опълченците на Шипка“ по повод 140-годишнината от написването на Вазовата „Епопея на забравените“ повдигна патоса на участниците в честването.
Впоследствие посетихме фотоизложбата „Свобода без граници“ и представената в подножието на върха национална информационна кампания на Министерството на отбраната „Бъди войник“.
Наблюдавахме с вълнение и историческата възстановка на баталиите през август 1877 година „Битката при орлово гнездо“, режисирана от председателя на местната структура на Национално движение „Традиция“ Николай Байнов. Приехме и неговия рапорт пред командира на Сухопътни войски генeрал-майор Деян Дешков.
Историята сочи, че тук 5500 бойци опълченци с 27 оръдия противостоят на 27 000 елитни турски войници на Сюлейман паша. Решаващият бой за изхода на битката е „ден трети“ – 23 август 1877 година. В 7 часа Шакир паша тръгва с ордите си в атака. Започва ожесточен бой с куршуми, камъни и щикове. В 12:30 часа настъпва и Расим паша. В 16:00 ч. положението е неудържимо. Тогава командирът на 3-та опълченска дружина запява „Шуми Марица“ и опълченците разбират, че тук ще се умира. Около 18:00 ч. пристигат войните на руската 4-та стрелкова бригада на ген. Радецки. Позицията е възстановена. Върхът е спасен.
Честванията на Шипченската епопея никога няма да забравим. Този ден ни кара да се гордеем, че сме българи, че българският дух е несломим и че България има бъдеще.
От Фейсбук
Снимки: майор от запаса Захари Даскалов