Патриарх Даниил: Дядо Максим беше пример за вяра, издръжливост, постоянство, твърдост
Дядо Максим беше пример за издръжливост, постоянство, твърдост, убеденост, отстояване до край на вярата и Христовата истина, каза Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който днес възглави богослуженията в Троянския манастир „Успение Богородично“ по повод 12-ата годишнина от кончината на патриарх Максим.
В манастирския храм, където зад чудотворната икона на Света Богородица Троеручица се намира гробът на дядо Максим, бяха отслужени заупокойна света литургия и панихида.
Негово Светейшество припомни, че покойният патриарх Максим идва в Троянската обител на 12-годишна възраст и натрупва 86 години послушание на Църквата и служба на Бога, от които 71 години в духовно звание, 70 години в духовен сан и 41 години като предстоятел на Българската православна църква. “Само мисълта за тази библейска възраст и това дълголетно служение вече ни говори за Божията промисъл в неговия живот“, посочи той.
Покойният патриарх Максим е бил жив свидетел на три епохи, припомни Даниил. Започва се от царско време, когато вярата е на почит и бъдещият патриарх съвсем съзнателно и доброволно се отдава на Бога и поема кръста на служението. Скоро след това идва един тежък, атеистичен период, никак нелесен, особено за вярващите човеци, допълни той.
„Но това, което бе възприел (Максим) – послушанието към Бога, към църквата и усърдното служение, му дадоха да разбере, че няма нищо по-силно от Бога. Когато служим на Бога с вяра, упование, постоянство, дори да има много големи трудности, и дори светът да се е опълчил срещу човек, с Божията помощ човек ще устои и ще премине през всички опасности“, каза още българският патриарх.
Той посочи, че вярата и верността на покойния Максим към Бога, любовта му към него, се проявяват от ранните му години, но най-вече Бог я разкрива и показва в годините на прехода. „Народът посрещна с радост тъй наречената свобода, която обаче донесе големи изпитания за Църквата, още в зората на демокрацията. Свободата е отговорност и когато ние не я понасяме, не устоим на отговорността, а злоупотребим със свободата, се случват тежки неща в живота ни. Така започна разколът. Ние сме свидетели как през годините дядо Максим понесе отречение, измяна, охулване, недоверие, обаче, на всичко това отговаряше с кротост, с благост, с упование в Бога, с молитва”.
Според патриарх Даниил не е случайно, че “Господ го беше поставил през 1971 г. начело на Православната ни църква”. Той показа, че този избор е бил велик, защото навсякъде и винаги проявяваше първо верността си към Бога, скромността, кротостта, живееше изключително пестеливо и не за себе си. Винаги на своя пост и изпълнявайки своя дълг. Действително Господ помогна за всичко това, за което дядо Максим се моли, отстояваше и се бореше, даде му добър успех, каза той.
Нека това, което ни завеща с дело, слово, пример и наставление – верността към Бога, отговорността с всички сили да прилагаме и да запазваме единството на църквата, призова патриархът. Той посочи, че по този начин невидимо Господ Иисус Христос ще присъства сред нас и невидимо ще ни ръководи.
Това е сигурният път за всички нас и ние да продължим по този начин да подражаваме на неговия живот и в това е и надеждата ни. И ще видим и сами, че Господ ще укрепи нашата надежда ще укрепне, че така ще преминем и ние през трудностите, които изпълват всяка една епоха и човешки живот, завърши Негово Светейшество българският патриарх Даниил.
Днешното посещение в Троянската обител е първо за новия български патриарх. В богослужението се включиха и Ловчанският митрополит Гавриил, игуменът на Троянския и Бачковския манастири Велички епископ Сионий и официалният представител на Румънската православна църква в България Нелуцо Опря.
Пред гроба на покойния патриарх Максим се поклониха областният управител на област Ловеч Дора Стоянова, кметът на Троян Донка Михайлова и други представители на местната власт и държавните институции.