Пекин – древният и съвременен център на Поднебесната
Продължение от публикация: Пекин – древният и съвременен център на Поднебесната
Пекин е известен и със своята бързо развиваща се икономика.
Към 2022 г. номиналният БВП на Пекин е 4,16 трилиона юана (619 милиарда долара номинал, 1,016 трилиона долара в ППС ), което се равнява на около 3,44% от БВП на страната и е класиран на 13-то място сред административните единици на ниво провинция. Нейният номинален БВП на глава от населението е 190 059 юана (28 258 щатски долара), с което се нарежда на 1-во място в страната. Пекин е и десетата по големина икономика в света сред метрополните градове.
Към август 2022 г. Пекин има 54 компании от Fortune Global 500. Градът също е описван като „световната столица на милиардерите“. През 2020 г. Пекин е петият най-богат град в света, като общото му богатство възлиза на 2 трилиона долара. Пекин е класифициран като град Алфа+ (глобален първостепенен) от Мрежата за изследване на глобализацията и световните градове, което показва влиянието му и го прави един от 10-те най-големи градове в света.
В индекса на глобалните финансови центрове за 2021 г. Пекин беше класиран като шестият най-конкурентоспособен финансов център в света и четвъртият най-конкурентоспособен в целия регион на Азия и Океания (след Шанхай, Хонконг и Сингапур).
Интересно е да се отбележи, че селското стопанство в Пекин представлява значителна част от икономиката му, за разлика от повечето големи градове в света.
Това е така, защото въпреки че Пекин е бил столица на Китай от стотици години, той е отдалечен от традиционната ключова икономическа зона на страната, продуктивната долина на река Яндзъ. В миналото задачата за изхранване на градското население в Пекин е била улеснена чрез транспортиране на зърно от юг през Големия канал или по море. От първото десетилетие на 20-и век железниците играят важна роля за транспортирането на храна до столицата.
Градът обаче е станал самодостатъчен във вторични хранителни нужди, като зеленчуци, плодове, риба и домашни птици, както и в редица строителни материали. Зеленчуците се отглеждат в пояс, който опасва града и е покрит от мрежа от напоителни канали, захранвани от резервоари.
Селскостопанският пояс на общината също е един от най-силно механизираните земеделски райони в Китай. Правителството насърчава фермерите да разширят отглеждането на овощни и ядкови дървета. В хълмистите райони се отглеждат големи количества круши, райска ябълка, ябълки, кестени и орехи, а рекултивираните низини са покрити с лозя и прасковени градини.
В съвремието Пекин се е превърнал и в един от най-индустриалните градове в Китай, въпреки че имперската столица от миналото е била предимно център на потребление, а не на производство. Сега Пекин има големите индустриални предприятия като заводът за желязо и стомана Шоуду, който в края на 50-те години се превръща в един от най-големите заводи за стомана в Китай. Неговото висококачествено производство захранва регионалните индустрии като машиностроене, електротехника и производство на прецизни инструменти.
Пекин също е важен център за производство на машини. Повечето от тези фабрики са построени в предградията на изток и юг, където има обширни незастроени площи и където преобладаващите северозападни ветрове ще отнесат промишлени замърсители далеч от населените райони. Пекин е и един от основните текстилни центрове на Китай. Нефтохимическата промишленост на Пекин се разраства бързо, когато в средата на 70-те години на миналия век е построен петролопровод, за да свърже града с нефтеното находище Дацин на североизток.
В Пекин през вековете са се развивали и различните изкуства и занаятчийски индустрии, които са били тясно свързани с дворцовия живот и имперските нужди. Голяма част от традиционната занаятчийска индустрия е реорганизирана и преоборудвана. Известни занаятчийски продукти, произведени в града, включват производството на килими, порцелан, скулптури от нефрит и слонова кост, месингови изделия, емайлирани изделия и лакирани изделия, дантела и бродерия.
С нарастването на индустрията и населението на града в Пекин се развива бурно и секторът на услугите, включващ както частни компании, така и държавни агенции. Тъй като Пекин първоначално е бил административен център с оформление, фокусирано върху имперския град, той никога не е развил компактния централен бизнес район, който характеризира повечето от големите градове в света. В исторически план пазарните райони на града са били разположени на две улични пресечки на югозапад и югоизток от императорските дворци, а големи търговски центрове е имало в кварталите Дондан и Сидан. Една от най-оживените търговски зони е по Уанфудзин Дадзие, която е на няколко улици източно от Императорските дворци.
За гостите на града Пекин предлага множество приятни изненади и красиви гледки.
Тук открити за посещение са повече от 200 туристически обекта, като броят на регистрираните древни исторически и културни паметници е 7309. От тях 42 са паметници със световно и национално значение и подлежат на специална охрана. 222 паметника са с градско значение.
Основната забележителност в Пекин безспорно е
Забраненият град.
За почти пет века той е дом на императорите и техните семейства, както и церемониален и политически център на китайското правителство. Императорският дворец е най-голямата древна дървена конструкция в света.
Броят на стаите е ограничен до 9999 и половина, защото според китайците числото 10 000 символично представлява „безкрайност“ и само боговете можели да притежават дворец с 10 000 стаи.
Забраненият град е обкръжен от висока стена с четири бойни кули в ъглите и дълбок ров, който е свързан чрез канал с парка Бейхай.
Там се намират прочутата Бяла пагода, копие на Бялата пагода в Янджоу, и оригиналната стена на Деветте дракона – символ на императорската власт. Веднага зад северния изход на Забранения град е паркът Дзиншан. Това е изкуствен хълм, създаден от изкопаната земя на защитния ров на Забранения град. На хълма има пет беседки, като от най-горната от тях се вижда цял Пекин. Забраненият град не може да се обходи за един ден. През Портата на Небесното спокойствие някога императорът се отправял към
Храма на небето, където се молел за богата реколта и просперитет на държавата.
Летният дворец в северозападната част на Пекин е един от най-впечатляващите дворцови комплекси на Китай. Изящни павилиони обграждат живописно езеро, а по брега е построена най-дългата покрита алея в света, която завива надясно към малък залив. Там се намира величествен каменен кораб с драконова глава на кърмата, който е символ на управлението на печално известната манджурска императрица Цъси.
От вековната си история градът има богато културно-историческо наследство. Сред най-впечатляващите забележителности са 13-те гробници от династия Мин, Пекинският аквариум, участъкът от Великата китайска стена Бадалин, паркът Дзиншан, Паркът на националностите в Китай, Китайският научно-технически музей, Пекинският зоопарк, Пекинската ботаническа градина и др.