Пекин призова за надграждане на отношенията между Китай и ЕС
На 7 декември в Пекин се проведе 24-тата среща на върха Китай-ЕС – най-важното събитие в отношенията между двете страни за тази година. По време на срещата си с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен китайският председател Си Дзинпин подчерта, че двете страни трябва да позиционират правилно стратегическото си партньорство, да изградят правомерни възприятия един за друг и да се стремят към по-добри отношения помежду си. Европейските лидери заявиха, че ЕС не трябва да се отделя от Китай в икономическо отношение, допълвайки, че дългосрочният стабилен растеж на Китай е в интерес на Европа.
Наблюдателите считат, че в условията на засилваща се нестабилност в света, Китай и ЕС са изпратили положителен сигнал за диалог и сътрудничество за справяне с предизвикателствата, което е от полза за целия свят.
През 2023 г. се навършват 20 години от установяването на всеобхватно стратегическо партньорство между Китай и ЕС, както и 25 години от създаването на механизма за редовни срещи между лидерите на двете страни. В интервю за Китайската медийна група експерти коментират, че от историческа гледна точка настоящата среща обобщава миналото и поставя ново начало на бъдещите отношения. Чрез нея Пекин и Брюксел очакват да разменят опит, да укрепят добрата тенденция на контактите на високо равнище и да подкрепят развитието на сътрудничеството в бъдеще.
Китай гледа на ЕС като на ключов и надежден партньор в търговията, икономиката, науката и технологиите, както и в поддържането на стабилността на глобалната индустриална верига и веригата на доставки. Европейските лидери смятат, че сътрудничеството между ЕС и Китай е базирано на принципите за взаимната изгода и равенството.
На практика за ЕС най-големите рискове, с които организацията трябва да се справи, са политизацията на двустранните отношения и протекционизмът. В по-широка перспектива Китай и ЕС са две основни сили, които насърчават мултилатерализма в света, два критични пазара, които подкрепят глобализацията, и две цивилизации, които защитават многообразието. Те носят отговорността да работят заедно, гарантирайки стабилността и сигурността за света и подкрепяйки глобалния растеж.