Петър Витанов: Бедността и неравенствата “надничат” зад насилието
В България все още няма данни за връзката между употребата на наркотици и домашното насилие, но за всички е ясно, че тя съществува и че под въздействието на опиати човек е способен на действия, които в нормално състояние не би извършил. Неслучайно Европейският мониторингов център за наркотици и наркотични зависимости категорично посочва физическото насилие като един от рисковете за децата, чиито родители употребяват наркотици.
Домашното насилие е проблем, не само когато в семейството има зависим. През миналата година в България само регистрираните случаи са 736, (според Доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2022 г., изготвен от Министерството на труда и социалната политика) 10 от тях са срещу лица с увреждания, 188 срещу жени, 6 срещу мъже и 542 срещу деца. Тези цифри със сигурност не отразяват реалността, защото много от случаите никога не стигат до полицейските архиви. Други стават част от зловещите репортажи в криминалната хроника.
Насилието и употребата на наркотици имат общ показател – те поставят в риск всички – не само членовете на семейството, но и членовете на обществото. И когато държим очите си затворени, никой не е застрахован.
Зад кошмара, който виждаме в новинарските емисии всъщност надничат дълбоки икономически неравенства, проблеми в образователната система и социалната политика, липса на превенция и неработещо правосъдие. В такава среда зависимостите и насилието се възпроизвеждат на всички нива в обществото и поставят въпроси, на които трябва да отговорим днес. Защото утре може да бъде късно.
*Връзката между употребата на наркотици и домашното насилие коментирахме днес в Брюксел на конференция, организирана от Делегацията на румънските социалисти в ЕП.