Петър Герасимов: Иде ли краят на доларовата хегемония?
Един финансов акт оказа силен ефект върху икономически експерти и играчи на международния пазар. Само преди дни, на 30 юни, Аржентина прибегна до специалните права на тираж и сетълмент в юани, за да изплати външен дълг от 2,7 млрд. щатски долара, дължим на Международния валутен фонд (МВФ). Това бе първи път, когато тази латиноамериканска държава използва юани за покриването на външния си дълг. Ден преди това Аржентинската централна банка (АЦБ) обяви, че включва китайския юан като валутен елемент в банковата си система, и разреши откриването на спестовни сметки в юани. В допълнение като безпрецедентен случай АЦБ разреши да се правят депозити и да се теглят юани в банковата система на страната. Все стъпки с дълбок финансово-икономически резонанс и значение.
Необходимо пояснение. В момента КНР е един от ключовите икономически партньори на Аржентина. През миналата година двустранният търговски обмен вече надхвърли 20 млрд. щатски долара и стигна 21,37 млрд. щатски долара. От много време вече Аржентина е в своеобразно финансово менгеме по отношение на външния си дълг – факт, свързан преди всичко с хегемонията на щатския долар, както и с негативното отношение на Вашингтон към цялостната вътрешна и външна политика на тази страна от Латинска Америка.
Използвайки валутните механизми и властването на щатската парична единица, САЩ постепенно въвлякоха Аржентина в блатото на парична инфлация и неспираща дългова криза към МФВ и други финансови централи – пряко или косвено свързани с Щатите.
Познатите и в други държави механизми за обезценяване на местната валута посредством увеличаване курса на щатския долар доведе до голямо изтичане на капитали от страната и девалвация на местните парични знаци. В търсене на изход от създалата се ситуация аржентинското правителство взе нови заеми от МВФ и по този начин само попадна още по-дълбоко в дълговия капан. Прекъсвайки установената хегемония на долара с последните си финансови действия, Аржентина извърши смела и важна стъпка, която предизвика оправдан резонанс в света. Тази мярка очевидно съвпада с намеренията и на много други развиващи се държави. Дали този факт не бележи началото на края на световната хегемония на щатските зелени пари?
*Авторът е дългогодишен журналист-международник, работил във в. “Кооперативно село”, “Работническо дело”, сп. “Отечество”, “София Прес”, в. “Дума” и в. ЗЕМЯ, главен редактор на в. “Китай днес”
(заглавието е на ЗЕМЯ)