Пет хиляди години опит: Традиционната китайска култура крие неподозирана мъдрост
Китайската цивилизация е най-древната, която е все още жива и процъфтяваща. Милиони хора по целия свят всяка година посещават Китай, изучават китайски език или просто са запленени от културата, историята и традициите на тази древна страна. Смайващо е, ако човек се замисли, че актуалната и до днес китайска цивилизация е била съвременник на Древен Египет, Вавилон, Римската империя и много други цивилизации, които днес не съществуват.
Дълго време Западът не е разбирал Китай и неговите външнополитически намерения. В наши дни редица западни политици и медии агресивно екстраполират различни погрешни представи върху китайците, търсейки експанзионистки амбиции у Китай. А това се дължи на едно дълбоко непознаване на китайската традиционна култура. Ако хората в Западния свят я познаваха по-добре, те щяха да знаят, че ценностите на китайския народ са такива, че не предполагат агресия, интервенции, нападателни войни или безсмислена конкуренция.
Традиционната култура на една страна включва в себе си определен набор от ценности и възгледи, които разкриват народопсихологията на дадения народ, както и формират идентичността му.
Както казват редица културоведи, историци, литератори, антрополози и експерти, традиционните китайски ценности, които са основата на китайската култура, са следните: хармония, справедливост, любезност, мъдрост, честност, лоялност, синовен дълг и не само.
От тях може би най-ключовата ценност в традиционната китайска култура е хармонията, което ще рече във всичко да има правилна и балансирана координация. Но китайската идея за хармонията не означава униформеност и сивота. Напротив, пъстрото многообразие е характерно, както за китайската литература, така и за изобразителните изкуства, музиката и другите елементи на традиционната култура.
Тази китайска любов към хармонията се изразява дори и в политиката, тъй като една от ключовите идеи на Си Дзинпин, например, е за хармонично съжителство на човека и природата. Както и между различните сегменти на обществото, било то социални, етнически или други. Точно, както и човешкият организъм функционира в хармония между различните си органи.
Конфуцианската философия, която е дълбоко залегнала в традиционната китайска култура, цени много високо и великодушието. Великият философ и учител Конфуций е учел държавниците, че те са длъжни да проявяват великодушие към простолюдието, бедните и онеправданите.
Впрочем много подобно и на българската традиционна култура, в Китай поставят на високо място и семейството, както и разбирателството между близките. „Мирното семейство ще просперира“ е прочута китайска фраза. Именно благодарение на здравите семейни ценности, днес Китай е 1,4 милиарда души и е оцелял хиляди години.
Тук е интересно да се отбележи, че макар и Китай да има дълга история на успешни и победоносни войни срещу всякакви нашественици, китайската традиционна култура поставя силен акцент на мира. Исторически факт е, че Китай е бил най-голямата икономическа, политическа, военна и демографска сила от 3-ти век пр. н. е. до 18-и век сл. н. е., но въпреки това, китайците никога не са колонизирали чужди континенти и не са нападали далечни и чужди земи.
„Върховното изкуство на войната е да подчиниш врага без бой“, се казва в китайската класика на Сун Дзъ „Изкуството на войната“. Това е достатъчно показателно за миролюбивия характер на традиционната китайска култура. Избягването на всякакви конфронтации и войни е ключово в китайската народопсихология. Разбира се, Китай има и много исторически герои, които са оставили имената си в историята, защитавайки страната. Но почти изключително в защита.
Що се отнася до материалните паметници на традиционната китайска култура, в КНР има 5058 големи културно-исторически обекта, които всяка година радват милиони любители на историята и изкуствата.
Тези милиони китайци и чужденци и тази година можаха да се насладят и на Пролетния фестивал като един особено показателен елемент на традиционната култура. Улиците на Китай бяха изпълнени с музика, смях, глъчка, барабани, драконови и лъвски танци. Президентът Си Дзинпин също се включи в традиционните празненства. Този фестивал има дълга история от най-ранната зора на китайската цивилизация. По време на Пролетния фестивал, китайците изпращат старото и приветстват новото, а също така заздравяват семейните, съседски, приятелски и общностни връзки.
И така, китайската традиционна култура крие в себе си хилядолетна мъдрост и послания. Умереността, балансираността, семейните ценности, мира, уважението, великодушието, хармонията и лоялността са кодовите думи на китайска култура. И днешната КНР, вървейки с ускорени темпове на модернизация към своето бъдеще, не изоставя и своята традиционна култура, от която черпи вдъхновение и пример.