Кой е победителят на 2023-та? Путин!
Не стана така, както Западът очакваше, господарят на Кремъл още дълго ще властва
Къде с неприязън, къде под сурдинка, къде със зле прикрито удивление през тези последни дни на годината авторитетните наблюдатели в Западна Европа стигат почти единодушно до един и същ извод – котировките на Владимир Путин на международната политическа борса непрекъснато се качват. Въпреки продължаващите безмилостни руски бомбардировки на Украйна, въпреки ожесточаващата се с всеки изминат ден война, въпреки системното нарушаване на международните норми и на правата на човека. И оплакват въпросните наблюдатели кореспондента на американския вестник „Wall Street Journal“ в Москва Еван Гершкович, който вече 270 дни е в руски затвор за вменяван му шпионаж, ронят сълзи и за оставащия зад решетките най-върл противник на Путин – Алексей Навални, който дори беше преместен в по-строг затвор.
И всичко това се случва без някой да може да каже и копче на Путин, дори напротив – радва си се президентът напоследък на преклонението към него най-вече на Глобалния Юг. И вече се готви догодина да го пообиколи, започвайки от Бразилия, въпреки издадената срещу него заповед за арест от международния съд в Хага. Въобще не стана така, както си мислехме и се надявахме, Путин не плати нищо за прегрешенията си – отсякоха няколко влиятелни европейски вестници, като жалбата им бе може би най-добре синтезирана в италианския „Кориере дела сера“.
А началото на 2023-та въобще не вещаеше сегашната ситуация, тъй като годината започна зле за руския президент – констатира кореспондентът на всекидневника в САЩ Федерико Рампини. Още през първите u дни в Западна Европа и Отвъд Океана започват да витаят слухове за някаква неизличима болест на президента на Русия, после Старият континент излиза от зимата без енергийния Апокалипсис, който Москва й бе обещала заради санкциите, оптимистични очаквания предшестват пролетното настъпление на украинските въоръжени сили, които трябва да прогонят руснаците от завоюваните от тях земи. Господарят на Кремъл пък се оказва направо сринат от неподчинението на частната военна групировка „Вагнер“, което за малко не се трансформира в сензационно въстание, способно да доведе до държавен преврат. Една история, която сега изглежда безнадеждно далечна – превратът не се случи, а шефът на „Вагнер“ Евгений Пригожин бе елиминиран при самолетен „инцидент“, заедно с обкръжението му – посочва Рампини, който определено в Италия се ползва със славата на проамерикански настроен журналист.
През втората половина на 2023-та година обаче според него „цената“ на Путин започва да се покачва, тъй като Русия успява да наложи в Украйна проектирана в дългосрочен план позиционна война, която определено я облагодетелства поради нейното военно и демографско превъзходство. Санкциите срещу агресора – пише Рампини – така и не постигнаха ефекта, на който някои на Запад наивно се надяваха, при положение, че подобни мерки не убиха дори авторитарни режими в по-малки и по-бедни страни като Куба, Северна Корея, Иран, Венецуела. В случая с Русия меродавна според кореспондента е била огромната икономическа подкрепа на Китай, като към нея трябва да бъде добавен избора на Индия, Турция, арабския свят и целия глобален Юг, да не прилагат санкциите. В тези условия, много различни от изолацията, която Западът си мисли, че му е наложил, Путин успява да реорганизира страната си по правилата на военната икономика, насочвайки по-голямата част от енергийните приходи към производството на оръжия. А в края на 2023 г. Путин си връща дори надеждата да използва пълноценно неговия „таен ресурс“ – непостоянството на Запада.
Ами американската военна помощ, що се отнася до предоставянето на украинците на модерни оръжия, закъснява, европейците пък дори не са започнали да възстановяват своите въоръжени сили и необходимата за повишената им бойна готовност военна индустрия. Освен това Путин е получил според Рампини гигантски подарък от съдбата, когато на 7 октомври Хамас започва своето клане на израелски цивилни и предизвиква безмилостната война в Газа. А тя пък ражда дълбоки разделения в американското и европейското общество: много млади хора и много имигранти окупират улиците срещу подкрепата на САЩ за Израел и като цяло те показват цялата си враждебност към Запада. За капак възходящите позиции на Доналд Тръмп в социологическите проучвания за бъдещия президентски вот Отвъд Океана, осигуряват великолепно алиби на всички от двете страни на Атлантика, които се готвят да изоставят Киев на произвола на съдбата. А това, разбира се, поражда и политическо недоволство в самата Украйна, като управляващият я елит започна да се тресе от противоречия. И в тази объркана обстановка Путин прави две посещения в чужбина – в Саудитска Араия и в Обединените арабски емирства, където е посрещнат с големи почести и примката на предполагаемата му изолация се скъса окончателно.
Годината приключи с поредното номиниране на Путин за президент и е почти сигурно, че той ще властва още дълго време. Може би и защото разбира много по-добре от нас Русия и нейния народ – заключава кореспондентът на „Кориере дела сера“ в САЩ. Е как да не е победител, та било то и с „уви“?!*
*Използвана е алюзия със заглавието на италианския “Кориере дела Села”