Поглед от задния двор на Европа
Според изявления на френската Сметна палата в понеделник френските публични финанси са в тревожно състояние. По-високите разходи за обслужване на дълга ще ограничат всички други разходи. Франция е опасно уязвима в случай на нов икономически шок. Рейтингът на Франция наскоро беше понижен от агенцията S&P Global Ratings. Освен това Европейският съюз откри процедура за прекомерен дефицит срещу Париж. Има предупреждения за катастрофа, ако бюджетните проблеми не бъдат решени. Новото правителство е подложено на огромен натиск да постави националния бюджет под контрол. Преди изборите финансовият министър на Франция предупреди за нова финансова криза. Условията за изостряне на кризисната ситуация са напълно налице. Напълно възможно е ситуацията да ескалира към еврокриза 2.0 в края на лятото/есента.
В Германия, с която българската икономика е тясно свързана, положението е доста тревожно. Български фирми, работещи за германски такива, съобщават за фалити. Броят на неплатежоспособността на големи компании с продажби над 10 милиона евро рязко се е увеличил през първата половина на 2024 г. Всъщност броят им се е увеличил с 41% до 162 през първите шест месеца на тази година. Причините: покачването на лихвите и несигурната икономическа ситуация. До края на годината германските фирми ще бъдат изправени пред допълнителни финансови предизвикателства. Високите лихвени проценти биха направили рефинансирането все по-скъпо. Допълнително ще се увеличават разходите за персонал. Броят на неплатежоспособността тази година ще бъде най–малко 40 процента по-висок от миналата година. Според професионалистите тази тенденция ще продължи и през 2025 г. Няма да е пресилено, ако прогнозираме, че катастрофата приближава. На този фон държавата ускорено налива средства в подготовка за война.
Когато водата е вече до устата, горе главата! В задния двор на Европа – България, не ни е до геополитика, а приоритетите са жалки политически игрички на ниво забавачница. Няма положение без изход, винаги се намира, но понякога е най–лошият.