Подводният град Шиченв езерото Хуандао
Без съмнение сме чували истории за внезапно изчезналия град Атлантида, който потъва за един ден в дълбините на океана. До ден днешен Атлантида не може да бъде открита, дори и не може да бъде доказано, че е съществувала някога.
Съществува обаче Шичен (Лъвският град) на езерото Хуандао – най-зрелищният подводен град в Китай. Построен от източната династия Хан, той е разположен на площ около 62 футболни игрища.
Често наричан Атлантида на Изтока, подводният град представлява капсула на времето – предпазена от ерозията на дъждовете, вятъра и слънцето. Останал е напълно автентичен с древните си къщи, крепостни стени и мемориални арки. Великолепната архитектура е перфектно запазена на дълбочина 85 – 131 метра под повърхността на езерото Хуандао, което се намира в провинцията Джъдзян, на 400 км южно от Шанхай. За разлика от митичната Атлантида, Шичен е бил нарочно наводнен през 1959 г., за да бъде създаден местният язовир с прилежащата му ВЕЦ.
Езерото Хуандао също се формира след приключването на водноелектрическата централа и то се простира на 573 кв. км с капацитет за съхранение на 17,8 куб. км вода.
Водната площ е осеяна с 1078 големи острова и няколко хиляди по-малки, чиято обща територия е около 86 кв. км. От тук идва и другото му наименование – Езерото на хилядите острова.
Близо 90 процента от площта на езерото е покрита с буйна растителност. Не липсват и екзотични острови, които привличат като магнит туристите.
Едни от най-популярните атракции са Островът на птиците, Змийският остров, Маймунският остров, Лок Айлънд, Заключеният остров, като и много други интересни места за посещение.
Но определено най-впечатляващ остава скритият под водата град Шичен, който е преоткрит през 2001 година, когато китайското правителство организира експедиция, за да види какво е останало от изгубения мегаполис.
Интересът към проучванията се увеличава през 2011 г., когато са публикувани фотографии и илюстрации, които показват как е изглеждал Шичен в годините на своя разцвет.
Експедиции и подводни фотографии показват, че в града е имало пет портални врати, като при всяка една от тях има кула.
Широките улици на града имат 265 арки, запазена е каменната зидария със статуи на лъвове, дракони, феникси и исторически надписи, някои от които датират от 17-и век. За стените на града се смята, че датират от 16-и век.
Преди да бъде наводнен, Шичен е имал шест главни улици, които са свързвали всеки ъгъл на града.
Днес само опитни водолази могат да се доближат до руините на града, като редовните им гмуркания са между април и ноември. Развалините обаче все още не са напълно картографирани и гмуркането все още се смята проучвателно.