Политик с марксистки възгледи е фаворит за президент в Шри Ланка
Водачът на марксистката партия „Джаната Вимукти Перемуна“ Анура Кумара Дисанаяке и опозиционният лидер Саджит Премадаса отиват на балотаж след вчерашните президентски избори в Шри Ланка, предаде Ройтерс, като се позова на Избирателната комисия.
Дисанаяке води с 39,5% от гласовете, а Премадаса приключи втори с 34 на сто.
Това е първият път в историята на Шри Ланка, когато победителят в президентската надпревара ще се реши на втори тур, след като първите двама кандидати не успяха да съберат задължителните 50% от гласовете, за да бъдат обявени за победители.
Всички останали кандидати, включително и настоящият президент Ранил Викремесингхе, отпадат от надпреварата. Президентът, през чийто мандат започна крехкото икономическо възстановяване на потъналата в дългове страна след тежката криза през 2022 г., остана трети със 17%.
Това са първите избори в Шри Ланка след срива на икономиката преди две години под влиянието на сериозен недостиг на чуждестранна валута, поради което тя вече не е в състояние да плаща за вноса на стоки от първа необходимост, включително горива, лекарства и газ за готвене. Протестите принудиха тогавашния президент Готабая Раджапакса да избяга, а по-късно да подаде оставка.
Петдесет и пет годишният Дисанаяке се представи като кандидат на промяната за тези, които страдат от мерките за строги икономии, обвързани със спасителния заем от Международния валутен фонд в размер на 2,9 млрд. долара. Той обеща, ако бъде избран, да разпусне парламента в рамките на 45 дни от встъпването си в длъжност.
Изявлението, в което Дисанаяке каза, че ще намали данъците в островната държава разтревожи международните инвеститори, тъй като подобно решение може да повлияе на фискалните цели на МВФ. По време на кампанията си по-късно той възприе по-примирителен подход, заявявайки, че всички промени ще бъдат предприети след консултации с МВФ и се ангажира да осигури изплащането на дълга.
По време на предизборната си кампания опонентът му Премадаса също обеща да предоговори рамката на споразумението с МВФ.
Подкрепена от спасителния заем, икономиката на Шри Ланка отбеляза плахо възстановяване през последните месеци. Очаква се тази година тя да нарасне за първи път от три години, а инфлацията вече се понижи до 0,5% от достигнатия в кризата връх от 70%.
Но продължаващото поскъпване на живота беше решаващ въпрос за много избиратели, а милиони хора продължават да тънат в бедност, като мнозина възлагат надежди за по-добро бъдеще на следващия президент.
Гласуването вчера премина мирно, въпреки че полицията обяви комендантски час в цялата островна държава до обяд (06:30 ч. по Гринуич) като предпазна мярка, докато трае преброяването на гласовете.
По данни на комисията около 75% от 17-те милиона имащи право на глас са пуснали в урните своя вот.