Политическа фигура № 1 на Азия и на света
С всеки изминал ден се трупат нови факти и аргументи за безспорната лидерска роля на Пекин в Азия. Мнозинството държави от този континент отдавна са във взаимноизгодно партньорство с Пекин. Нещо повече – просперитетът им е пряко свързан с огромната социалистическа страна. Един скорошен пример. Преди дни Д. Гунавардена, премиер на Шри Ланка, при поредното си посещение в КНР оцени високо развитието на 60-годишните отношения между двете страни. Той сподели пред медиите, че мащабният проект за модернизация на пристанището в Коломбо, което свързва Сингапур и региона на Персийския залив, е едно от най-конкурентните пристанища в Южна Азия (партньорско начинание
с Пекин) и се развива много успешно. Това е най-големият проект, осъществяван някога
в Шри Ланка.
Опитите на САЩ и Запада да вбият клин в тази обстановка са повече от неудачни. Макар че „прокси“ страни на САЩ като Япония почти винаги участват в подобни анти-КНР начинания, факт е, че в такава формула има много пукнатини. Един пример: в отношенията Вашингтон – Токио ясно личат факти за продължаваща и до днес „де факто“ окупация на Япония. Само на остров Окинава съществуват над 35 различни по характер и предназначение военни бази на Пентагона! Да не говорим за страшните прояви на имперско Токио по времето на ВСВ…
Очевидно – с подобен политически „актив“ трудно се печелят приятелства със съседни страни. И тук е огромната разлика – нов Китай е просто една приятелски протегната ръка.