Политическият пейзаж в САЩ три месеца преди вота: Тръмп остава фаворит и срещу Камала Харис
Демократите може да станат слаба опозиция, ако Тръмп победи, а републиканците получат надмощие и в Сената
Любомир Михайлов
Две приковаващи вниманието многозначителни събития в горещото предизборно политическо лято в САЩ се случиха в рамките на девет дни. На 13 юли снайперист стреля на предизборен митинг на Републиканската партия в щата Пенсилвания срещу Доналд Тръмп. Той замалко не бе убит, а ранен в дясното ухо. На 22 юли президентът Джо Байдън се отказа от кандидатурата си за втори президентски мандат, за която полагаше неуспешни упорити усилия от април 2023 г., и предложи за кандидат на Демократическата партия своя вицепрезидент Камала Харис.
Покушението срещу утвърденият вече кандидат на Републиканската партия Доналд Тръмп, след като оцеля от атентата, повиши и без това по-високия му в сравнение с Байдън рейтинг, неговата партия засили единството си, а съчувствието към него повдигна желанието на електората му да го подкрепи в изборите за президент на 5 ноември. Жест към него направи и главният му съперник в предварителните избори Ники Хейли, която също му даде рамо и подкрепи кандидатурата му за Белия дом.
Покушението срещу Доналд Тръмп, все едно дали това е дело на психопат, както бе представено от ФБР, или е конспирация, бе показателно за задълбочаващото се още повече в сравнение с предишните избори през 2020 г. разделение на нацията. Това престъпление фокусира вниманието към факта, че в САЩ на политическите конкуренти се гледа не като на съперници за властта, а като на врагове, които трябва да бъдат унищожавани по всякакъв начин. Впрочем това не е нещо съвсем ново в американската история. Да си пропомним само два случая – убийствата на Ейбрахам Линкълн и на Джон Кенеди, както и нападението срещу Роналд Рейгън по време на неговото президентство.
В седмицата след атентата президентът Джо Байдън реши да се откаже от битката за оставане в Белия дом, за което вече публично го призоваваха и високопоставени личности от Демократическата партия. Особено след пълния му провал неотдавна в телевизионния дебат с Тръмп, в който той показа пълна неадекватност и неспособност да изпълнява ролята на президент на САЩ. Амбициата му за втори президентски мандат вече нанасяше щети на партията. Оттегляйки кандидатурата си като кандидат за президент, Байдън предложи вецепрезидентът Камала Харис да бъде избрана за президентски кандидат от конгреса на Демократическата партия, който ще се състои от на 19 и 20 август в Чикаго.
Интригата с Байдън приключи, но демократите наследяват проблеми
Вицепрезидентът Камала Харис вече получи първоначална подкрепа от необходимто й мнозинство делегати за конгреса. Бившият главен прокурор на щата Калифорния Харис не е силна политическа фигура с влияние в страната, а известността й се свежда до подгласничеството й на Байдън като вицепрезидент. Но вицепрезидентството все пак е сериозна школа и добра подготовка за президентския пост. На предстоящия конгрес на демократите сигурно кандидатурата на партията ще поискат и други известни демократи, сред които губернаторът на щата Калифорния Гавин Нюсъм, губернаторът на щата Мичиган г-жа Гретчън Уитман и още няколко известни имена на изявени активни и изявени политици демократи. Все още не е ясно кого ще подкрепят големите донори на Демократическата партия. Но дори в Чикаго да бъде избран за кандидат на партията някой от конкуренитет на Камала Харис, той няма да има достатъчно време, за да може да развие мощна национална кампания и да пропагандира своите идеи и цели за ръководството на страната, така че да привлече и неутрален електорат, достатъчен за победа срещу Тръмп. Това обстоятелство сигурно също ще бъде очетено от мнозинството на делегатите на конгреса при определянето на кандидат на партията за Белия дом. Ако Харис спечели битката с конкурентите демократи на конгреса на партията на изборите през есента Камала Харис ще се изправи срещу опитния политически биткаджия Доналд Тръм, който до този момент бе фаворит в битката с Байдън.
Тръмп вероятно ще остане фаворит и в състезанието с Харис, какъвто беше срещу Байдън
Шансовете за победа на вицепрезидентката на Байдън срещу Тръмп са още по-малки в сревнение с възможностите на отказалия се Байдън. Подобно е и мнението на някои високопоставени демократи, включително и на бившия американски президент Барак Обама, който не я подкрепя, смята я за некомпетентна и е сигурен, че Доналд Тръмп ще я победи на изборите.
Трябва обаче да не се забрявя, че Демократическата партия има голям електорат и че ако Камала Харис успее максимално да спечели симпатиите му и да го мобилизира, както и да привлече неопределили се досега избиратели, шансът и в битката срещу Тръмп може да създаде интрига.
На какво залага Камала Харис?
В САЩ се появиха анкети, според които Харис води по рейтинг срещу Тръмп с няколко процента, което едва ли ще се превърне в тенденция. Това бе резултат на новия момент в предизборната обстановка.
За акцент в първата си реч като кандидат президент Харис постави похвалите на политиката на Джо Байдън, като отбеляза, че постиженията му като президент са „забележителни“. Тя изтъкна, че Байдън много се “бори за американския народ”, опитвайки се да се представи като продължител на неговата политика. Похвалите са разбираеми. Байдън не само я предложи за кандидат за президент на демократите, но й прехвърли в нарушение на законовите правила за изборите в САЩ събраните от донори над 90 милиона долара за предизборна му кампания, което сега се оспорва в съда от щаба на Тръмп. Повтаряйки основната атака на Бейдън срещу Тръмп, Харис заяви, че на вота между нея и Тръмп американците ще трябва да избират между „свободата и хаоса“. Междувременно тя започна флирт с женския и малцинствения електорат, към който и тя принадлежи. Нейната майка е имигрант от Индия, а баща й е от Ямайка. Този залог може да й осигури известна подкрепа, но едва ли ще й помогне решително в битката срещу Доналд Тръмп.
В първия си предизборен митинг с избиратели в щата Илиноис Харис подкрепи правото на жените на аборт, за разлика от Тръмп, който изразява позицията на традиционно по-консервативните американци, които са против по религиозни и други причини. Това право през последните години бе въведено в няколко от 50-те американски щата, където губернаторите са от Демократическата партия.
Републиканците може да получат доминация във всички важни институции
Ако Камала Харис загуби срещу Доналд Тръмп в изборите през ноември, това ще е тежък удар и за Демократическата партия, която може да изпусне контрола над всичките си лостове на властта във Вашингтон. Републиканците сега владеят Камарата на представителите в Конгреса, а от мнозинството в Сената ги делят само няколко гласа, които могат да спечелят на 5 ноември в съпътстващите президентския вот избори за част от сенаторските места. Във Върховния съд на САЩ републиканците вече имат мнозинство още от времето на президентството на Тръмп. Такава доминация в полза на републиканците ще развърже напълно ръцете на евентуалната администрация на Тръм да определя и развива политическите и икономическите си цели без ефикасна съпротива на опозицията, така че неговата политика ще остане без алтернатива в американски политически пейзаж.
Ако Тръмп се завърне в Белия дом, ще има трансформация на американската глобална политика
Перспективата Тръмп да влезе отново в Белия дом поставя важния въпрос за бъдещата политика на САЩ. Изказваните досега от него позиции са главно намеци и обещания, които изглеждат непостижими и дори абсурдни. Но и зад този стил на популистко говорене все пак прозират някои намерения и тенденции за промени в американската политика, а и от първия президентски мандат на Тръм са известни някои от неговите приоритети, които той ще продължи да следва.
По-ясен в изказа си е посоченият от Тръмп за вицепрезидент – 39-годишният сенатор от щата Охайо Джеймс Ванс. В първата си публична младият сенатор обеща да се посвети на „дейността в полза на работещите американци“, и подчерта, че в САЩ не трябва да се разчита на евтината работна сила на имигрантите, на която за развитието на американската икономика залагаше досега администрацията на Байдън, насърчаваща миграцията. Ванс се изказва критично и за джендерската политика на либералния политическия елит на демократите.
По глобалната политика Ванс отдавна има критично отношение към военната помощ на САЩ за Украйна. Той е един от вносителите на предложение в американския Конгрес за прекратяване на военната помощ на Вашингтон за Киев. Смята, че е в интерес на САЩ да приемат, че Украйна трябва да отстъпи част от територията си на Русия. Подчертава, че САЩ трябва да пренасочат вниманието си от Европа към Източна Азия, защото според него там е главния им съперник Китай. Явно, ако Тръмп се завърне в Белия дом, първото, което ще последва, ще е увеличение на митата за вносните китайски стоки. Известно е, че именно Тръмп започна преди години търговската война на САЩ срещу Китай, която бе продължена и от администрацията на Байдън.
Остава да се види, ако Тръмп се завърне в Белия дом, как точно ще се извърши очакваната геостратегическа трансформация на американската политика, която ще засегне и Европа в икономическата и във военната област и която вече тревожи политиците в Европейската комисия.