Политолози: БРИКС се превръща в алтернатива на Запада
След срещата на БРИКС в Йоханесбург разбираме, че става дума не само за икономически процеси, а и за политически амбиции, заяви днес на пресконференция в БТА проф. д.н. Нина Дюлгерова.
Според нея международната организация, която обединява Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, ще докаже своята засилваща се глобална роля в икономически и политически план.
„Следващите месеци ще бъдат много интензивни и ще бъдем свидетели на това как се променя светът, а светът ще бъде интересен“, каза проф. Дюлгерова на пресконференцията, озаглавена „Космосът и светът след БРИКС“.
Светът след организираната миналата седмица среща на БРИКС в Йоханесбург бе тема, по която говори и дългогодишният международен анализатор Мирослав Попов.
„Въпросът за отношението на западния свят към случилото се в Йоханесбург е ключов и може да се каже, че Западът не разбра“ какво се случи там, каза Попов. По думите му блокът може да даде отговори на въпросите, които Западът дълго време е игнорирал, пренебрегвал и не е успял да реши, като например глобалната бедност.
БРИКС „е алтернативна глобална организация“, заяви той. Според Мирослав Попов в бъдеще БРИКС ще се разраства все повече и ще играе водеща роля в политическото развитие на света.
„Космосът ще започне да играе ключова роля в развитието на международните отношения и геополитическата ситуация“, заяви на пресконференцията д-р Борис Манов.
Членката на БРИКС Индия стана на 23 август четвъртата страна в света след СССР, САЩ и Китай, успяла за осъществи меко кацане на апарат на Луната, както и първата, извършила меко кацане на лунния Южен полюс. Спускаемият модул пренесе малък луноход, наречен Прагиян (“познание”, “мъдрост”), чиято мисия трябва да продължи най-малко един лунен ден (14 земни дни).
Манов обясни, че китайските компании в областта работят по производство на ракети, които да са конкуренти на тези на Джеф Безос и Илон Мъск. Той направи анализ на всяка от страните в съюза по отношение на дейността им в Космоса, както и техните перспективи за бъдещо развитие, но отбеляза, че за момента САЩ остават хегемон в областта, въпреки че може да има „сблъсъци за надмощие“.
БРИКС все по-твърдо и настоятелно заявява, че иска да се превърне в съюз противотежест на Г-7. След като повече от 12 години блокът не се разшири с нови държави членки, миналата седмица на историческата среща на БРИКС в Йоханесбург бяха поканени шест нови страни, които да се присъединят.
Организацията покани за нови членове на блока още шест държави – Аржентина, Египет, Иран, Етиопия, Саудитска Арабия и ОАЕ. Държавите членки дадоха задача на своите министерства на финансите и централни банки да разгледат възможността за пускане на инструменти и платформи за разплащане, основани на националните им валути.
Според индийския премиер Нарендра Моди „присъединяването на нови членове ще укрепи допълнително БРИКС и ще даде на блока нов импулс“. Новите държави ще увеличат дела на блока в световния БВП от 32% на 37% и този дял може тепърва да се увеличава, тъй като повече от 40 държави са проявили интерес да се присъединят към БРИКС, а сред тях са и 22 страни, които са подали официални молби за приемане. Китайският президент Си Цзинпин приветства “историческо разширяване” и предрече “светло бъдеще за БРИКС”.
Макар БРИКС да има дял от една трета от световния БВП, експерти отбелязват, че настоящите държави членки имат различни, понякога противоречащи си интереси, а някои от новоприетите държави, по-специално Саудитска Арабия и Иран, доскоро имаха напрегнати отношения, което не създава особени перспективи за съвместни действия.