Понижаването на кредитния рейтинг на САЩ – първа стъпка към дедоларизацията
Отново възникна причина за противопоставяне между Демократичната и Републиканската партия в САЩ. Този път причината е, че международната рейтингова агенция „Фич“ (Fitch) понижи дългосрочния рейтинг на САЩ в чуждестранна валута от ААА на АА+. Демократите считат, че понижението на кредитния рейтинг е резултат на опитите на републиканците да създадат кризата с неизпълнението на задълженията, а Републиканската партия приписва причината на неефективните мерки на администрацията на Джо Байдън за справяне с икономическите затруднения.
Новият кръг усилия на двете партии за „отхвърляне на отговорността“ отново потвърждава, че редовните спорове между тях по тавана на дълга на страната са една от основните причини „Фич“ да понижи кредитния рейтинг на САЩ. В изявлението си агенцията посочва, че многократната политическа безизходица с тавана на дълга на САЩ през последните 20 години често се преодолява в последния момент, което води до отслабване на доверието на страните в способността на Вашингтон да управлява бюджета си. Анализатори считат, че това е първото предупреждение към Вашингтон, че политическата поляризация довежда до недостиг на управленския капацитет.
Международната рейтингова агенция също прогнозира, че фискалното състояние на САЩ ще продължи да се влошава през следващите три години, държавният дълг ще остане висок и ще продължи да се увеличава, като ще нарасне до 118,4% от БВП до 2025 г. По правилата на агенцията, междинното съотношение на дълга към БВП за държавите с рейтинг ААА е 39,3%, а за тези с АА – 44,7%.
Друг предупредителен знак се отнася до драстичния спад на доверието в американското правителство, което може да ускори процеса на „дедоларизация“. Кредитоспособността на американската администрация е в основата доларът да бъде международна валута, и ако тя бъде увредена, страните естествено ще намерят алтернатива.
Заглавието е на ЗЕМЯ