Попътният вятър за Запада стихна, там плачат за преговори с Москва
Равносметката за изминалата година е тъжна, изтрезняването е болезнено
На Запад новата 2024 г. започна с тъжни констатации – медиите се надпреварваха да признават провала на стратегиите за нанасяне “стратегическо поражение” на Русия. Отбелязваха, че вече трудно може да се скрие фактът, че стрелката на баланса на силите в света чувствително се е отместила на изток и САЩ са загубили своята главна роля в диктуване посоките на развитие на света, пропилели са доверието на обществеността.
Показателно е, че в американското списание Foreign Affairs, известно със своята обвързаност с управляващия политически елит, зачестиха статиите с критически оценки към екипа на Джо Байдън. В публикациите се подчертава, че “2023-та беше година на външнополитическата борба на администрацията, но тя претърпя неуспех”. САЩ, Евросъюзът и други техни съюзници “се сблъскаха с редица несполуки на външнополитическата арена, където в много области не духа попътен вятър в платната на интересите на Запада”, пишат авторите на изданието. Според тях събитията ясно показват: западната ценностна система, управлявана от САЩ, губи своето влияние и получава обратен на желания от западните политици ефект.
Мнозинството експерти не се колебаят да посочат конфликта в Украйна като главна причина за поражението. Водещите френски и британски издания не се колебаят да признаят, че твърде рано са надували фанфарите на победата и затова сега следствията от провала са още по-горчиви. Най-многобройни са публикациите за краха на политиката на санкции срещу Русия.
Докато западните либерални правителства се надяваха, че руската икономика в рамките на няколко месеца ще рухне, сега – две години след началото на специалната военна операция, тя е единствената в Европа, която отбелязва растеж – очаква се за 2023 г. той да бъде 3,5 процента. Същевременно на “локомотива” на Европа – Германия, вече не му достига пара, за да движи собствената си икономика. Стотици предприятия фалираха или изнесоха производствата си в САЩ. Европейският военнопромишлен сектор също понесе загуби.
По указание от Вашингтон комисарите в Брюксел буквално заповядаха на страните от ЕС да предоставят на режима в Киев своите въоръжения, а те ще попълват изпразнените си арсенали с американско оръжие.
Така САЩ изсмукаха силите на съюзниците си – при това с тяхното мазохистко раболепие. Това доведе до крах и гласовито рекламираното евро-атлантическо единство.
Днес вече всички са забравили – или се правят на късопаметни, крясъците на главния комисар по външна политика Жозеп Борел, че победата на Украйна над Русия ще бъде постигната в боеве на земята, че тя ще се бие до последния украинец. В Брюксел бързат да изтрият записите с бълнуванията на Урсула фон дер Лайен, че руската икономика се разпада, че руското оръжие е бутафорно, защото руснаците крадели перални и микровълнови печки, за да използват чиповете им за своите несъществуващи супероръжия.
“Сегашната обстановка на украинския фронт чувствително се отличава от ситуацията, характерна за преди година. Тогава имаше приповдигнато настроение и оптимизмът преобладаваше. Тогава помощта на Запада беше значителна и всички противостояха в единен фронт, бяха изпълнени с решителност да помагат на Киев, за да се провали операцията на Путин. Сега надеждите са угаснали и оптимизмът се изпари. И това става, след като от началото на конфликта преди две години Украйна получи военна, финансова и хуманитарна помощ от Запада на обща сума над 230 млрд. долара”, проплаква британският в. The Telegraph. Изданието присъединява гласа си към прииждащата вълна от настоявания за начало на мирни преговори с Русия. Единственото, но най-важно обстоятелство, което не се отчита, е мнението на Москва. А то е: мир може да има само при условие на пълна капитулация на киевския режим и твърди гаранции за сигурността на Русия.