Посланикът на Виетнам Н. Пр. До Хуанг Лонг пред ЗЕМЯ: Надявам се, че сътрудничеството с България ще бъде всестранно укрепено
През първите 8 месеца на 2023 г. чуждестранните инвестиции в СР Виетнам нарастват с 8.2%, отбеляза посланикът в Деня на националния празник на Виетнам
Н. Пр. посланикът на Социалистическа република Виетнам в Република България До Хуанг Лонг е роден през 1964 г. Има висше образование със спициалност “Английска филология” от Ханойския институт за чужди езици и Ханойския педагогически университет, и по икономика от Ханойския университет. Специализирал е в различни периоди в Австралия и в САЩ. Има защитен докторат по икономика в Университета по национално стопанство. Заемал е отговорни длъжности към Комисията по външни отношения към управляващата Виетнамска комунистическа партия, вкл. директор на дирекции «Отношения между хората» и «Западна Европа – Северна Америка». От 2015 – 2018 г. е извънреден и пълномощен посланик на СР Виетнам в Египет, а от началото на 2022 г. – в Република България.
Женен, баща на 4 деца.
В навечерието на Националния празник на Социалистическа Република Виетнам – 2 септември, той бе любезен да отговори на въпросите на ЗЕМЯ:
– Ваше Превъзходителство, на 2 септември СР Виетнам ще отбележи националния си празник. Какво означава в историята на страната Ви тази дата?
– На 2 септември 1945 г. на площад “Ба Дин” нашият президент Хо Ши Мин прочита Декларацията за независимост, с която се ражда Демократична република Виетнам, сега – Социалистическа република Виетнам. Това историческо събитие откри нов период в историята на виетнамския народ, като превърна Виетнам от полуфеодална колония в една независима, свободна и демократична страна. Декларацията за независимост тържествено заявява пред света, че: „Виетнам има право на свобода и независимост и наистина е станал свободна и независима страна. Целият виетнамски народ е готов с целия си дух и сила, живот и имущество, да запази тази свобода и независимост”.
– С какви постижения и успехи тази година виетнамският народ посреща Деня на независимостта?
– 78-ата годишнина на националния празник е възможност за целия виетнамски народ да хвърли поглед към историята си, за да разбере по-задълбочено своите ценности, да осъзнае напълно своята отговорност да защитава и да развива своята страна. Прилагаме тези ценни исторически уроци в процеса на индустриализацията и модернизацията на страната, за да постигнем крайната цел: хората да бъдат проспериращи, а държавата – силна, демократична, справедлива, модерна. Тези дни многобройни мероприятия за честване на националния празник се провеждат в цялата страна под различни форми: благотворителни, културни, художествени, спортни и други.
В икономическо отношение през първите 8 месеца на 2023 г. средният индекс на потребителските цени за цялата страна се е увеличил само с 3,1%, чуждестранните инвестиции нарастват с 8.2%, броят на чуждестранните посетители във Виетнам се е увеличил 5,4 пъти. Това е значителен положителен резултат, при положение че световната икономика е изправена пред много трудности.
През последните 78 години Виетнам постигна много важни резултати, особено след 37 години прилагане на политиката «Дой Мой» – политика на обновлението. Може да се потвърди, че благодарение на всеотдайността на целия виетнамски народ, както и ценната помощ на чуждестранни приятели в трудните времена, включително – на България, Виетнам е постигнал значителен успех, вече имаме по-висок международен престиж и много положителна перспектива за икономическо развитие.
– Сред европейските държави България се гордее с традиционните си приятелски връзки с Виетнам, установени официално преди 73 години. Каква е според Вас равносметката на двустранните отношения и тяхната перспектива в контекста на взаимноизгодното сътрудничество и сегашната сложна международна обстановка?
– Вече изминаха 73 години от официалното установяване на дипломатическите отношения между двете страни. Виетнам и България винаги се стремят да развиват традиционното си сътрудничество. С течение на времето двете държави са постигнали положително развитие в различни области, като дипломация, търговия, образование, култура, спорт, туризъм. В контекста на настоящата сложна ситуация в света и региона е необходимо да засилим двустранното сътрудничество, координацията и взаимната подкрепа в многостранни форуми, заедно да участваме в процеса на решаването на глобални проблеми.
– Какви цели си поставихте Вие, като посланик на Виетнам в България, за по-нататъшното развитие на двустранните отношения?
– Като извънреден и пълномощен посланик на Социалистическа република Виетнам в Република България, ще работя упорито, за да допринеса за всестранно развитие на традиционните отношения между двете страни във всички области: политиката, дипломацията, икономиката, търговията, отбраната, сигурността, науката, технологиите, образованието. Както и за насърчаване на приятелските връзки между виетнамския народ и българския народ, между виетнамски градове и български градове. Лично аз се надявам, че традиционното приятелство и сътрудничество между Виетнам и България ще бъде всестранно укрепено, при което политиката, икономиката, отбраната и образованието са приоритетни сфери за сътрудничество.
– През 2020 г. Европейският съюз и Виетнам подписаха споразумение за търговия и инвестиции. Какви перспективи открива то за сътрудничеството между Виетнам и съюзническите държави в ЕС и особено за България? Известно е, че българо- виетнамското взаимноизгодно сътрудничество има голям потенциал, който обаче според експерти не се използва пълноценно.
– В рамките на традиционните приятелски отношения между Виетнам и България икономиката е един от основните стълбове на сътрудничеството. Виетнам и България имат благоприятни условия за насърчаване на икономическото сътрудничество. С подписването на двустранно търговско споразумение между Виетнам и Европейски съюз (EVFTA) през 2020 г., фирмите от двете страни могат да се възползват от това голямо отваряне на пазари като стимул да разширяват пазарния дял. Примерно български фирми могат да изнасят повече от тези продукти, при които България има конкурентна способност, а във Виетнам има търсене и обратно.
За насърчаване на двустранно търговско и инвестиционно сътрудничество правителството на Виетнам и съответните министерства – Министерството на външните работи, Министерството на промишлеността и търговията, посолството и търговското представителство на Виетнам в България ще положат усилия да предоставим на нашите фирми информация за българския пазар. Ние действаме като мост между виетнамски фирми и българските партньори и ще съдействаме при разрешаването на трудности, които възникват в процеса на проучване на пазара, навлизане на пазара, инвестиции т. н.
– Сътрудничеството в образованието между България и Виетнам в миналото бе забележително. Над 30 000 виетнамци завършиха висшето си образование по различни специалности в България и днес те дават забележителен принос за развитието и успехите на своята родина. Какво може да се желае на сегашния етап в сътрудничеството в образованието и културата?
– Виетнам и България имат голям потенциал за сътрудничеството в културата и образованието. В близкото бъдеще трябва да разработим подробен и ефективен план за насърчаване на връзките между хората, културния обмен и обмен на студенти, тъй като те са движещите сили за развитието на отношението между двете държави.
По-конкретно тази година изтича споразумението за сътрудничество в образованието между Виетнам и България за периода 2019 – 2023 г. Подновяването на това споразумение е много важно за насърчаване на сътрудничеството в тази област между двете страни, като фокусът е върху обмен на студенти, преподаватели и краткосрочни курсове за обучение по езици и научни изследвания. В момента двете правителства работят усилено за подписване на Програма за сътрудничество в областта на културата и туризма, за да създадат солидна правна основа за сътрудничество в тези две области.
– Спомням си, че през 2013 г. на концерт във Виетнам на „Мистерията на българските гласове“ тогавашният президент Нгуен Тхи Зоан пя на български език „Хубава си, моя горо“ на концерт пред 450 виетнамци, завършили висшето си образование в България. Това бе впечатляващо и вълнуващо. То показа, че някои виетнамци носят България в сърцето си? Какъв е приносът на тези български приятели във Виетнам?
– На 8 февруари 1950 г. България е една от първите 10 държави в света, които признават и официално установяват дипломатически отношения с Демократична република Виетнам, сега – Социалистическа република Виетнам. През най-трудните години на борбата за национална независимост Виетнам винаги е получавал ценна материална и духовна подкрепа от правителството и народа на България. Много икономически, образователни и медицински проекти във Виетнам са изградени с помощта от България. Над 30 000 виетнамски граждани са работили и учили в България през 70-те и 80-те години на миналия век. Много от тях станаха водещи учени, експерти, инженери и имат важен принос в защитата и развиването на страната. Те са безценен положителен фактор, допринасящ за солидарността и приятелството между Виетнам и България.
С обич за България, през 1999 г. е създадена Асоциацията за приятелство Виетнам – България. След повече от 20 години тази асоциация е организирала много събития, допринасящи за поддържане, укрепване и насърчаване на традиционното приятелство между двете страни. Например участие в посрещанията на високопоставени български делегации във Виетнам, в честването на Националния празник на България, в честването на Деня на славянската култура, просвета и писменост, в честването на българския студентски празник. Канени са и български учители във Виетнам, организирани са уроци по народни танци и за научаване на български песни. Представяни са българските продукти на пазара във Виетнам и т. н.
– В края на септември в България ще дойде на официално посещение председателят на парламента на Виетнам. Това несъмнено ще бъде израз на желанието на двете страни за развитие на сътрудничеството. Вие какво по конкретно очаквате от тази визита?
– Официалното посещение на нашия председател на парламента в България в края на септември за пореден път потвърждава последователната външна политика на Виетнам. То е за укрепването на връзките с традиционни приятели, като България. Лично аз се надявам по време на това посещение да бъдат подписани важни споразумения като Меморандум за разбирателство за сътрудничество между двата парламента, както и споразумения за сътрудничество в редица области между министерствата, ведомствата и между градове на двете страни. Въз основа на тези споразумения вече ще можем да приемем конкретни мерки за сътрудничеството и взаимното развитие в близкото бъдеще.
Интервюто взеха Теофан ГЕРМАНОВ и Любомир МИХАЙЛОВ