Почина скулпторът Ставри Калинов
Напусна ни Ставри Калинов (1944 – 2023), една от най-популярните фигури в съвременното българско изкуство, съобщиха от Съюза на българските художници.
Ставри Калинов е роден е на 15 ноември 1944 г. във Видин. От 1966 до 1968 г. учи в специалност “Скулптура” във ВИИИ “Николай Павлович” (днес Национална художествена академия).
През тези години работи на свободна практика в областта на плаката, търговската реклама и изработката на художествени предмети. Приет е да следва през 1969 г. в специалност „Дърворезба“ в класа на проф. Асен Василев и завършва през 1977 г.
Първата си самостоятелна изложба Калинов открива през май 1980 г., когато излага 70 свои пластики. Следват експозиции във Видин, Габрово, Варна, Несебър, Пловдив, както и в чужбина, Югославия, Италия, Австралия, Германия, Испания, Великобритания, Франция, САЩ, Швейцария, Белгия.
Работи с коприна, гипс, бронз, сребро, злато, студена керамика, но предпочитаният от него материал е стъклото. От 1973 г. взима редовно участие в скулптурни изложби.
Прави портрети на Васил Левски, Жул Паскин, Джон Атанасов, Борис Христов, Николай Гяуров и други известни българи. Рисува икони. Автор е на множество статуетки за фестивали и конкурси, сред които за фестивала „Златна Месемврия“ и за литературната награда „Балканика 2006“. Негова е скулптурата „Истината за перото“ в градинката пред БТА в София.
През 2006 година на входа на стария Несебър е издигната 10-метрова “Статуята на рибаря”, превърнала се в символ на града.
Ставри Калинов е сътворил статуетките, връчени на победителите в множество елитни конкурси в България. Скулпторът е изработил статуетка за победителката в категория „Жена мениджър на годината“ в конкурса „Жена предприемач и Жена мениджър на годината“ на Клуба на жените предприемачи и мениджъри. Калинов изработва златните статуетки „Рибарят и златната рибка“, които се връчват на всички призьори в конкурса „Мистър Икономика“.
Носител е на различни награди, измежду които „Кристалната звезда“ на галерия „Макта“ за най-добра изложба на 1995 г. и наградата „Златен век“ на Министерството на културата за особен принос в развитието и популяризирането на българската култура (2006).
Негова статуетка на ктиторите на Боянската църква “Св. св. Константин и Елена” е дарена на папа Йоан Павел II от вицепрезидента на България Тодор Кавалджиев.
Поклонението ще бъде на 16 септември 2023 г., събота, от 12:00 часа в храм „Св. Седмочисленици“, София.
ПРОФ. АКСИНИЯ ДЖУРОВА ЗА СТАВРИ КАЛИНОВ: ГОЛЯМ МАЙСТОР НА МАЛКАТА ПЛАСТИКА
Забавен, весел, нестандартен с изкуството и външния си вид, майстор на малката пластика. Така изкуствоведът Аксиния Джурова ще запомни Ставри Калинов. Джурова казва, че той ще липсва не само като добър майстор, но и като човек, „оставил отпечатък върху всички, които го познават“.
„Аз познавам Ставри Калинов от доста отдавна. Още от неговото начало през 80-те години, което беше много силно. Неговите няколко изложби на малка пластика направиха силно впечатление, независимо, че в тази насока имахме един много добър до днешен скулптор като Георги Чапкънов“, разказва пред БТА Джурова.
Тя си спомня, че Ставри Калинов се появил със съвсем друг тип пластика – по-скоро на границата между жанрова пластика и камерната, уютна пластика, която е за дома. „При него почти всичко до 90-те години беше в сребро. Много голям майстор. След това той много промени своя начин на изява – тъй като беше много добър занаятчия. Аз не се притеснявам да казвам за някой скулптор или художник, че е добър занаятчия. Специално Ставри беше такъв – можеше всичко да направи“, казва изкуствоведът. Тя определя Ставри Калинов като много сръчен и голям експериментатор по отношение на технологиите. „С различни материали експериментираше и направи традиция в малката пластика. Аз там най-много го ценя и смятам, че неговото име ще остане като един от майсторите на малката пластика“, казва тя.