По пътя към космическите простори
Китай – страната със собствена космическа изследователска станция, със собствена навигационна система „Бейдоу“, покриваща планетата, с успешни полети до Марс и нашия естествен спътник – Луната, с конкретни планове за научна станция там и с проекти за революционно нова електромагнитна система за изпращане на товари оттам, държава, изстрелваща през няколко дни космически ракети, според мен отдавна е завоювала лидерското място в този най-съвременен отрасъл на науката, техниката и производството –пътуването към безпределните космически простори.
Светът вече свикна и с новото название (китайското) на космическите пътешественици – не космонавти, а тайконавти. Разбира се, в тази безкрайно трудна и сложна сфера в съвременния живот на планетата са нужни още много и много усилия, за да могат стъпка по стъпка да бъдат преодолявани огромният брой трудности и проблеми свързани с човешката мечта – докосването до един нов свят. Един от тези належащи проблеми, е този с конструирането на космически кораб за многократна употреба, нещо, което е изключително трудно за постигане и с което се занимават не само Китай,
но и САЩ.
В тази връзка бе и скорошното съобщение, че експерименталният космически кораб за многократна употреба на КНР, изстрелян от космодрума в Дзиуцюен, е завършил полета си в орбита за 268 дни и се е приземил успешно на планираното място. Един забележителен успех по пътя към космическите простори.