По тънък лед към края на пропастта
Дипломатическите отношения между Русия и САЩ са пред сериозно изпитание
В края на 2023 г. зам.-министърът на външните работи на РФ Сергей Рябков предупреди, че не е изключено дипломатическите отношения със САЩ да бъдат прекъснати, ако във Вашингтон решат да конфискуват “замразените” руски активи и продължат да засилват военната ескалация в Украйна. Подобно развитие според него е негативно, но Москва няма намерение да се държи с две ръце за отношенията със САЩ. Самият дипломат заяви: “Дипломатическите отношения сами по себе си не са някакъв тотем, пред който трябва да се кланяме, не са свещена крава, която трябва да се пази. Но няма да станем инициатори на тяхното разрушаване. Подобни действия не съответстват на нашите правила и на разбирането ни за централната роля на Русия и САЩ в поддържане на международната сигурност и стратегическата стабилност”.
Министерството на външните работи на РФ излезе с декларация, в която се казва, че предишното “прагматично отношение към действителността не е свойствено на сегашното поколение в американския политически елит, който хвана юздите на управлението през 90-те и 2000-те години, за когото илюзорната представа за “края на историята” и за “златния век на хегемонията на САЩ” беше и остава базов светоглед”. Според руското дипломатическо ведомство тези среди демонстрират безперспективната и абсурдна цел да “сменят режима в Русия”, да организират вътрешни безредици, за което влагат значителни средства. В това се крие основната причина за дълбоката криза, която преживяват сега руско-американските отношения. “По вина на Вашингтон, който се въоръжи с безпрецедентна русофобия, те се свиха до крайност и има риск да бъдат скъсани всеки момент”, се казва в декларацията.
Така става ясно: в Москва вече няма колебание, че скъсването на дипломатическите отношения със САЩ е възможно, ако посегнат на руските активи. При това тя винаги подчертава, че това не е избор на Русия. Изтъква още, че безотговорните действия на Вашингтон, които засилват махалото на ескалацията и включват в доктрини задачата за “стратегическо поражение” на Русия, може да доведат до катастрофически последствия.
Администрацията на Байдън вече започна спешни преговори със съюзниците за използване на руските активи и предоставянето им на Киев, съобщи New York Times. В тази връзка любопитно е изявлението на държавния секретар Антъни Блинкен, според когото “САЩ имат много конкретен план, който гарантира, че Украйна ще може да устои от икономическа, военна и демократическа гледна точка. Планът обаче предполага да не се налага да се дават на Украйна големи суми от порядъка на сегашните”. В такъв случай възниква въпросът дали Вашингтон не затваря доларовия кран за Киев. Блинкен имаше предвид ограничаване на американската помощ, която трябва да бъде компенсирана за сметка на откраднатите от Русия пари. Именно това предвижда “конкретният план” на американците. Очевидно те имат сериозно намерение да го реализират, иначе нямаше да го огласяват.
В резултат на това Вашингтон реално ще лиши Москва от собствените й средства и ще продължат да финансират проекта си “анти-Русия”, но вече не със свои, а с руски пари”. Колкото и да се боричкат демократите и републиканците в Конгреса по повод помощта за Украйна и колкото републиканците да настояват за нейното ограничаване и контрол, САЩ няма да оставят Киев на произвола на съдбата. Републиканците ни най-малко не застават на страната на Русия и въобще не им е нужен мир в Украйна. Те просто притискат Байдън и неговата администрация в предстоящата президентска кампания, като използват грешките им в събитията в Украйна.
Ако републиканците бяха на власт, те също щяха да искат да се помага на Киев, както сега това правят демократите. Така и едните, и другите заедно намериха начин – чрез конфискация на руските активи. Затова не бива да се съмняваме в решителността на САЩ да реализира “гениалния” си план. Има обаче едно голямо “НО”, което Русия рисува на картата на руско-американските отношения.
Наблюдаваме такава картина: САЩ, както се казва, окончателно го удариха през просото, защото, изглежда, не се страхуват от Русия. Защото си мислят, че тя няма да отиде по-далеч от декларациите. В началото на специалната военна операция Владимир Путин заявяваше, че Русия няма да се поколебае в случай на необходимост да използва всички средства, за да гарантира своите сигурност и суверенитет. Тогава на Запад схванаха думите му като “заплаха с ядрено оръжие”. Москва не се опита да разубеждава западните лидери и да им обяснява думите на своя президент. По всяка вероятност с течение на времето американците забравиха предупрежденията на руския лидер. Сега се налага Москва да търси аргументи, които като студен душ да полеят изгубилите страх американци.
Каква може да е логиката на Кремъл? Скъсването на дипломатическите отношения би било предвестник на пряк въоръжен сблъсък, който заплашва да прерасне в ядрена война. Такава стъпка действително е психологична граница, отвъд която според Москва американците трябва да разберат, че играта свърши, и тъкмо това се очаква да изиграе ролята на отрезвяващ душ. С други думи, до съзнанието на американския управляващ елит достига разбирането, че Москва е готова да удари по САЩ, защото вече не остава друг начин да бъдат спрени в стремежа им да унищожат Русия. Нека изрично отбележим, че ако се стигне до удар от страна на Москва, това няма да бъде за наказание или за да се покаже превъзходство, а за да се предотврати поражението на Русия, към което САЩ така силно се стремят независимо от политическия цвят на администрацията.
Каква е логиката на американците? Засега във Вашингтон не са реагирали сериозно и по същество на руските предупреждения. Може би са в напрежение и мислят. А може този път наистина да се изпаднали в някакъв стрес, защото опасността от ядрена война ги плаши най-много. Джо Байдън неведнъж е заявявал, че САЩ и техните съюзници от НАТО имат право на всякакви действия срещу Русия с изключение на онези, които може да доведат до пряк сблъсък с Русия или ядрена война.
Страхът на американците е логичен, ако се има предвид тази апокалиптична гледна точка. Руснаците, които в мнозинството си са християни, не виждат в своята физическа смърт края на битието си. Това разбиране за живота и смъртта споделят и мюсюлманите. Американският елит обаче най-много се страхува от физическата смърт. Извън границите на земното битие той не вижда нищо. За него това е край на всичко.
Американецът либерал, който е ядрото на управляващия елит, изпада в паника пред перспективата, че няма да може да се възползва от благата и богатството, натрупано “с непосилен труд”, за дълги години напред. Американците цял живот трескаво колекционират долари и изпадат в ужас при мисълта, че колекциите им ще изгорят в ядрен огън. Американската политическа върхушка би унищожила Русия в един миг, което е неин дългогодишен императив. Но би направила това само при условие че е сигурна, че няма да получи ответен удар.
Работата обаче е там, че американците много добре знаят, че днес Русия най-малко с две крачки изпреварва САЩ по средствата, с които разполага за безпрепятствена доставка на ядрени заряди във всяка една точка на планетата. Срещу руските хиперзвукови ракети САЩ са беззащитни. Точно поради тази причина всеки намек за възможността за нанасяне на ядрен удар от страна на Русия – а той може да бъде следствие от скъсване на дипломатическите отношения, трябва да стане за американците нужният студен отрезвяващ душ.
Интересно е как тече американската мисъл при тези обстоятелства. От обобщаването на различни изказвания на високопоставени личности във Вашингтон може да се направи изводът, че тя изглежда така: “Ако Русия скъса дипломатическите отношения с нас, това означава, че тя се готви да ни удари с ядрено оръжие. Тогава не е ли по-добре ние да ударим първи, за да я изпреварим? Това обаче не е добро решение, защото в такъв случай до нас също нещо ще прелети, а ние нямаме защита. Така трябва да се върнем в началото на разсъжденията – към скъсване на отношенията. Изводът: не бива да допускаме Русия да предприеме подобна стъпка. И ние не трябва да ставаме инициатор. Следователно необходимо е да направим крачка назад в няколко сфери: да спрем помощта за Украйна и въобще да се откажем от нея, да не конфискуваме замразените руски активи и още нещо в този дух”.
Какво де факто виждаме в действията на вашингтонската администрация? Тя реално се кани да “хързулне” Киев. За това има редица преки и косвени признаци. Най-явното е, че практически се отказва да плаща повече от собствения си джоб. Идеята за присвояване на руските активи обаче САЩ не искат да забравят – тя е твърде привлекателна и на изкушението трудно се издържа.
Вече е съвсем ясно, че Москва се опитва да обясни на Вашингтон, че прекратяването на дипломатическите отношения – било по инициатива на САЩ, било на Русия, е съзнателно пресичане на психологическата граница, след което въпросът за ядрената война няма да бъде “дали”, а “кога”. Именно така се възприема той от всеки нормален човек. Като повдига въпроса за вероятността за скъсване на дипломатическите отношения, Москва иска да върне американския елит към здравия разум и ако трябва за целта, дори да го изплаши. Американският страх от смъртта на практика е политически лост за Русия, който тя трябва да използва, за да се защити и съхрани. За да може светът да се отдръпне от края на пропастта.
(zvezdaweekly.ru)