ПП-ДБ официално поиска “санитарен кордон” около Пеевски и спиране избора на главен прокурор
Декларация за изграждане на “санитарен кордон” около Делян Пеевски и парламентарната група на “ДПС-Ново начало” е изпратена до парламентарно представените партии, съобщиха инициаторите от “Продължаваме промяната – Демократична България”. Тя съдържа три точки, с които останалите партии са призовани да се съгласят.
Официалното име на документа е “Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния”.
Първата точка в нея предвижда да се ограничим участието на “ДПС-Ново начало” и Делян Пеевски във формирането на мнозинства, в избора на ръководни органи на Народното събрание и на органи, чиито членове се избират от парламента. Тази мярка се аргументира с “дълбоки обосновани съмнения в българското общество за системно разрушаване на правовия ред чрез упражняване на нелегитимни влияния върху контролните механизми на държавата.
Втората точка от декларацията предвижда в програмата за работата на Народното събрание да залегнат мерки, които спират разпада на институциите в България,ограничават нелегитимното влияние върху тях и гарантират независимостта им.
Освен това партиите се призовават да подкрепят прекратяването на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и въвеждане на забрана подобен ВСС в бъдеще да взема ключови дългосрочни кадрови решения за конституционно установени органи.
Посочва се също, че приоритет в работата на новия парламент трябва да е борбата с корупцията и прането на пари, “които гарантират, че лица, санкционирани за тежки нарушения на правата на човека, включително корупция, от партньорски на България държави, не може да получават и да се разпореждат с публични средства и имущество публична държавна или общинска собственост.
В предпоследната подточка на втора точка е записано приемането на антикорупционните реформи, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Във втора точка от декларацията партиите се призовават също изборът на членовете на органи, избирани от Народното събрание, включително на членове на Висшия съдебен съвет, да става на база прозрачни процедури, “които гарантират избор на професионалисти с високи професионални и нравствени качества, които са партийно неутрални и се ползват с обществено доверие”.
Третата и последната точка от декларацията призовава за създаване на временна парламентарна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата, свързани с провеждането на предсрочните парламентарни избори и изработване на предложения за законови и институционални гаранции за осигуряване на честни и свободни избори в бъдеще.