Практически измерения в отношенията България – Китай
Форумът бе организиран от Посолството на Китай в България и БНА „Един пояс, един път“, за да отбележи 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между Китай и Българияи да насърчи на обмена в областта на търговията и инвестициите.
През последните години Китай се утвърди като много важен партньор на България и страната ни гледа с огромно уважение на Китай“, подчерта българският президент Румен Радев в приветствено слово пред китайски и български бизнесмени, участващи в състоялия се в НДК тридневен Бизнес форум, изложение на водещи китайски продукти и услуги и българо-китайски бизнес срещи. Форумът бе организиран съвместно от Посолството на КНР и Българската национална асоциация „Един пояс, един път“.
Бизнес контактите се провеждат в годината, в която се отбелязват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай.
В словото президентът отбеляза: „Не трябва да забравяме факта, че България е втората държава в света, признала Китайската народна република. Даже се шегувам, че първата държава вече не съществува формално и на практика ние сме първата държава. Тази годишнина ни дава повод да разгледаме нашите отношения и вярвам, че днешните срещи по време на това събитие ще задълбочат и разширят това сътрудничество“.
Президентът изрази надежда, че бизнес срещите и изложението ще доведат и до практически измерения в отношенията на България и Китай.
Н. Пр. посланикът на Китай г-жа Дай Цинли приветства топло и изказа сърдечни благодарности на президента Румен Радев и на представителите на българското правителство, сред които на форума бяха министърът на икономиката и индустрията Петко Николов и заместник-министри в редица български министерства.
Изказана бе искрена благодарност и на Българската търговско-промишлена палата, Асоциацията на индустриалния капитал и Българската стопанска камара за силната им подкрепа, както и ентусиазираното участие на всички гости от индустриалните и търговските среди на Китай и България.
Днешното изложение с бизнес срещи е един от акцентите в поредицата от дейности, посветени на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. То предоставя платформа за личен обмен между бизнес общностите на двете страни и създава възможност за българските граждани да се запознаят отблизо с китайските продукти и услуги, каза посланикът и изрази надежда, че приятелите от бизнес средите на двете страни ще проведат задълбочен обмен и преговори чрез това събитие, за да засилят взаимното разбирателство и да насърчат взаимноизгодното сътрудничество.
Амбицията, която си поставяме днес, е да отворим нова страница в развитието на отношенията между двете страни, изтъкна от своя страна проф. Захари Захариев ръководител на българската асоциация „Един пояс, един път“ – поставяйки акцента върху икономическото и научно-техническото сътрудничество, но разбира се на първо място върху всестранното сближаване между народите на двете страни.
Българо-китайски бизнес форум и изложение на китайски продукти и услуги наистина може да изиграят ролята на изключително важен импулс по отношение бъдещето на българо-китайските отношения в един неспокоен и несигурен свят.
Защото развитието на отношенията между България и Китай, което разглеждам като принос в развитието на отношенията между ЕС и Китай, може и трябва да играе изключителна роля в създаването на една нова, устойчива и много по-сигурна мирна среда в нашия свят. Много показателни са китайските инициативи в това отношения неслучайно те се ползват с подкрепата на ООН.
Връх в тези инициативи е проектът за глобална световна цивилизация, което цели да обедини силите не само на политическите структури, но и на гражданското общество във всички страни по света.
Нашата национална асоциация „Един пояс, един път“, която създадохме успешно преди седем години, играе много конструктивна роля в това отношение.
Министърът на икономиката и индустрията Петко Николов посочи, че участващите във форума китайски компании, около 30 на брой, опериращи в областта на електрониката, възобновяемата енергетиката, финансите, дигиталния сектор, електрическите превозни средства и други области, строителство на жп инфраструктура, логистика медицина и др., са ярко потвърждение за стремежа да се задълбочават връзките между нашите две страни по отношение на съвместни проекти.