Председателят на БКТПП: Имаме нужда от Китай и ще работим сериозноза засилване на сътрудничеството с китайските компании
Лъчезар Динев, председателят на Българо-китайската търговско-промишлена палата (БКТПП), в интервю за КМГ сподели някои идеи за нови партньорства с китайски компании, както и за участието на Палатата в Шестото международно изложение за внос в Шанхай
– Г-н Динев, разкажете ни повече за някои актуални програми, по които БКТПП работи и които са свързани с българо-китайското търговско сътрудничество?
– Преди около седмица представихме внесените от нас китайски дронове за селското стопанство. Голям интерес предизвика демонстрацията, която направихме пред селскостопански и земеделски производители, те останаха очаровани от възможностите, които им предоставят тези дронове за повишаване ефективността от тяхната работа.
Както знаем, Китай е най-големия производител на дронове, ние внасяме и сега вече представяме техните възможности в различните области на селскостопанското производство.
Пак по същото време, в черноморския град Бургас, заедно с Центъра за насърчаване сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ проведохме втория етап на специализираната програма за Иновации в земеделието, която е в рамките на Механизма за сътрудничество между Китай и тези страни, сред които е и България.
Бяха показани и наградени най-добрите иновации в областта на селското стопанство. Едновременно с това, работим съвместно с няколко български висши учебни заведения по Програма за „Автономни трактори и автономни системи”. И в това отношение сме доволни, защото вече виждаме резултатите – увеличава се търсенето на тези системи от различните селскостопански производители.
– На едно от най-мащабните международни търговски изложения – Шестото издание на китайското ЕКСПО, тази година повече държави и повече компании да покажат своите продукти. Какво ще бъде участието на БКТПП?
– Българо-китайската търговско-промишлена палата се включи в шансовете на България, организирани от Центъра за насърчаване сътрудничеството в селското стопанство между Китай и ЦИЕ.
Искам да подчертая, че освен като Палата, ние участваме и като компания, която произвежда и изнася една уникална вода – „розовата вода за пиене”. И това е нещо, което за първи път ще покажем на международното изложение. Тази вода е продукт, чието разработване започна през 2012 г. по идея на наши китайски партньори и представлява чиста изворна вода и ефирно розово масло от българската роза „Дамасцена”.
Тя е с ниска минерализация и е подходяща за ежедневна употреба, а изворът, от който се взема, е разположен в сърцето на планината Родопи. Тази специална розова вода за пиене засилва имунната система и прочиства организма. Розовата вода за пиене е продукт, който е съвместна разработка между България и Китай и който вече намери своя китайски пазар. Това не е козметичен продукт, не е нещо, което се прави от розово масло и за това и цената не е толкова висока, колкото е на розовото масло.
Основата на продукта е екстракт от рози и вода, в определено съотношение. През 2017 г. за нея, в Абу Даби получихме една от най-големите награди за иновативен продукт.
Оттогава разпространяваме тази вода в 37 държави, като, разбира се – тъй като е съвместна разработка с Китай – най-голямото количество, което изнасяме е за Китай. Освен това на изложението в Шанхай представихме и други продукти – хранителни, селскостопански, а също и инструменти, които се използват за тяхното производство, включително и специфични ножове, изработени ръчно от български производители по специален начин. Това са уникати, които досега сме представяли на различни изложения в цял свят и които са печелили много награди, тъй като те се изработват „на ръка” по специфична технология.
По този начин ние се опитваме да разнообразяваме продукцията от България, която представяме в Китай, с различни, нови видове стоки. През юни, представители на палатата бяхме на посещение в провинция Анхуей, където открихме български павилион. И именно там ми направи впечатление, че повечето продукти, които България представя в Китай, са на основата на българското розово масло, тоест – нямаме достатъчно други разнообразни стоки и производства.
А страната ни има много разнообразни възможности. Направи ми също така впечатление, че нямаме продукт, който може още от пръв поглед „да грабне” посетителя. Продукт, който да е на по-достъпна цена.
Защото, знаем, че цената на розовото масло не е никак малка и не се купува достатъчно. И затова решихме да използваме розовото масло и българската роза по-специално, за изработването на нещо по-атрактивно и по-полезно, което ще се хареса на китайската публика. Но нека това да остане изненада за китайските и чуждестранни гости на Шанхайското изложение! Надявам се, че с участието си в Шестото изложение за внос ще направим следващата крачка и ще засилим сътрудничеството си с китайски партньори, с различни фирми и компании, ще сключим нови договори и споразумения.
– Българо-китайската търговско промишлена палата има голям принос за повишаване интереса на китайски туристи към България и обратно. Разкажете ни повече за този проект?
– Преди няколко месеца Българо-китайската търговско-промишлена палата участва в изложение, свързано с възможностите за туризъм между България и Китай в град Нинбо.
Искам да посоча и резултатите от това наше участие тогава – вече имаме няколко групи туристи от Китай, които посещават не само България, но и Балканския регион – Македония, Сърбия, Косово, но за първи път всъщност българска компания организира тези екскурзии, тъй като досега такива бяха инициирани и организирани от компании на други страни, например албански. Така че смятам, че имаме доста голям напредък в организирането на китайски групи туристи за обиколка на няколко страни от балканския регион, разбира се и в България.
– Какви други събития предвиждате и какви участия ще има ръководената от Вас Българо-китайска палата след изложението в Шанхай?
– Непосредствено след участието на палатата на Шестото международно изложение за внос в Шанхай, от 10 до 15 ноември в град Нанкин ще се проведе изложение, което е организирано от няколко фирми, които бяхме на посещение в град Нинбо. Тогава се обединихме около решението да направим съвместно експо, по време на което да покажем някои нови продукти.
След това – от 15 до 19 ноември, делегация от представители на български компании ще участва в Chinahigh-techexpo – изложение за високи технологии, в Шънджън.
Нашата палата, заедно с представители на Европейската комисия, както и няколко организации от други страни, ще се опитаме да представим някои от най-добрите предприятия от България.
Целта ни е да покажем възможностите на българските компании в сферата на високите технологии, за да можем да привлечем китайски инвестиции и да сключим споразумения за сътрудничество.
Очаква се също така в края на този месец да пристигне в Пекин новият български посланик, който има много добри идеи, има и дълъг опит в дипломатическата дейност и се надяваме, наистина, заедно с нашите предложения за различните активности, както и тези на българското посолство да постигнем по-широко сътрудничество с нови китайски компании и организации в търговията и инвестиционното партньорство. Китай е голяма страна, ние имаме нужда от нея и наистина намеренията ни са да работим сериозно и да си сътрудничим с китайските компании.
Вече всички сме свидетели на факта, че Китай все повече се отваря към другите страни и възможностите там са огромни и ние задължително следва да се възползваме от тях!