Председателят на парламента на Виетнам ще посети България
Председателят на Народното събрание на Социалистическа Република Виетнам Вуонг Дин Хуе ще посети България по покана на председателя на парламента Росен Желязков. Започващата утре визита, чиято официална част ще е на 25 и 26 септември, включва срещи на най-високо равнище – с президента Румен Радев, премиера акад. Николай Денков, с председателя на НС Росен Желязков и лидери на парламентарни групи, сред които Десислава Атанасова (ГЕРБ-СДС) и Корнелия Нинова (БСП). Предвидени са срещи в Бургас, където гостът ще бъде запознат с икономическото развитие на града и региона от кмета Димитър Николов. Предвидени са срещи с виетнамци, работещи и живеещи у нас, както и лекция на госта в УНСС. Очаква се подписване на двустранни споразумения. Това съобщиха от Посолството на СР Виетнам в София.
Председателят на виетнамския парламент Вуонг Дин Хуе е роден през 1957 г. По образование и професия е икономист, има докторат от Университата на Братислава, Словакия. Преподавател и професор във Факултета по счетоводна отчетност на Университета в Ханой и декан на този факултет. По-късно е работил като заместник и главен държавен финансов контрольор и като министър на финансите и вицепремиер на СР Виетнам, както и като първи секретар на Ханойския градски комитет на управляващата Виетнамска комунистическа партия. Член на нейното висше ръководство и председател на Комисията по икономика към Политбюро на ЦК на ВКП, а от 2021 г. и председател на Законодателната власт на Републиката.
ЗЕМЯ припомня, че преди дни нашият парламент ратифицира Споразумението за взаимна защита на инвестициите между Европейския съюз и Социалистическа Република Виетнам, което отваря широки възможности за икономизиране на нашите двустранни отношения и ръст във взаимния стокообмен, който към момента е на равнището от около 200 милиона долара годишно.
България има традиционно добри отношения с Виетнам и е една от първите държави в света, признала независимостта на тази държава – това се случва в началото на 1950 година. В по-късни години България подпомагаше Виетнам в тежките за него периоди на война, а над 30 хиляди виетнамски студенти и работници свързаха съдбата си с България. Днес част от тези приятели на България са водещи учени, специалисти, политици, държавни служители и представители на държавните предприятия и бизнеса.
В последните години Виетнам, който развива системата на социалистическа пазарно ориентирана икономика, бележи сериозен стопански ръст, както и активност в дипломатическите отношения – през последните месеци виетнамският премиер посети Китай и се срещна с китайския лидер Си Дзинпин и премиера Ли Цян, а президентът на САЩ Джо Байдън посети Ханой в началото на септември, подобни високи по ранг дипломатически срещи са осъществени с Италия, Австрия, Аржентина, Иран, Индонезия, Република Корея и други.
Европейският съюз днес е пети по големина търговски партньор и третия по големина експортен пазар на Виетнам. Виетнам е най-големият търговски партньор на ЕС в АСЕАН. През 2022 г. търговският оборот достигна 62,4 милиарда щатски долара, увеличение с 9,8% в сравнение с 2021. ЕС е петия сред най-големите инвеститори във Виетнам.