Президентът очаква в България да има клон на китайска банка и директна авиолиния Пекин-София
Президентът участва в откриването на търговско изложение на водещи китайски компании в сферата на технологиите, иновациите, дигитализацията, транспорта и енергетикатa. Държавният глава подчерта, че КНР е наш стратегически партньор
Президентът Румен Радев очаква да бъде открит клон на китайска банка в България, както и директна авиолиния Пекин-София, за да се активизират бизнес отношенията между двете страни.
По време на изложение на водещи китайски продукти и услуги и българо-китайски бизнес срещи в НДК, държавният глава отбеляза, че то се провежда в годината, в която отбелязваме 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай.
“Не трябва да забравяме факта, че България е втората държава в света, признала Китайската народна република. Даже се шегувам, че първата държава вече не съществува формално и на практика ние сме първата държава. Тази годишнина ни дава повод да разгледаме нашите отношения и вярвам, че днешните срещи по време на това събитие ще задълбочат и разширят това сътрудничество”, каза Радев.
Президентът се надява, че срещите по време на изложението ще доведат и до практически измерения в отношенията на България и Китай.
Той припомни, че по време на официалната си визита в Пекин през 2019 г. е подписал заедно с китайския си колега Си Дзинпин декларация за установяване на стратегическо партньорство между България и Китай.
“След тази декларация все още очаквам някои неща да се случат. На първо място, да имаме клон на китайска банка в България, за да има активизация на бизнес отношенията и на второ място да имаме директна авиолиния между Пекин и София, за да се увеличи бизнесът и туризмът”, каза държавният глава.
Той припомни, че по време на официалната си визита в Пекин през 2019 г. е подписал заедно с китайския си колега Си Дзинпин декларация за установяване на стратегическо партньорство между България и Китай.
“След тази декларация все още очаквам някои неща да се случат. На първо място, да имаме клон на китайска банка в България, за да има активизация на бизнес отношенията и на второ място да имаме директна авиолиния между Пекин и София, за да се увеличи бизнесът и туризмът”, каза държавният глава.
“Като гледам мащаба на днешния форум, мисля, че скоро това ще се случи и най-вече обещаващо е силното присъствие днес. През последните години Китай се утвърди като много важен партньор на България и България гледа с огромно уважение на Китай”, отбеляза Радев.
Той припомни, че от юни в България има индустриално присъствие с отваряне на завода в Пловдив за алуминиеви компоненти за електрически автомобили.
“Надявам се това да е първата, но не и последната стъпка и че тепърва ще имаме взаимноизгодно сътрудничество. Изложението, което видяхме, свидетелства за огромния успех на Китай, особено в производството на електрически автомобили. България през последните години бележи също огромен успех и за нас автомобилостроителният сектор е един от най-бързо развиващите се в момента с над 350 компании и 11 на сто от БВП”, изтъкна президентът.
По думите му няма автомобил, който да е произведен в Европа и в който да няма компонент от България.
Според него сътрудничеството между България и Китай може да е не само в автомобилостроенето, но и в други области.
“България е един от центровете в Източна Европа за информационни технологии, също така за роботика, комуникационни технологии. Основният дял от българския износ е електрониката и мисля, че с обща работа отношенията ни могат да станат още по-сериозни. Имаме сериозни постижения и в Космоса. В областта на селското стопанство също можем да работим заедно, а България като процент в цяла Европа има най-много площи, подходящи за биоземеделие”, каза Радев.
По думите му България предоставя едни от най-добрите условия за инвестиции и като държава, и като подкрепа от местната власт. Също така има много добри условия за бърза регистрация на юридически лица.
“Няма да намерите друга страна в Европейския съюз, в която да има 10 на сто корпоративен данък, както и 10 процента данък върху доходите на физическите лица. От 264 общини, 152 се ползват с подкрепата на държавата за нулев процент данък печалба при инвестиране“, изтъкна държавният глава.
Радев призова китайските фирми да се възползват от тези условия за правене на бизнес в България.
Той очерта и успехите на българските студенти и ученици, които печелят медали, както и наличието на висококвалифицирани специалисти у нас.
“Много са възможностите. Надявам се, че на днешния бизнес форум всичко това ще се дискутира. Вярвам, че днес ще се откроят още нови възможности и тук става въпрос именно за диалог. Искам да споделя очакванията на България да имаме още по-балансирана търговия. България може да направи още много при облекчаване на всички процедури за балансиран стокообмен, който към момента е четири милиарда долара и ако продължаваме така, в рамките на обозримо бъдеще ще станат 10 милиарда долара”, отбеляза президентът.
Той акцентира и върху факта, че вторият по големина граничен пункт в света като обем е между България и Турция, и през него минава целият стокообменен поток от Азия към Европа и обратно.
По думите му по отношение на енергетиката България е най-доброто място в целия регион, защото изнася енергия и има много балансиран енергиен микс, който ще продължи да се развива.
През последните години Китай се утвърди като стратегически партньор на България и ние се отнасяме с огромно уважение към неговата хилядолетна история, култура, традиции и впечатляващото икономическо и научно-техническо развитие на страната през последните години. Това допълни президентът Румен Радев по време на откриването на търговско изложение на водещи китайски компании, лидери в областта на технологиите, иновациите, дигитализацията, банковото дело, логистиката, транспорта и енергетиката. Форумът е част от събитията у нас по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай и има за цел насърчаване на двустранното сътрудничество в областта на инвестициите. Преди откриването на изложението държавният глава проведе среща с представители на китайските компании, участващи във форума. В срещата участва и посланикът на Китайската народна република у нас Дай Цинли.
Държавният глава изтъкна значителния потенциал на сътрудничеството между България и Китай и сподели, че в разговора с посланик Дай Цинли при връчването на нейните акредитивни писма, двамата са стигнали до общото убеждение за организацията на бизнес форума. Румен Радев поздрави посланика за мащаба и обхвата на събитието, организирано за кратък период от време, като сподели очакванията си то да допринесе за задълбочаване и разширяване на сътрудничеството между България и Китай и да придаде практически измерения на съвместната декларация за стратегическо партньорство, подписана на най-високо равнище по време на визитата на българския държавен глава в Китай през 2019 г. Президентът Радев припомни изразената тогава от него пред президента Си Дзинпин амбиция в България да бъде открит клон на китайска банка, който да допринесе за активизация на бизнес отношенията и да бъде гарант за тяхната стабилност. Румен Радев изтъкна още и перспективите на откриването на директна авиолиния между Пекин и София, която да насърчи комуникацията между бизнеса и туризма.
Като предпоставка за развитие на индустриалното сътрудничество в сферата на автомобилостроенето, президентът открои започналият работа през юни високотехнологичен завод за алуминиеви части за автомобили в „Тракия икономическа зона“. България има повече от 350 компании в аутомотив сектора и над 80 хил. заети, което представлява 11 % от БВП. „Няма вече кола, произведена в Европа, която да не използва компоненти, произведени в България“, посочи президентът. Държавният глава изрази удовлетворение и от това, че през последните години се наблюдава значителен ръст на търговския стокообмен между България и Китай – към 2015 г. стокообменът между двете държави е бил около 1.7 млрд. щатски долара, а за 2023 г., той възлиза на около 4 млрд. щатски долара.
Президентът изтъкна предимствата на България да привлича инвестиции като един от центровете в Източна Европа за развитие на информационните и комуникационните технологии и роботиката, а също така и благоприятните макроикономически условия и данъчна политика – 10% корпоративен данък, при среден такъв в ЕС от 20.9%, ниския данък върху доходите на физическите лица от 10%, а в 152 общини с висока безработица има нулев процент данък печалба за инвестиции. „България се състезава с огромен Китай, Русия и САЩ на световните олимпиади по математика, лингвистика, информационни технологии и печели призови места, което е показател за нашите възможности“, посочи Румен Радев като открои огромния потенциал на младите хора у нас и на високото качество на българското образование.
Държавният глава подчерта също така, че страната ни е първа в Европа по процент площ от своята територия, подходяща за биоземеделие и открои перспективите на партньорството в областта на селското стопанство и увеличаването на българския износ на селскостопански продукти за Китай. Президентът изрази и очакването си да бъдат облекчени процедурите за износ, особено за селскостопанските продукти, което да допринесе за разширяване на пазарните позиции на страната ни в Китай. В приветствието си към форума Румен Радев обърна внимание още на предимствата и потенциала на България в областта на енергийната и транспортната свързаност и стратегическото разположение на страната ни като ключов фактор за устойчивото развитие на търговско-икономическото сътрудничество.