Президентът Путин: Има риск от ядрена война, ако Западът изпрати войски в Украйна
Всеки, който се опита да нахлуе в Русия, ще понесе по-тежки последици, отколкото през Втората световна война, предупреди руският лидер в посланието си пред Федералното събрание на РФ
Руският президент Владимир Путин започна годишното си обръщение към руския парламент, предадоха ТАСС и Ройтерс.
Путин говори днес пред двете камари на Федералното събрание – Държавната дума и Съвета на Федерацията, половин месец преди президентските избори в Русия на 17 март, на които се очаква да бъде преизбран на поста за нов мандат до 2030 г.
Очаква се руският президент по-конкретно да очертае основните стратегически линии на политиката на страната през следващите години, отбелязва Франс прес.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Путин: До пет години делът на бедните да спадне до 7% от населението
В началото на речта, излъчвана по телевизията, Путин приветства националното единство, като увери, че голямо мнозинство от руснаците подкрепят т. нар. специална военна операция в Украйна. Ние “защитаваме своя суверенитет и сигурност и защитаваше нашите сънародници” в Украйна, увери руският президент, цитиран от Асошиейтед прес.
Путин, който произнася обръщението си малко повече от две години след началото на войната, почете с минута мълчание паметта на руските военни, убити в съседната страна.
“Военните възможности на (руските) въоръжени сили са увеличени многократно. Те напредват уверено в няколко посоки” на фронта, каза руският президент пред политическия елит на страната.
Западът иска да отслаби Русия отвътре, предупреди Путин, цитиран от Ройтерс.
Руският президент повтори също, че страната му е готова на преговори със Съединените щати за стратегическата стабилност, но не и под принуда.
Путин предупреди и за риск от ядрена война, ако НАТО изпрати войски в Украйна.
По-рано френският президент Еманюел Макрон спомена за такава възможност. Идеята обаче бе отхвърлена от Запада като цяло, включително от Съединените щати.
Русия ще трябва да укрепи своя Западен военен окръг след присъединяването на Швеция и Финландия към Алианса, каза още той.
Руският президент имаше предвид разполагането на допълнителни военни сили близо до границите на страната си с държави, членуващи в НАТО, отбелязва Ройтерс.
Всеки, който се опита да нахлуе в Русия, ще понесе по-тежки последици, отколкото през Втората световна война, защото страната сега разполага с оръжия, които могат да поразяват цели на вражеска територия, изтъкна той.
В същото време Путин каза, че Русия ще засили връзките си с арабските държави и Латинска Америка.
Две седмици преди президентските избори, руският президент също така предложи по-високи детски надбавки и други мерки за семейно подпомагане, посочва Ройтерс.
Стратегическите ядрени сили на Русия са в състояние на пълна готовност . Русия води справедлива битка за своя суверенитет и сигурност. Това каза руският президент Владимир Путин.
„Бойните способности на руските въоръжени сили се увеличиха многократно по време на специалната операция”, каза Путин.
Държавният глава уточни, че по време на бойните действия в зоната на Северния военен окръг вече е използван хиперзвуковият ударен комплекс с морско базиране „Циркон“.
Освен това, посочи президентът, в зоната на специалната военна операция ефективно се използва хиперзвуковата ракетна система „Кинжал“. Завършват и изпитанията на крилатата ракета “Буревестник” и системата “Посейдон”.
Стратегическата ракетна система “Сармат”, според президента, също е доставена на войските и скоро ще бъде демонстрирана на бойно дежурство.
“Първите доставки на комплексите “Сармат” са направени. Скоро ще ги демонстрираме на бойно дежурство”, каза Владимир Путин.
Президентът Владимир Путин смята, че в лицето на САЩ Русия си има работа с държава, чиито управляващи среди предприемат открити враждебни действия срещу нея.
“Те сериозно ще обсъждат въпроси на стратегическата стабилност, като същевременно се опитват да нанесат стратегическо поражение на Русия на бойното поле”, припомни Путин.
„Следователно имаме всички основания да смятаме, че думите на днешните американски власти за предполагаемата им заинтересованост от преговори с нас по въпросите на стратегическата стабилност са демагогия“, каза Владимир Путин. В навечерието на президентските избори в САЩ те просто искат да покажат на гражданите си, че все още управляват света, каза Путин.
Посланието до Федералното събрание ще съдържа не само непосредствени планове, но и стратегически цели. Всяко послание до Федералното събрание е преди всичко поглед в бъдещето. Ще говорим не само за нашите близки планове, но и за стратегически задачи за увереното дългосрочно развитие на страната.”
Путин нарече политическата система на Русия един от стълбовете на нейния суверенитет.
„В самото начало на специалната военна операция абсолютното мнозинство от руснаците подкрепиха неговото прилагане и хората са категорични в този избор. Заедно можем всичко!“, подчерта Путин. Според него в руското общество преобладават ценности като милосърдие, взаимна подкрепа и солидарност.
„Днес, продължи държавният глава, Русия защитава своя суверенитет и сигурност и решаващата роля в тази борба принадлежи на гражданите, които демонстрират единство и лоялност към страната. Те работят в производството на три смени – колкото трябва на фронта”, каза Путин. Той благодари на руснаците за всеотдайната им работа в интерес на държавата. Той също така благодари на бизнеса, който е дарил милиарди рубли за две години на доброволци и благотворителни фондации в подкрепа на бойци.
Държавният глава очерта оценката си за състоянието на страната и визията си за задачите за бъдещето в столичния Гостин двор.
Основните теми на изказването по традиция не бяха обявени предварително. В същото време Путин каза, че посланието „като се вземе предвид вътрешнополитическият календар“ ще постави задачи за следващите шест години.
Посланието на държавния глава на Руската федерация Владимир Путин към Федералното събрание беше излъчвано на живо на специални цифрови екрани, монтирани в редица големи градове в страната. По правило президентът отделя час или малко повече за речта си. През 2023 година обръщението продължи 1 час и 45 минути. То бе първото от началото на войната в Украйна и се превърна в едно от най-продължителните. Рекордът за най-дълго послание на Путин е отпреди последните президентски избори в Русия през 2018 година. То продължи малко над 1 час и 55 минути. Най-краткото е от 2005 година – около 48 минути.