Президентът Путин участва в мащабен Културен форум в Санкт Петербург
Русия няма враждебни народи и враждебни култури, има само враждебни политически елити, подчерта руският лидер пред участници от 80 държави, и обяви, че прозорецът за сътрудничество с Европа не е затворен
Близо 80 държави са участвали в IХ международен културен форум. Форумът на обединените култури се превърна в най-представителния в цялата си история. Събитието се състоя от 16 до 18 ноември в Санкт Петербург, съобщи ТАСС.
Сред участниците от около 80 страни са били изтъкнати режисьори, артисти, музиканти, водещи експерти, ръководители на най-големите културни организации в Русия и други страни. Програмата включвала три тематични блока: „Познание на историята чрез културата“, „Изкуственият интелект – заплаха или благо за културата“ и „Традиционната култура като основа за изграждане на цивилизовано общество“.
В първия ден на форума ръководителят на руското Министерство на културата Олга Любимова подписа споразумения за сътрудничество с министерствата на културата на Гвинея, Джибути, Лаос, Еритрея, Таджикистан и Южна Осетия.
На 17 ноември бяха наградени лауреатите на първата награда на Ермитажа „За постижения в областта на културата и изкуството, опазването на културното наследство и укрепването на международния културен диалог“. Наградата вече ще се присъжда всяка година на двама емблематични дейци на културата в Русия и света.
„Форумът, който събра представители от около 80 страни по света, беше най-представителният в цялата му история. И значението му беше подчертано и от факта, че за първи път в историята на Санктпетербургския международен културен форум президентът на Руската федерация участва не само като патрон, но и като събеседник“, разказа специалният представител на руския президент по въпросите на международното културно сътрудничество Михаил Швидко.
Той отбеляза, че в кулоарите на форума са били изразени много инициативи и съображения, които ще повлияят на международното сътрудничество на Русия с по-голямата част от страните.
Швидко също нарече много информативна дискусията на форума с руския президент Владимир Путин, в която участвали представители както на приятелски, така и на неприятелски държави.
„Президентът както и преди каза, че Русия няма враждебни народи и враждебни култури, има само враждебни политически елити. И смятам, че това до голяма степен е важна преценка, която предполага, че Русия е непредубедена по отношение на сътрудничеството с цялата световна общност. На въпроса дали Русия ще затвори прозореца си към Европа, който е отворил Петър Велики, президентът отговори, че сме отворени за сътрудничество с всички страни. Ако духа от прозореца, можем да го затворим малко, но няма смисъл да се затваря напълно“, цитира Швидко думите на президента Путин.
Тази година форумът се проведе след тригодишно прекъсване, като получи актуализирано име – Форум на обединените култури. Както съобщи по-рано министърът на културата на Русия Олга Любимова пред ТАСС, във форума са участвали гости от Беларус, Великобритания, Индия, Иран, Испания, Италия, Китай, Сърбия, Турция, Франция, Южна Африка, Япония и др.