Президентът Радев: Зеленият преход не трябва да е за сметка на хората
На Световния форум по климата в Дубай, държавният глава подкрепи инициатива за развитие на ядрената енергетика
„Ядрената енергия дава независимост, автономност и сигурност на всяка страна“, заяви президентът Румен Радев по време на официалното представяне на Декларация за тройно увеличаване дела на ядрената енергия до 2050 година. Събитието на най-високо равнище се проведе в рамките на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP 28) в Дубай, Обединени арабски емирства. Държавният глава Румен Радев ръководи българската делегация на световния форум.
Приетият от 22 държави документ подчертава важната роля на ядрената енергетика за постигане на въглеродна неутралност и поставя амбицията за утрояване на ядрените мощности в световен мащаб в периода 2020 г. до 2050 г. с цел ограничаване на повишаването на средната температура на повърхността на Земята до 1,5°С. Подкрепящите декларацията страни освен България са Гана, Канада, Корея, Мароко, Молдова, Монголия, Нидерландия, ОАЕ, Обединеното кралство, Полша, Румъния, САЩ, Словакия, Словения, Украйна, Унгария, Франция, Финландия, Чехия, Швеция, Япония. Сред участниците в събитието бяха президентът на Франция Еманюел Макрон, на Полша Анджей Дуда, президентът на Румъния Клаус Йоханис, премиерът на Швеция Улф Кристерсон, специалният пратеник на САЩ по въпросите на климата Джон Кери и други.
Българският президент отбеляза необходимостта от декарбонизиране на икономиката, която обаче изисква значителни инвестиции във възобновяеми енергийни източници като слънчеви и вятърни инсталации, чийто капацитет обаче е ограничен. „Възможностите за развитие на този вид възобновяеми енергийни източници е препятстван от редица фактори – метеорологичните условия, липсата на достъпни технически решения за съхраняването на енергията, както и финансови ограничения“, изтъкна държавният глава.
Президентът Радев подчерта, че България подкрепя съвместната инициатива, тъй като тя обединява усилията за преодоляване на предразсъдъците спрямо ядрената енергия. Държавният глава открои опита на страната ни, в която вече 5 десетилетия безопасно и ефективно функционират ядрени реактори. „Разбирам притесненията на някои правителства, но като президент на държава с успешен опит, убедено твърдя, че ядрената енергия е безопасна и няма място за страх и притеснения“, заяви държавният глава.
„Можем да постигнем климатичните цели само ако приемем реалността и приложим мъдри и постижими решения за нашето бъдеще“, подчерта още Румен Радев и призова за обединени усилия в тази насока.
Основното предизвикателство пред прехода към зелена икономика е да гарантираме, че тази трансформация няма да доведе до компромиси със стандарта и качеството на живот на гражданите и с конкурентоспособността. Това заяви президентът Румен Радев на Срещата на върха за климата по време на 28-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP 28). Държавният глава ръководи българската делегация на световния форум, който тази година се провежда в Дубай, Обединени арабски емирства.
„Екстремните климатични явления налагат решителни действия“, посочи президентът и подчерта, че справянето с тези предизвикателства изисква съвместни действия и цялостен подход, които да доведат до устойчиви нисковъглеродни икономически модели. По думите на държавния глава обаче постигането на въглеродна неутралност трябва да обхваща много по-широк спектър от цели, освен ограничаването на парниковите емисии. Той призова за прилагане на най-новите технологични постижения и даде пример с иновативните технологии за декарбонизация, представени на националния павилион на България в рамките на COP 28, който президентът откри вчера.
Държавният глава подчерта, че за да бъде преходът към нисковъглеродна икономика отговорен, е необходимо образователните, здравните и социалните системи също да бъдат адаптирани, така че да защитят най-уязвимите слоеве от населението.
Във връзка с очакваното решение по време на COP 28 за председателството на COP 29, президентът Румен Радев посочи, че България, като една от страните кандидати, ще продължи конструктивно и отговорно да търси компромис в процеса, след безпрецедентната ситуация, в която поради вътрешни противоречия и взаимно блокиране на кандидатурите, решение все още не е взето.