Президентът Радев се срещна с космонавтите от “Интеркосмос”
Полетът на ген. Георги Иванов нареди България сред космическите нации, припомни държавният глава на срещата на летците-космонавти на някогашните социалистически държави
Президентът Румен Радев се срещна с космонавтите по програмата „Интеркосмос“ и представители на техните семейства, съобщиха от прессекретариата на държавния глава, съобщи БТА.
Сред тях бе и първият български космонавт Георги Иванов. Повод за срещата са три космически годишнини. През 2024 г. се навършват 45 години от полета на Георги Иванов, 55 години от създаването на Института за космически изследвания и се провежда 20-ата Международна научна конференция „Космос-Екология-Сигурност“ в София, допълват от президентството. На срещата присъства и съпругата на държавния глава Десислава Радева.
България ще продължи да утвърждава и надгражда своите традиции в космонавтиката и космическите изследвания като фактор за стимулиране на общественото развитие и науката, заяви Румен Радев.
Държавният глава подчерта по време на срещата огромното значение на изследването на космоса за развитието на човечеството, тъй като съвременният начин на живот е напълно свързан с резултатите от тази научна дейност. Радев открои и приноса на страната ни в тази сфера, тъй като в много космически мисии са включени прибори или апаратура, създадени с подкрепата на български учени. Във връзка с това президентът изрази и амбициите на страната ни за присъединяване към Европейската космическа агенция наред с редица други европейски страни.
Румен Радев посочи също така ролята на полетите на българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров за повишаване на обществения интерес у нас към космоса, развитието на науката и образованието. Страната ни е третата в света, започнала да произвежда космическа храна. Обща бе оценката, че независимо от напрежението в отношенията между водещите държави в космическите изследвания, изследването на космоса е немислимо без международно сътрудничество и то дава надежда за възстановяването и укрепването на мира. Откроено бе и повишаването на интереса на младите хора по света към космическите изследвания през последните години.
В срещата участваха космонавтите ген.-лейт. Георги Иванов, полк. Красимир Стоянов (дублиращ космонавт на Александър Александров), бригаден генерал Берталан Фаркаш (Унгария), полк. Владимир Ремек (Чехия), генерал – майор Думитру Прунариу (Румъния), командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров и директорът на Института за космически изследвания и технологии проф. д-р Георги Желев.
Георги Иванов подари на държавния глава снимка на Земята, направена по време на неговия исторически полет през 1979 г. В присъствието на държавния глава Георги Иванов беше удостоен с международен знак на космонавта от Думитру Прунариу.
Вчера президентът Румен Радев и директорът на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) Бил Нелсън обсъдиха възможностите за разширяване на международното сътрудничество в областта на космическите изследвания и технологии.
Данните от изследването на Космоса и свързаните с това технологии намират все по-голямо приложение в ежедневието ни и България ще продължи да развива своя потенциал, включително чрез задълбочаването на международното сътрудничество с водещите страни в тази сфера, посочи Радев.
Президентът Румен Радев написа във Фейсбук: Историческият полет на Георги Иванов преди 45 години нареди България сред космическите нации в света. Страната ни има десетилетни традиции в изследването на космоса и ще продължи да ги надгражда като фактор за стимулиране на общественото развитие и науката. В множество космически мисии са включени прибори или апаратура, създадени с подкрепата на български учени. За мен беше чест да се срещна с първия български космонавт и негови колеги от програмата „Интеркосмос“ само ден след като разговаряхме с ръководителя на НАСА Бил Нелсън за възможностите за разширяване на партньорството с България. Изследването на космоса е немислимо без международно сътрудничество, а то дава надежда за възстановяването и укрепването на мира в глобален план.