Президентът: Служебният кабинет събра 180 милиона данък от “Лукойл” и свали цената на горивата
“За „Лукойл“ искам да кажа само следното – как назначеното от мен служебно правителство успя да убеди „Лукойл“ най-сетне да регистрира своята икономическа дейност в България, да внесе авансово 180 млн. корпоративен данък” – това заяви президентът Румен Радев пред журналисти след церемонията по случай отбелязването на 145 години от създаването на Българския червен кръст. „При положение че за всички предходни 20 години такъв данък, събран е в размер на 70 млн.“, посочи президентът.
„Как успя това правителство да гарантира устойчивата работа на рафинерията и да свали цените от 3,50 лв. на 2,40 лв., а сегашните управляващи не могат“, коментира Румен Радев.
„Време е вече да се задават правилните въпроси, и то към когото трябва“, каза още държавният глава.
България задължително трябва да развива своята ядрена енергетика. Но за да бъде този процес устойчив, ефективен и ефикасен, трябва да се проучат, анализират и съпоставят всички възможни варианти по редица важни параметри – локация, лицензии, безопасност и най-вече време и средства за изграждане.
Според него това не се случва. Явно АЕЦ ще се изгражда като магистралите – на тъмно, заяви Радев.
В несекващите караници за влияние, пари, постове управляващите забравят най-важното – че носят отговорност преди всичко за сигурността и благосъстоянието на хората. Националната сигурност изисква управлението да гледа отвъд постовете, своите интереси и мандати и да върне фокуса си върху проблемите на обществото. Това заяви държавният глава Румен Радев в отговор на журналистически въпроси днес.
Попитан за прекратяването на дерогацията за доставки на петрол към „Лукойл Нефтохим“, президентът заяви, че има риск и от дефицит, и от повишаване на цени, но така и не са показани публично разчети за ефекта от такова решение. Държавният глава посочи, че липсват също аргументирани разчети и модели за важните промени в Закона за енергетиката, свързани пряко с благосъстоянието и устойчивото развитие на българската енергетика и икономика. „Точно и затова върнах закона в парламента за повторно обсъждане“, каза президентът.