Премиера на книга за Скобелев
Посланик Митрофанова награди от името на министър Лавров български журналист и писател
Генерал Михаил Скобелев е тясно свързан с България, има решаваща роля за освобождението на Плевен, Ловеч, Шипка-Шейново през Руско-турската война 1877 – 1878 г. Той е уникална личност, в краткия си живот за 38 години не губи нито едно сражение, нарежда се до пълководци като Суворов и Кутузов, отбеляза руският посланик у нас Н.Пр. Елеонора Митрофанова по време на представянето на току-що излезлия от печат албум-биография “Скобелев. Животът и славата на националния герой”. В тази богато илюстрирана луксозна книга за пръв път са събрани документи, картини и снимки за съдбата на голямата личност на Скобелев, за неговия мироглед, подчерта Митрофанова.
На български език книгата е издадена от ИК “Синева” на известния журналист, писател, поет, документалист, издател Христо Георгиев, чиято рубрика “Черно на бяло” с автентични документи вече 8 години се посреща с голям интерес от читателите.
Посланик Митрофанова връчи на Христо Георгиев Нагръден знак на руското външно министерство “За взаимодействие” и удостоверение към него, подписано от министър Сергей Лавров.
Той се присъжда за активна съвместна работа с руското МВнР за развитие на двустранното сътрудничество, за съдействие за укрепване на мира и дружеските отношения между държавите. Учреден е от външното министерство на Русия през 2014 г. с указ на президента на РФ от 2010 г.
Чрез посланик Елеонора Митрофанова Христо Георгиев благодари за отличието на руското министерство на външните работи и на министър Сергей Лавров. Изказа благодарност на хилядите си читатели и на д-р Румен Петков, главен редактор на сайта “Поглед инфо”, в който излиза рубриката “Черно на бяло”, както и на редактора й д-р Велиана Христова.
По време на срещата, която се състоя в Руския културно-информационен център в деня на рождението на Скобелев – 17 септември, бе направена конферентна връзка с авторите на книгата – руските историци С. Слипченко и А. Замостянов.
Двамата разказаха как са издирвали архивите за пълководеца, за неговата майка, която в България открива болници за ранените и намира смъртта си също у нас. Подчертаха, че общата ни история не може да бъде заличена и пожелаха на българите благоденствие.
Проф. Искра Баева очерта ролята на Скобелев в освободителната за нас война. Деветнадесети век и двадесети век са наситени с войни и доскоро мислехме, че те вече са зад гърба ни, но се оказа, че не е така. Затова днес е толкова важно да знаем и да помним историята, подчерта проф. Баева. София, чийто ден празнуваме на 17 септември, става столица, благодарение и на делото на Скобелев, каза тя.
Характерно е, че руските пълководци и дипломати, на чието име са назовани много улици в българските градове, са свързани не просто с историята ни, а със знаменателни дати в нея, отбеляза журналистката д-р Велиана Христова. Тя даде пример с Алабин, с чиито усилия се създава Самарското знаме, и с граф Игнатиев, чието лично дело е Сан Стефано. Сега русофобите у нас хулят граф Игнатиев, а иначе повтарят, че територията на България, приета в Сан Стефано е идеалът на българите. Този идеал е бил провален от западните сили в Берлинския конгрес, но Игнатиев – който лично съставя картата на България за Сан Стефано, няма как да е отговорен за това.
След срещата бе изложена и новата книга със стихове на Христо Георгиев – “Искри”, току-що издадена от изд. “Лаген” – Стара Загора, с великолепен предговор на журналиста и държавника Трифон Митев.