Приемът на китайското посолство се превърна в празник на приятелството между Китай и България
През изминалите 75 години Китай и България останаха добри приятели и се отнасят с уважение и доверие един към друг, подчерта в словото си Н. Пр. посланик Дай Цинли
Посолството на Китайската народна република даде на 27 септември прием по повод 75-годишнината от основаването на КНР и 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай.
Събитието се превърна в празник на традиционното българо-китайско приятелство и сътрудничество, издържало политическите промени на времето и продължаващо да се развива. Голямата зала на хотел „Рамада“ в София не бе достатъчна да побере множеството официални гости и многобройните български приятели на Китай.
Приема почетоха вицепрезидентът на България Илияна Йотова, президентът Георги Първанов, депутати от 50-ото народно събрание, конституционният съдия Янаки Стоилов заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, заместник министри и други високопоставени представители на властта, на културата и на бизнеса. Сред гостите бяха и издателят на в. „Китай днес“ проф. Светлана Шаренкова и председателят на Редакционния съвет проф. Димитър Иванов. Бяха поканени и редица окръжни управители и кметове на градове в страната, ръководители на политически партии и обществени организации. Тук бяха и мнозина чуждестранни дипломати, сред които посланикът на Русия Елеонора Митрофанова и посланици на други страни.
Н. Пр. Дай Цинли, посланик на Китай в България, произнесе интересна реч, в която сърдечно приветства официалните лица и гостите на приема и им изказа благодарност за участието в тържественото събитие. Тя подчерта, че през последните 75 години китайският народ, под ръководството на ККП, прокара пътя на модернизацията в китайски стил, като постигна бързо икономическо развитие и социална стабилност. От 2012 г. насам, под ръководството на ККП и начело с председателя Си Дзинпин, партията и страната постигнаха исторически успехи и промени с безпрецедентен мащаб, изграждайки силна икономика. Приносът на Китай към световния икономически растеж се запазва на ниво от около 30% през годините.
Н. Пр. Дай Цинли е впечатлена от проучване, което сочи, че България е с най-висок процент на положително отношение към Китай в ЕС. Бях поразена от големия интерес на българския народ към китайската култура и желанието му да засили сътрудничеството с нашата страна, сподели тя и изтъкна, че приятелството между хората служи като неизчерпаем стимул за развитието на двустранните отношения.
След това слово произнесе и вицепрезидентът на България Илиана Йотова, в което подчерта, че България и Китай продължават сътрудничеството си и уверено пишат историята на своето дългогодишно приятелство и сътрудничество. Рецептата за устойчивите българо-китайски отношения е взаимно доверие, уважение, желание за опознаване, диалог и партньорство.
Още по-ценна е тази рецепта в днешния все по-разделен и конфликтен свят. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави присъстващите на тържествения прием, организиран от Посолството на Китай. Тя изтъкна активните двустранни отношения в редица области, като посочи значителния ръст на търговския стокообмен през последните години. „Китай е стратегически партньор на България.
Това е ясно заявено в ключовата декларация, която през 2019 г. приеха президентите Румен Радев и Си Дзинпин“, заяви вицепрезидентът. Като пример за активното двустранно сътрудничество българският вицепрезидент посочи организирания наскоро и открит от българския държавен глава в София голям търговски форум на водещи китайски компании, лидери в областта на технологиите, иновациите, дигитализацията, банковото дело, логистиката, транспорта и енергетиката.
Илияна Йотова припомни и българската амбиция, изразена от президента Радев пред президента Си Дзинпин за откриването на клон на китайска банка, както и директна авиолиния София – Пекин. „Стратегическото географско положение на българската държава й отрежда ролята на мост между Европа и Азия. България може да бъде посредник в задълбочаването на отношенията между страните от Централна и Източна Европа и Китай“, убедена е вицепрезидентът Йотова. Тя коментира и активните контакти в областта на културата чрез дейността на Институт „Конфуций“ и Китайския културен център в София. По-често да препрочитаме уроците на миналото и да черпим от мъдростта на дълголетните ни цивилизации“, напомни вицепрезидентът, като не пропусна да спомене и важната роля за двустранните отношения на българската редакция към Китайската медийна група, която чества 50 години от създаването си.
Попитан от в. „Китай днес“ за впечатленията му от приема, президентът Георги Първанов заяви: „Това е едно забележително събитие в нашия културно-политически календар. Очевидно е, че ние, българите, обичаме китайския народ. Това събитие е продължение на традицията от времето, когато първи сме признали КНР. Надявам се, че като виждам тук много политици, икономисти и дипломати, да можем да надградим отношенията в икономически и културен план“, каза Георги Първанов.
До тържеството бяха изпратени поздравителни адреси от Росица Кирова, заместник-председател на 50-ото НС, и от Атанас Зафиров, изпълняващ функциите на председател на БСП. На събитието присъства заместник-кметът на община Русе Златомира Стефанова, която връчи поздравителен адрес от името на кмета Пенчо Милков.
На приема бе изнесена впечатляваща културна, музикална и танцова програма, в която участваха китайски студенти певци от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, ученици от 140. СУ „Иван Богоров“ изпълниха български и китайски народни танци. Състоя се и дефиле на народни носии от Китай и България „Пътят на коприната“ с участници от 18. СУ „Уилям Гладстон“, студенти от Китай в България и участници в конкурса „Мис Родина“ на фестивала на киселото мляко в Момчиловци.
Гостите на приема се насладиха и на разнообразните и вкусни китайски ястия и сладкиши, поднесени от домакините на приема.
Любомир МИХАЙЛОВ