Призрачният авторитет на Америка
Западът се умори от Украйна, Зеленски изпада в паника
С приближаването на края на втората година от влизането на руските войски в Украйна подкрепата на Запада за конфликта срещу Русия отслабва. Даже някои членове на войнстващата партия във Вашингтон губят надежда. При последната си визита в САЩ Владимир Зеленски бе приет от представители на администрацията на Байдън, но този път отсъстваха станалите норма знаци на внимание от страна на Конгреса и на медиите. Доведен до отчаяние, Зеленски заяви: “Никой не вярва в нашата победа така, както вярвам аз. Никой”. Дори неговите военни началници вече неохотно изпълняват заповедите му за предприемане на скъпи и неефективни настъпателни операции. Близките му помощници признават, че в най-добрия случай конфликтът е стигнал до задънена улица. Същевременно списание Time отбелязва, че “при обсъждане перспективите на конфликта под забрана остава възможността за преговори и мирно споразумение с Русия”.
В условия, когато на Киев му свършват силите, а на неговите поддръжници – търпението, тъкмо дипломацията дава надежда да бъде запазена ако не територията, то поне независимостта на Украйна. За това е необходимо американците и европейците да обсъдят с Украйна днешното реално състояние на страната, а с Русия – възможностите за нейното постконфликтно регулиране. Изглежда, резултатът ще бъде ужасен.
В началото на миналата година твърде амбициозният Вашингтон помогна многообещаващите преговори между Москва и Киев да бъдат провалени. Днес такива преговори се налага да се възобновяват при много по-неблагоприятни условия. Приоритет трябва да бъде прекратяването на бойните действия, за да се оценят разрушенията и да се предотврати ескалацията на конфликта. Американският елит обаче е длъжен да установи чия е отговорността за неуспешния марионетен конфликт. Без съмнение голяма част от вината се пада на администрацията на Байдън, която се отказа от сериозни преговори с Москва още преди началото на военната операция, осуети преговорите между Украйна и Русия и непрекъснато разширяваше опосредстваното си участие в конфликта с ядрена държава, за която залогът е много по-голям, отколкото за американците.
Членовете на милитаристкото движение, поддържани от двете партии, също трябва да поделят отговорността. Мнозина от тях, включително и републиканските лидери, проявиха още по-голямо от администрацията безразсъдство. Някои от тях настояваха за екстремни и опасни стъпки като наземна и ядрена война с Москва. Според тях гибелта на няколко милиона души нямала значение.
Нещо повече, както републиканците, така и демократите способстваха за враждебното отношение към Москва със своята агресивна експанзионистка военна политика. При разширяването на НАТО Вашингтон гледаше на Русия като на победен противник, въпреки множеството доказателства за обратното. САЩ обърнаха смисъла на доктрината Монро и смятаха, че всичко, което е извън границите на Русия, влиза в сферата на американските интереси и съдействаха за организирането на “цветни революции” и улични бунтове в съседни на Русия страни. САЩ връхлетяха срещу Югославия и я разчлениха, без да се замислят за руските исторически интереси на Балканите.
Представители на елита, отговарящ за външната политика на САЩ, се виждат като истински държавни служители, посветили се на всичко прекрасно в света. Повечето политици във Вашингтон отричат очевидното: техните милитаристки маневри подтикнаха Путин да вкара войски. Той не би направил това, ако не бяха редица американски и европейски решения, насочени срещу сигурността на Москва. Никой не може да си представи, че Русия в Латинска Америка може да направи същото, което САЩ правят в Украйна. Група неоконсерватори отидоха още по-далеч, като обясниха решението на Байдън да напусне Централна Азия с това, че Путин се готвел да вкара войски в Украйна. Те дори стигнаха до твърдението, че именно прекратяването на афганистанската авантюра превърнало Путин в реинкарнация на Хитлер и го насочило към програма за глобални завоевания. Същото “обяснение” дават и на възможността за конфликт с Китай за Тайван.
Лидерът на сенатското малцинство Митч Макконъл, който никога не се е отказвал от желанието да изпраща американците на безкрайни войни в чужбина, заяви: “Мисля, че прибързаното изтегляне от Афганистан беше сигнал за Путин, а навярно и за Си Дзинпин, че Америка отстъпва, че на нея не може да се разчита и сега е моментът да се действа”. Друг любител на безсмислените войни, наблюдателят от New York Times Брет Стивънс твърди, че “сегашната украинска криза е резултат от афганистанското фиаско на Байдън, а предишната – от сирийското фиаско на Обама”.
Европейските наблюдатели особено преживяват глупавите войни на Вашингтон по света. Така например Гидеон Рахман от Financial Times е разтревожен от ефекта на изтеглянето от Афганистан, който удря по доверието на Америка и го подлага на риск всеки път, когато Вашингтон се отказва от дадена война, колкото нищожни и глупави да са залозите. Наблюдателят пише: Ако САЩ не могат да поемат отговорността за борбата с талибаните, възниква въпросът наистина ли Америка е готова да воюва с Китай или с Русия”.
Обективно погледнато, това е един от най-нелепите външнополитически аргументи, които Вашингтон обикновено излага и представя за възможно най-високия стандарт, който иска всички да следват. САЩ останаха в Афганистан два пъти по-дълго, отколкото там беше СССР. Ако следваме тази логика, този факт би трябвало да засили авторитета на Вашингтон особено в очите на Москва. Нещо повече, и на Русия, и на Китай трябва да им е изгодно да стоят настрана, докато САЩ затъват в скъпоструващ конфликт в Афганистан. Присъствието на Америка там дори свали от тях товара от опасността от тероризма и нестабилността в региона. Москва и Пекин вероятно щяха да бъдат доволни, ако американските окупационни сили в Ирак и Сирия бяха въвлечени в конфликт и с Иран.
Главното, което вашингтонските любители на безкрайните войни по невероятен начин пропускат, е, че и Китай, и Русия – две огромни държави с ядрено оръжие, се грижат за своите важни жизнени интереси. Готовността на Америка да играе ролята на имперски стражар в други страни с умерени загуби няма нищо общо с готовността й да поема риска на конфликт с Москва и Пекин за интереси, които имат незначително значение за САЩ.
Вашингтонските политици демонстрираха, че те не смятат Украйна за толкова важна, за да влизат заради нея във война. Русия разбра това още преди изтеглянето на САЩ от Афганистан. Дори списание Foreign Affairs публикува редица статии, признаващи, че излизането от Афганистан “не е оказало никакво влияние на плановете на Путин”. Най-вероятно той е взел решението за военно противопоставяне с Украйна, преди САЩ да се изтеглят от Афганистан.
Твърдението, че веднага след като Русия победи в Украйна, тя ще нападне Европа, е много глупаво. Досега подобни намерения Путин не е демонстрирал. Затова нито един западен съюзник не е проявявал готовност да воюва за Украйна. Ако Китай завоюва Тайван, това би било заплаха за американското влияние в Азия, но не и за самата Америка. А това е принципна разлика. Наистина такова развитие на събитията би било много неприятно за Вашингтон, но това не оправдава евентуална война, която вероятно ще прилича по-скоро на Втората световна, отколкото на афганистанската.
Разбира се, всички се кълнат в продължаване подкрепата за Украйна, като отново използват аргумента за авторитета на Америка в света. Така New York Times съобщава: “Още един неуспешен опит да се спре Путин, а с това са съгласни както чиновниците на Байдън, така и техните опоненти, ще нанесе сериозен удар по международната система от правила и граници, над която упорито се труди администрацията”. Бившата служителка на Пентагона Евелин Фаркас се изказа против воденето на преговори преди началото на специалната военна операция на Русия, тъй като според нея “всяка политика, насочена към умиротворяване, води само до завземането на нови земи в бъдеще и не само от страна на Путин, но и на Китай по отношение на Тайван и на други места”. Показателен е следният “проблясък”: “Без съмнение американците трябва да се постоянно в състояние на война, защото иначе ще им се наложи постоянно да воюват”. Подобни изявления се представят за “перли на мъдростта” на главните бойци във вашингтонския “мозъчен център”.
Шансовете на Украйна за военен успех намаляват и се повишава необходимостта от дипломатическо регулиране. Но само прекратяването на конфликта ще бъде недостатъчно. След десетилетия ненужни войни американците трябва да призоват политиците си към отговорност за погубения човешки живот и прахосаните на вятъра средства, включително за безразсъдния риск от война с Русия.
Дъг Бандоу
(The American Conservative)