Приключи руското председателство на Съвета за сигурност на ООН през юли
На 31 юли приключи председателството на Руската Федерация в Съвета за сигурност на ООН. В рамките на наситената му програма се проведоха три централни събития. Първите две се състояха с участието на руския външен министър Сергей Лавров, се казва в съобщение в сайта на ведомството mid.ru.
Както се казва в съобщението откритият дебат на високо равнище на 16 юли на тема „Многостранно сътрудничество в интерес на създаването на по-справедлив, демократичен и устойчив световен ред“ е потвърдил търсенето на съдържателно обсъждане на основите на възникващата многополярност и актуалността на задачата за укрепване на ООН-центричната система на международните отношения.
„На 17 юли беше организиран тримесечен открит дебат на Съвета по точка от дневния ред „Ситуацията в Близкия Изток, включително палестинския въпрос“ на ниво министри. Събитието беше посветено на разглеждане на изключително острата ситуация в региона, с акцент върху ескалацията на насилието в зоната на арабско-израелския конфликт и в интерес на намирането на изход от настоящата безпрецедентна криза“, гласи съобщението на руското външно министерство.
„По време на дебата на 19 юли на тема „Сътрудничество между ООН и ОДКБ, ОНД и ШОС“ зам.-министърът на външните работи Сергей Вершинин отбеляза важността на развитие на взаимодействието между ООН и конструктивните регионални организации. Фокусът остана върху украинската криза. На 9 юли по инициатива на западните страни се проведе заседание на Съвета за сигурност във връзка с трагичния инцидент в детската болница в Киев. По време на дискусията руската делегация отклони инсинуациите на опонентите си, като представи доказателства, че отговорността за инцидента е изцяло на украинската ПВО“, се казва още в доклада.
На 25 юли по инициатива на Русия се е провело заседание на Съвета за „напомпване“ на Украйна със западни оръжия, което отдалечава перспективите за разрешаване на конфликта и увеличава броя на жертвите.
През юли Съветът за сигурност прие четири резолюции:
– За фокусиране на оръжейното ембарго в Централноафриканската република върху незаконни въоръжени формирования;
– За удължаване на мандата на мисията на ООН в Ходейда (Йемен);
– За удължаване на мандата на Интегрираният офис на ООН в Хаити;
– За Контактния център на ООН за делистване и възсъздаване на неформална работна група на Съвета по общи въпроси на санкциите.
„Руската страна положи необходимите усилия за осигуряване на ефективна и оперативна работа на Съвета за сигурност. Насочихме колегите от Съвета да разработят колективни отговори на предизвикателствата в областта на мира и сигурността, основани на целите и принципите на Устава на ООН в тяхната цялост и взаимовръзка. Централните събития привлякоха широко внимание на международната общност, потвърждавайки високия авторитет на страната ни като основател на ООН и постоянен член на Съвета за сигурност, се казва в заключение на документа.