Приключи сезонът на програмата „Големи предизвикателства”
В Образователния център „Сириус” (Сочи) приключи 9-ият сезон на Научно-технологична проектна програма „Големи предизвикателства”. В него са участвали над 400 ученици от почти всички региони на Руската федерация, съобщи sochisirius.ru.
Под ръководството на ментори, представители на най-големите руски компании и научни институти, учениците са участвали в решаването на 79 значими за страната проекта. Резултатите от работата на екипа са били представени на фестивала на проекта, който завърши програмата.
Тази година програмата получи повече от 14 000 заявки. През експертната селекция са преминали 436 участници от 71 региона.
Така например, учениците са разработили радиационен детектор за малки сателити, блокчейн модул за съхранение на данни, а също концепция за лунна база за решаване на научно-приложни задачи и прототип на мултикоптер за изследване на Марс с цел въздушна фотография, сондиране и маршрутизиране на марсоход.
Участниците в направлението „Съвременна енергия“ са разработили методи за извличане на литий от добивана вода. Целта на проекта е да се увеличи значително количеството добиван метал, което е много важно за развитието на енергетиката.
Като част от направлението „Умен град и сигурност“, екипът разработи модел на ферибот с автономна навигационна система.
В направление „Агроиндустрия и биотехнологии“ учениците пък са идентифицирали образци от слънчоглед, съдържащи гени за устойчивост на *Брашнеста мана (или наричана още оидиум – болест по растенията, която се развива през целия вегетационен сезон).
Следва да се отбележи, че работата по много задачи не се ограничава само до рамките на програмата. Учениците продължават да подобряват своите разработки, да се консултират с експерти и да получават покани за екскурзии, а също технически обиколки и стажове. Резултатът от такова сътрудничество са прототипи на устройства, научни статии и дори готови продукти.
Тази година в направление „Природоподобни и невротехнологии“ участниците в един от проектите са работили върху създаването на подобрени хидрогелове за електроенцефалография. В резултат на този проект участниците планират да публикуват научна публикация.